Filharmonia Wrocławska znika. Połączy się z Wratislavią...

  Filharmonia Wrocławska znika. Połączy się z Wratislavią Cantans w Narodowym Forum Muzyki

  Marta Wróbel

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Miejscy radni postanowili dziś, że Filharmonia Wrocławska i festiwal Wratislavia Cantans połączą się w jedną instytucję - Narodowe Forum Muzyki.
  Dotychczasowa siedziba Filharmonii Wrocławskiej przy ul. Piłsudskiego

  Dotychczasowa siedziba Filharmonii Wrocławskiej przy ul. Piłsudskiego ©Marek Grotowski

  Swoją decyzję miejscy radni podjęli we wtorek, 29 kwietnia podczas sesji Rady Miejskiej. Filharmonia Wrocławska wraz z nazwą zniknie z kulturalnej mapy Wrocławia. Instytucja zostanie wchłonięta przez Narodowe Forum Muzyki, które powstaje przy pl. Wolności. W NFM, którego budowa ma byc ukończona w ciągu roku, powstanie m.in. główna sala koncertowa na 1800 osób i trzy sale kameralne (z widowniami od 250 do 450 miejsc). NFM wchłonie też festiwal Wratislavia Cantans, którego siedziba mieściła się do tej pory w Rynku.

  – Na tej fuzji zyskają wszyscy. Chcemy zbudować nową markę, stąd ten pomysł. Narodowe Forum Muzyki będzie największą salą koncertową w naszej części Europy, będzie tam dość miejsca, by pomieścić zarówno siedzibę
  filharmonii jak i festiwalu– tłumaczy Jarosław Broda, szef Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego. I dodaje: – Nikt nie straci pracy, pracownicy obu instytucji przeniosą się do NFM.

  Do czasu zakończenia budowy nowej instytucji, Filharmonia Wrocławska będzie funkcjonować w swojej siedzibie przy ul. Piłsudskiego, ale kiedy jej pracownicy przeniosą się na pl. Wolności, stara nazwa zniknie.
  – Dyrektorem Narodowego Forum Muzyki będzie Andrzej Kosendiak, który do tej pory szefował też filharmonii i festiwalowi – opowiada Broda.

  Na razie nie wiadomo, co stanie się z budynkiem przy ul. Piłsudskiego, prawdopodobnie przejmie je nowa, powstająca obok, szkoła muzyczna. Natomist biuro Wratislavii Cantans mieszczące się w Rynku, przestanie być wynajmowane.
  Jarosław Broda mówi, że w tej fuzji nie chodzi o oszczędności. Narodowe Forum Muzyki ma tak wielkie zadania, że budżet instytucji wyniesie około 30 mln zł. Z tego też powodu będzie tam pracować więcej osób niż liczba tych, które do tej pory pracowały w filharmonii i przy festiwalu.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Po stadionie

   Wrocławianka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 6

   Po stadionie kolejny moloch który będzie generował straty!!! Dutkiewicz i kolesie wasz czas dobiega końca

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama