Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2014. Ponad 20 tys. uczniów na Dolnym Śląsku rozpoczęło dziś maturę

Malwina Gadawa
Polskapresse
Matura 2014 rozpoczęła się już dziś. W województwie dolnośląskim do egzaminu dojrzałości przystąpiło 20727 uczniów, z czego w samym Wrocławiu maturę zdaje 5600 uczniów. Na pierwszy ogień tradycyjnie idzie pisemny egzamin z języka polskiego.

Matura 2014 potrwa do końca maja. W tym czasie uczniowie będą musieli wykazać się swoją wiedzę i umiejętnościami. Od tego będzie zależało, na jakie studia trafią.

MATURA 2014 - JĘZYK POLSKI [TEMATY]

Na egzaminie pisemnym maturzyści zdają obowiązkowo język polski, matematykę i język obcy. Obowiązkowe są egzaminy z tych przedmiotów tylko na poziomie podstawowym. Chętni mogą zdawać je również na poziomie rozszerzonym, a także przystąpić do egzaminów z przedmiotów dodatkowych - do sześciu; zdają je na poziomie podstawowym albo na poziomie rozszerzonym.

Uczniowie, żeby otrzymać świadectwo maturalne, muszą jeszcze przystąpić do dwóch obowiązkowych egzaminów ustnych - z języka polskiego i języka obcego nowożytnego.

Egzaminy pisemne rozpoczynać się będą o godz. 9 i po południu, o godz. 14.00. Po południu maturzyści będą jednak zdawać egzaminy z przedmiotów rzadziej wybieranych i egzaminy z języków obcych, na poziomie rozszerzonym.

Na egzamin maturalny uczniowie muszą przyjść z dokumentem stwierdzającym tożsamość (z aktualnym zdjęciem).

ZOBACZ: Matura 2014 - JĘZYK POLSKI już w poniedziałek (ARKUSZE, PRZECIEKI, JAKIE PYTANIA)

Absolwent zda egzamin maturalny, jeżeli z każdego egzaminu obowiązkowego w części ustnej i w części pisemnej otrzyma co najmniej 30 proc. punktów możliwych do uzyskania. Pamiętajmy, że na zdanie egzaminu maturalnego nie mają wpływu wyniki egzaminów z przedmiotów zdawanych jako dodatkowe oraz egzaminów zdawanych w drugim języku nauczania. Te egzaminy nie mają ustalonego progu zaliczenia.

Ten rok będzie wyjątkowy, bo dla uczniów liceów ostatni, w którym przygotowują prezentację maturalną, na egzaminie ustnym z języka polskiego. Od 2015 roku uczniowie liceum, a od 2016 roku techników będą losowali pytania, na które będą musieli odpowiedzieć. Jednak nie będą to pytania z literatury i gramatyki układane, jak kiedyś, przez nauczycieli. Maturzysta będzie musiał np. zinterpretować plakat albo tekst literacki. Trzeba będzie się wykazać nie tylko wiedzą, ale także wieloma umiejętnościami.

CZYTAJ TEŻ: Matura 2014. Terminy egzaminów maturalnych (TEMATY, ARKUSZ CKE, ODPOWIEDZI)

Prezentacje maturalne, które zostały wprowadzone w 2005 roku, miały nauczyć uczniów samodzielnego myślenia i kreatywności. W teorii maturzysta musiał przygotować prezentacje na wcześniej wybrany przez siebie temat. Potem ją "obronić" przed komisją. Im dłużej taka forma egzaminu funkcjonowała, tym głośniejsze były zdania, że pomysł się wyczerpał, potwierdzają to nauczycieli.

- Prezentacja zbierała sporo opinii krytycznych zarówno od strony uczniów, jak i nauczycieli oraz mediów - mówi Danuta Daszkiewicz-Ordyłowska, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego nr 12, przy pl. Orląt Lwowskich. - Ministerstwo postanowiło zrezygnować z prezentacji na rzecz sprawdzenia wiedzy i umiejętności uczniów, którzy będą musieli wykonać określone zadania. Na początku prezentacja się sprawdzała. Młodzież wybierała niezwykle ciekawe tematy. Jednak z czasem, pomijając nieuczciwość niektórych, po prostu w internecie pojawiały się gotowe opracowania, co mijało się z celem - dodaje dyrektorka dwunastego liceum.

Podobnego zdania, co dyrektora liceum jest Wojciech Małecki, szef Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej we Wrocławiu. - W pewnym sensie formuła prezentacji wyczerpała się. Było już w internecie wiele materiałów z których uczniowie korzystali więc pora na zmianę - mówi Wojciech Małecki.

Zapewnia on, że trzyma kciuki za wszystkich maturzystów i ma nadzieję, że dolnośląscy uczniowie po pierwszym dniu, kiedy wyjdą z sal będą zadowoleni ze swojej pracy.

Przed samą maturą bardzo stresowała się Natalia Kawecka. - Mam świadomość, że od tego zależy całe moje życie - mówi nastolatka.
Przed egzaminem dużo czasu spędzała na powtórkach, podobnie jak jej koleżanki i koledzy. - Chodziłam na korepetycje z matematyki i angielskiego, żeby nie zostać zaskoczonym - mówi.

Maturzystka uważa, że liceum powinno być czteroletnie. Sama chce jak najlepiej zdać maturę, żeby potem dostać się na Uniwersytet Ekonomiczny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska