Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Instytut Austriacki – lustrzane odbicie Austrii

Redakcja
Nieważne, ile osoba zainteresowana ma lat, 4 czy 84, czy dopiero zamierza się uczyć niemieckiego lub osiągnęła poziom C2 i dalej chciałaby mieć kontakt z językiem. Dla każdego znajdziemy odpowiedni kurs.

Instytut Austriacki to szkoła językowa z bogatą tradycją. Od 43 lat oferujemy kursy niemieckiego w Warszawie , od 21 w Krakowie i od 8 we Wrocławiu. Dostosowujemy je do potrzeb uczniów, tak aby każdy mógł skorzystać z naszej oferty.

Aby pomóc kursantom w znalezieniu swojego idealnego kursu, umieściliśmy na naszej stronie internetowej www.wroclaw.oei.org.pl test poziomujący, aby zapoznać się z umiejętnościami osób zainteresowanych nauką w naszym Instytucie. Krok drugi stanowi rozmowa, która pomaga w doprecyzowaniu poziomu przyszłego kursanta i wyborze odpowiedniej grupy. Jeśli pojawia się potrzeba utworzenia kursu w formie innej niż istniejąca, dyrekcja Instytutu jest otwarta na takie propozycje. Oprócz kursów standardowych Alltagsdeutsch (Niemiecki na co dzień) prowadzimy wiele kursów specjalistycznych, np. konwersacje, gramatyka, zajęcia dla prawników, a także mamy w ofercie lekcje dla tych, którzy w ciągu kilku tygodni muszą dotrzeć do celu i np. opanować podstawy języka przed wyjazdem do pracy za granicą, czyli . ..sprint. Nieważne, ile osoba zainteresowana ma lat, 4 czy 84, czy dopiero zamierza się uczyć niemieckiego lub osiągnęła poziom C2 i dalej chciałaby mieć kontakt z językiem. Dla każdego znajdziemy odpowiedni kurs.

Zróżnicowana oferta kursów to także różnorodne tempo nauki: od kursów standardowych, które prowadzone są w ciągu całego semestru, poprzez kursy weekendowe (sobota/niedziela – najbliższa edycja od 10 maja) czy intensywne - dwa razy w tygodniu (kolejny start 6 maja) bądź zaledwie w ciągu 30 godzin lekcyjnych. Niemiecki w rekordowym tempie? Tak, i to bardzo skutecznie. Na tym właśnie polega specyfika i zaleta . ..sprintu, który połączył efektywne metody nauczania w nowoczesny program treningowy: 30 godzin . ..sprintowania, daje efekt 120 tradycyjnych godzin lekcyjnych czyli cztery razy szybciej niż zwykle!

Organizacja zajęć z języka niemieckiego jako obcego to główne zadanie Instytutu. W tym się specjalizujemy. Dodatkowym celem naszej działalności jest propagowanie kultury austriackiej oraz wsparcie instytucji, zajmujących się nauczaniem języka niemieckiego. Warto tu wspomnieć, że Instytut jest w 100% własnością Republiki Austrii i podlegamy bezpośrednio austriackiemu Ministerstwu Spraw Zagranicznych.

Thomas Holzmann, dyrektor zarządzający trzema Instytutami w Polsce, tak podkreśla misję Instytutu: „Najważniejsze w naszej działalności jest rozpowszechnianie języka niemieckiego, z uwzględnieniem wszystkich jego odmian. Chcielibyśmy, by nasi kursanci uczyli się niemieckiego z przyjemnością. Jednocześnie chcemy wzbudzić zainteresowanie krajami obszaru niemieckojęzycznego, zwłaszcza Austrią”.

Znani jesteśmy z dbałości o każdy szczegół. Dlatego też nawet nasze sale lekcyjne noszą nazwy landów austriackich bądź ich stolic, a korytarze zdobią plakaty przedstawiające austriackie krajobrazy. W skład naszego zespołu, obok Polaków, wchodzą lektorzy pochodzący z Austrii, Niemiec i Szwajcarii. Wszyscy nauczający są po dłuższych pobytach w krajach niemieckojęzycznych. Na każdych zajęciach Staramy się przybliżać kursantom realia życia w Austrii, znanej w Polsce głównie jako raj dla narciarzy, a to przecież nie jedyna zaleta tego kraju. Dlatego nie tylko nauczamy języka niemieckiego, lecz także przedstawiamy naszym kursantom ciekawe aspekty życia w Austrii, jej kulturę, gospodarkę, politykę, społeczeństwo, codzienność.

W tym celu często używamy – jako materiału uzupełniającego – „Österreich Spiegel” („Lustro Austrii”), kwartalnika wydawanego przez centralę Instytutu we Wiedniu. Publikowane w nim artykuły stanowią przekrój najważniejszych tematów, poruszanych aktualnie w Austrii, dotyczących nie tylko sytuacji w kraju, lecz także i za granicą. Pismo to jest skierowane do kursantów na każdym poziomie. Znajduje się w nim strona z krótkimi autentycznymi artykułami przeznaczonymi dla początkujących uczniów. W ramach uzupełnienia do wielu artykułów przygotowano pasujące tematycznie audycje radiowe, wywiady wraz z ćwiczeniami lub zadania sprawdzające ich zrozumienie. Często też poruszamy na zajęciach tematy będące aktualnie przedmiotem dyskusji w Austrii, wspominamy o ważnych wydarzeniach, np. świętach narodowych, rocznicach, (takich jak np. 150. rocznica urodzin Gustawa Klimta przypadająca w 2012 r.), opracowujemy pod kątem dydaktycznym austriackie programy telewizyjne lub artykuły prasowe przeznaczone dla kursantów wyższych semestrów.

Kolejnym narzędziem naszej codziennej pracy jest Österreich Portal – portal o tematyce krajoznawczej. Zawiera on wiele materiałów do nauki oraz informacji o kulturze i życiu codziennym w Austrii. Obecnie składa się z 26 pakietów o przeróżnej tematyce, takiej jak: literatura austriacka, czas powojenny, wirtualny spacer po Klagenfurcie, targi w krajach DACH, ogród zoologiczny Schönbrunn, festiwal z Salzburgu, Gustaw Klimt, Joseph Haydn, Wolfgang Amadeus Mozart, Sigmund Freud. Nasi kursanci często korzystają z portalu samodzielnie w domu. W ten sposób mogą na spokojnie zaznajomić się z każdym z pakietów i wybrać interesujące ich zadania. Dzięki portalowi poznają różne oblicza Austrii.

Poza nauką w Instytucie zapraszamy również naszych kursantów na tzw. Stammtisch czyli spotkania z lektorami „w mieście”, które są formą konwersacji w przyjemnej i przyjaznej atmosferze. Oczywiście, po niemiecku!

Najatrakcyjniejszą formą promocji języka niemieckiego i Austrii dla naszych kursantów są konkursy. Nagrodami w nich bywają wyjazdy np. na obozy językowe do Austrii bądź też weekendowe pobyty w hotelach. Większość kursantów po pobytach na stypendiach językowych przechodzi po powrocie z nich na wyższe semestry. To naprawdę doskonała motywacja do dalszej nauki.

Dla uczniów szkół gimnazjalnych i licealnych organizujemy warsztaty pod hasłem „Lustiges lernen” z elementami tematyki krajoznawczej, które mają na celu naukę poprzez zabawę. Chcemy przekazać im interesujące informacje o życiu w Austrii, o tym, jak spędzają wolny czas ich austriaccy rówieśnicy, co jedzą, gdzie wyjeżdżają na wakacje. Projekty te cieszą się ogromnym zainteresowaniem.

Inną ciekawą formą aktywności językowej jaką proponujemy dla młodzieży to „Projektwoche” – tydzień warsztatów z językiem niemieckim, prowadzony we współpracy z Instytutem Germanistyki Uniwersytetu Wiedeńskiego. Uczniowie danej szkoły przez cały tydzień biorą udział w zajęciach przygotowywanych przez studentów studiów magisterskich kierunku Niemiecki jako Język Obcy oraz naszych lektorów w Instytucie. Lekcje prowadzone są tylko w języku niemieckim – dla wielu uczniów to spore zaskoczenie. Ta forma zajęć umożliwia im codzienne obcowanie z językiem, a to najlepsza forma nauki. Za każdym razem opracowujemy nowy program zajęć oraz ciekawe zadania, dotyczące poruszanych tematów.
Nasz Instytut to niezwykłe miejsce, do którego z chęcią się powraca, po wakacjach czy też po dłuższej przerwie, nie tylko, żeby powtórzyć sobie niemiecki, lecz także by miło spędzić wolny czas. A program kursów mamy tak urozmaicony, że patrząc na niego, można z uśmiechem na twarzy stwierdzić, że brakuje w nim jeszcze tylko kursu tańca walca wiedeńskiego. A każdy moment, by do nas dołączyć jest dobry. Do zobaczenia na kursach w Instytucie Austriackim.
P.S.
Zapisy na kursy intensywne w maju, jak również na kursy wakacyjne właśnie trwają!
Zapraszamy www.wroclaw.oei.org.pl
www.wroclaw.oei.org.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Instytut Austriacki – lustrzane odbicie Austrii - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska