Mamy wyniki referendum w MPK. 96 proc. głosujących za...

  Mamy wyniki referendum w MPK. 96 proc. głosujących za odwołaniem prezesa. Będzie strajk?

  Weronika Skupin

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Referendum w MPK we Wrocławiu, 29 kwietnia 2014 roku
  1/5
  przejdź do galerii

  Referendum w MPK we Wrocławiu, 29 kwietnia 2014 roku ©Pawel Relikowski / Gazeta Wrocławska

  Są już wyniki referendum w Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym. Przypomnijmy, ze dotyczyło prezesa Władysława Smyka, pracownicy nie kryją, że chcą jego odwołania. W MPK głosowano tłumnie - frekwencja wyniosła aż 73,2 procent uprawnionych do głosowania. Jednoznacznie opowiedzieli się przeciw prezesowi Władysławowi Smykowi. Nie mogą go odwołać, ale wyrazili niezadowolenie z jego polityki pracowniczej.
  Związkowcy z Solidarności i Związku Zawodowego Pracowników Komunikacji Miejskiej RP ogłosili referendum w związku z informacjami docierającymi od kierowców i motorniczych. Boją się oni zmian w zasadach naliczania wynagrodzeń, które premiują kierowców z większym stażem - a ma się to zmienić na korzyść młodych kierowców. Mają też inne postulaty, o których już wielokrotnie pisaliśmy. M.in. obawiają się zwolnień i uznają, że prezes Smyk pozwala na złe traktowanie pracowników.


  Czytaj więcej: Referendum w MPK: Związkowcy protestują przeciw prezesowi. Będzie strajk?

  Wyniki referendum MPK w sprawie braku zaufania do prezesa Władysława Smyka (są to oficjalne wyniki z 30 kwietnia)

  Wszystkich pracowników MPK uprawnionych do głosowania było 2224, w tym około 1500 motorniczych i kierowców. Głosowali oni 28 i 29 kwietnia w zajezdniach i siedzibie MPK przy ul. Prusa.

  Na pytanie nr 1.:"Czy wg Twojej opinii Prezes Władysław Smyk identyfikuje się z pracownikami MPK?"
  1 594 osób odpowiedziało: nie identyfikuje się - 98 proc.
  36 osób odpowiedziało: identyfikuje się z pracownikami

  Na pytanie nr 2: "Czy wg Twojej oceny podejmowane działania pracodawcy wobec załogi MPK, dyskwalifikują Go jako prezesa spółki?"
  1552 osób odpowiedziało - dyskwalifikują - 96 proc.
  70 osób odpowiedziało - nie dyskwalifikują

  Czy teraz dojdzie do strajku w MPK? Nie tak szybko, najpierw musi zostać on przygotowany, a pasażerowie i kierownictwo spółki poinformowane. Musi być też przeprowadzony strajk ostrzegawczy - na razie droga do tego jest długa. Co nie znaczy, że związki zawodowe w MPK siedzą z założonymi rękami.

  – Teraz żądamy natychmiastowego spotkania i rozmów z zarządem spółki przy obecności jej właściciela, czyli władz miasta. Efektem tych rozmów ma być podpisanie przez obie strony pism, które stabilizowałyby sytuację zatrudnienia w spółce. Jeśli do takich rozmów nie dojdzie lub nie przebiegną one pomyślnie, żądamy odwołania prezesa. Jeśli tak się nie stanie, będziemy tłumnie protestować w Rynku pod Ratuszem, czyli pod siedzibą prezydenta - zapowiada Ewaryst Różewski, wiceprzewodniczący NSZZ Solidarność we wrocławskim MPK.

  PO MANIFESTACJI W RYNKU SZYKUJE SIĘ STRAJK w MPK - CZYTAJ NA KOLEJNEJ STRONIE

  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (99)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   znowu ?

   leon (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Glosowali jak na Krymie !

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A ilu pracujacych dla MPK nie miało prawa głosować?

   jeddd (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   Chciałbym się tylko dowiedzić ile osób nie miało prawa głosować, bo jak rozumiem referendum było wśród członków związku, a chyba nie wszyscy są w związkach zawodowych.


   Zdjęcie autora komentarza
   Uprawnione do głosowania były 2224 osoby

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Uprawnieni są pracownikami MPK, nie jest konieczne, by należeli do związków. Referendum nie było przeprowadzone jedynie wśród związków zawodowych. Autorka.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A może referendum pasażerów jak oceniają zachowanie i kulturę kierowców?

   pasażer (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 12

   Obawiam się, że większość kierowców do wylania na zbity pysk na bruk.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @pasażer

   kpiarz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 4

   I pasażerowie sami będą prowadzić autobusy. Na zmianę, co pół przystanku.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Smyk przecież on prosze Panstwa z zawodu jest dyrektorem

   Podjudzacz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 1

   :)


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Z zawodu to on jest bardzo bliskim znajomym mikstackiego durnia

   pokaż mi swego prezydenta, powiem ci, kim jesteś (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   Reszta jest tylko konsekwencją ... naszej głupoty przy urnach wyborczych.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Polacy to głupi naród, pamietam jak dzis jak mpk jednym głosem było za Dutkiewiczem i wszyscy

   Wrocławianin 1987 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 17 / 1

   jak marionetki szli na niego głosować. jak pięknie prezydent mówił o rozwoju komunikacji w naszym mieście i świetlanej przyszłości.
   A tu zonk , zrobił całe MPK w balona i zamiast rozwoju mamy...rozwiń całość

   jak marionetki szli na niego głosować. jak pięknie prezydent mówił o rozwoju komunikacji w naszym mieście i świetlanej przyszłości.
   A tu zonk , zrobił całe MPK w balona i zamiast rozwoju mamy niedorozwój którego ojcem nazwijmy to sukcesu jest Patryk Wild który nie ma zielonego pojęcia o naszych komunikacyjnych potrzebach. Przepraszam ale człowiek który który był wójtem chu...wie gdzie ma rozwijać komunikacje Wrocławia znając się jedynie na opryskach i dojeniu krów? to zdecydowanie za mało. No i drugi ojciec sukcesu Myster Smyk, tu Prezydent pokazał całemu MPK gdzie ich ma mianując wodzem mpk Władysława Apollo który wszystko wie tylko słbo się to przekłada na rezultaty. Rozłoży tą firme na łopatki mając wsparcie dutkiewicza a póżniej my przez lata będziemy ponosić koszty reform w MPK za czasów tych ćwierćinteligentów. Oby mieszkańcy w pore się obudzili i ze szpitala sir dutkiewicza wysłali na zieloną trawke do mikstatu. Bo przy 4 kadencji dutkiewicza i prezesowaniu sir smyka daje sobię reke uciąć że we wrocławiu w takim tempie zostanie jedna linia autobusowa ze wschodu na zachód wrocławia i jedna linia tramwajowa z południa na północ wrocławia.
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   cvb

   edggh (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 1

   Każde ich usprawnienie = obniżenie wynagrodzenia tu nie chodzi o zmiany by było lepiej pracownikom tylko klice na Prusa. Jak chce by by młodzi zarabiali więcej to niech po okresie próbnym da stawkę...rozwiń całość

   Każde ich usprawnienie = obniżenie wynagrodzenia tu nie chodzi o zmiany by było lepiej pracownikom tylko klice na Prusa. Jak chce by by młodzi zarabiali więcej to niech po okresie próbnym da stawkę (podstawę) taką samą jak pracownikom z tym wyższym stażem i nie będzie problemu.Jak się przyjmowałem do firmy też przez pierwszy rok miałem najniższe wynagrodzenie ale nie podpadałem z niczym to po roku wskoczyłem od razu na max stawkę i to było ok różnica była tylko w stażowym i nie miałem o to do nikogo pretensji bo mi też ten staż co roku rośnie o 1,5% z tym że dostałem z mety umowę o pracę na czas nie określony no ale jak młodych raczy się śmieciówkami przez tyle ile się da zero stabilizacji i na byle jakich stawkach i nie zawsze wyjeżdżą te godziny co jest przewidziane w rozliczeniu miesięcznym to nie dziwota że uciekają z firmy.Dajcie normalną umowę o pracę plus po okresie próbnym max podstawę a i znajdą się chętni.A nie kombinowanie jak tu jeszcze oskubać pracowników którzy już pracują na normalnych umowach.Wiem że firmie by pasowało by dać wszystkim umowy zlecenie i traktować ich jak niewolników i najlepiej by pracowali za miskę ryżu.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   sama racja

   djks (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   nic mądrzejszego dodac nie trzeba.sama prawda!!!!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   prezes sie nie podoba ale niedlugo ten zaklad padnie i bedzie spokoj

   sru (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 22

   dla mnie premia powiazana ze stazem to jakis relikt prl. jakie to ma znaczenie ze masz 30lat stazu w mpk jak powodujesz np 2 wypadki miesiecznie. to znaczy ze masz dostawac 10x wieksza premie niz...rozwiń całość

   dla mnie premia powiazana ze stazem to jakis relikt prl. jakie to ma znaczenie ze masz 30lat stazu w mpk jak powodujesz np 2 wypadki miesiecznie. to znaczy ze masz dostawac 10x wieksza premie niz ktos kto jest mlody stazem punktualny, nie ma wypadkow i jest elastyczny w pracy.. rozumiem ze stazowe jako czesc premii ale na pewno nie glowna. przez czesc kierowcow/motorniczych moze miec wlasnie takie podejscie do pracy i pasazera ze juz nic nie musi. no wlasnie musi bo nastaly takie czasy. obie strony maja po czescie racje ale musi to byc wywazone. jak kierowcy beda tam rzadzic i solidarnosc to bedize tak jak teraz z kompania weglowa. wogole sie pozegnaja z praca a w ich miejsce wejdzie prywatna firma ktora zrobi z kierowcami porzadek no ale takze w komunikacji z korzyscia dla pasazera.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @sru

   kadrowy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6

   Pewnie nie przyszło ci do tej pustej maźnicy, że po to są dodatki za staż pracy w danym zakładzie żeby zakład miał stabilną załogę.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   jak powodujesz wypadek czy kolizję to nie dostajesz premii

   a jak po dwa miesięcznie (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

   to długo nie popracujesz

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   olo

   nic nie padnie (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 5

   Nie dotyczy to Ciebie to piszesz bzdury nie wiesz jak jest w MPK to o co halo.Wysil swój mozg i pomysl ze może to nie jest wina zwykłych pracownikow


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   masz rację nie jest to wina zwykłych pracowników

   W-w (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 13

   oni mają tak pracować jak im się powie - ale trzeba również ściśle egzekwować ich obowiązki równocześnie dbając aby były wykonalne (np nierealne rozkłady jazdy).
   Ta cała zadyma to dlatego, że...rozwiń całość

   oni mają tak pracować jak im się powie - ale trzeba również ściśle egzekwować ich obowiązki równocześnie dbając aby były wykonalne (np nierealne rozkłady jazdy).
   Ta cała zadyma to dlatego, że Jaśnie Panowie związkowcy nie zrozumieli że czasy przewodniej roli klasy pracującej się skończyły - chcą oni wrócić do układów z lat poprzednich gdzie Prezes przed podjęciem decyzji leciał do nich po konsultacje - takie właśnie układy doprowadziły do bałaganu w MPK –
   Teraz tu nie wystarczy lekka kuracja, a potrzebna jest drastyczna operacja – ci właśnie „przedstawiciele” pracowników manipulują pracownikami podpuszczając ich do tego aby ratowali tyłki związkowców swoim kosztem
   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Układy powiadasz ...

   Sivert (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 1

   To zainteresuj się układem Dutkiewicz, Smyk, Kulbaka i Gurak. (Tak tak przez u zwykłe).
   Panie to jest dopiero układ. Nawet po części rodzinny.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   lsalsah

   ksahlcsah (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 26

   Autobusy zaczęły punktualnie jeździć odkąd został prezesem, przynajmniej z psiego pola.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ksahlcsah

   xcxc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 1

   Faktycznie, tylko dzięki preziowi, hahaha. Popatrz sobie na archiwalne rozkłady. Kiedyś N całą trasę pokonywała w 27 minut. Teraz 36.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   dfb

   dfb (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 2

   Pewnie dlatego, że Psie Pole jest najbliżej Ramiszowa... A tramwaje (poza ex plusami) jeżdżą jak chcą...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   teraz To chyba protest na Weigla lub w Ramiszowie zamiast pod Ratuszem (zwiazkowcy moga tego nie wie

   W-w (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 13

   a tak poważnie to lepiej było zadać pytanie czy jesteś za 200% podwyżką - odpowiedź TAK - 100%
   W tym przypadku to związkowców nie obchodzi firma - jakoś nie biorą się za poprawę obsługi kolienta -...rozwiń całość

   a tak poważnie to lepiej było zadać pytanie czy jesteś za 200% podwyżką - odpowiedź TAK - 100%
   W tym przypadku to związkowców nie obchodzi firma - jakoś nie biorą się za poprawę obsługi kolienta - nie walczą z motorniczymi nsojącymi na petli na części manewrowej zamiast na przystanku - a pasażerowie nieraz stoją na deszczu lub mrozie - to tych warchołów nie obchodzi a tylko to że młodszi (ale pracujący tak samo ajak nie lepiej) zarobią tyle co ELYTA MPK (w tym działacze związkowi)zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   socjalizm wiecznie zywy

   Mędrzec (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 14

   biedni pracownicy nie wiedza ze zwiazki zawodowe i pracodawcy graja w jednej druzynie
   oni nie walcza o poprawe sytuacji pracownikow im zalezy zeby mieli zle bo wtedy jest sens ich istniena
   tam...rozwiń całość

   biedni pracownicy nie wiedza ze zwiazki zawodowe i pracodawcy graja w jednej druzynie
   oni nie walcza o poprawe sytuacji pracownikow im zalezy zeby mieli zle bo wtedy jest sens ich istniena
   tam gdzie zwiazki zawodowe tam zawsze biedazwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   tr

   śmieszne bardzo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 5

   Siedzę w kieszeni i mam dwie grypy niżej.Będąc zwiazkowcem sam sobie szkodzę.Moje działania zaszkodziły mojej kieszeni.Nie pisz bzdur bo mnie wk...asz.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   zeit

   geist (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 3

   tak tak, a lekarze trują ludzi by mieli kogo leczyć

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama