Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2014 - polski podstawowy i rozszerzony [ARKUSZ CKE, TEMATY, ODPOWIEDZI]

Redakcja
CKE: Matura 2013 - język polski podstawowy
CKE: Matura 2013 - język polski podstawowy CKE: Matura - język polski
Matura 2014 - język polski na poziomie podstawowym i język polski na poziomie rozszerzonym. Oficjalny ARKUSZ CKE (tematy i pytania) opublikujemy w tym miejscu zaraz po tym, jak zakończy się matura z polskiego. Pierwsze tematy pojawią się już w czasie egzaminu.

MATURA 2014 - JĘZYK POLSKI PODSTAWOWY - ARKUSZ CKE
Arkusz CKE opublikujemy w tym miejscu zaraz po zakończeniu egzaminu. Jeszcze w czasie, gdy będzie trwał egzamin maturalny ujawnimy pierwsze tematy i zadania z języka polskiego (poziom podstawowy).

MATURA 2014 - JĘZYK POLSKI ROZSZERZONY - ARKUSZ CKE
Arkusz CKE opublikujemy w tym miejscu zaraz po zakończeniu egzaminu. Jeszcze w czasie, gdy będzie trwał egzamin maturalny ujawnimy pierwsze tematy i zadania z języka polskiego (poziom podstawowy).

Matura - język polski - poziom podstawowy

Zanim poznamy tematy i pytania z języka polskiego na maturze 2014, przypominamy te z poprzedniego roku lat (arkusz CKE z roku 2013 także jako ilustracja tego tekstu).

Podstawą do sprawdzenia rozumienia tekstu nieliterackiego był wstęp do książki Tomasza Rożka, Nauka po prostu. Wywiady z wybitnymi – Świat w 44 zerach. Ułożono do niego 14 zadań dotyczących treści artykułu, jego struktury, języka i stylu oraz komunikacji.

Matura 2013 - język polski

Arkusz egzaminacyjny CKE z języka polskiego na poziomie podstawowym zawierał trzy zadania – jedno – sprawdzające rozumienie czytanego tekstu nieliterackiego i dwa (do wyboru) sprawdzające odbiór tekstu literackiego i umiejętność tworzenia własnego tekstu. Do zadań dołączone były teksty.

JĘZYK POLSKI PODSTAWOWY - TEMATY
Temat I. Porównaj obrazy przeszłości i refleksje na temat pamięci ukazane we fragmentach noweli Elizy Orzeszkowej Gloria victis i w wierszu Krzysztofa Kamila Baczyńskiego Mazowsze. W analizie zwróć uwagę na osoby mówiące w obu tekstach.

Temat II. Co o autorytecie pisał w Przedwiośniu Stefan Żeromski i jaką mu wyznaczał rolę w życiu społeczeństwa? Analizując przedstawiony fragment, zwróć uwagę na stosunek bohaterów do autorytetów.

Matura 2013 - język polski rozszerzony

Arkusz egzaminacyjny CKE z języka polskiego na poziomie rozszerzonym zawierał dwa zadania sprawdzające umiejętność interpretacji tekstu literackiego i umiejętność tworzenia własnego tekstu. Tematy wypracowań (do wyboru przez zdającego) dotyczyły utworów autorów wskazanych w Informatorze maturalnym (Zbigniew Herbert) oraz autorów niewymienionych w
Informatorze (Homer, Umberto Eco, Melchior Wańkowicz), których teksty utrzymane są w omawianej w szkole konwencji literackiej.

JĘZYK POLSKI ROZSZERZONY - TEMATY
Temat I. Porównaj wizerunki Aresa i sposoby oraz cele ukazania tej postaci we fragmentach eposu Homera Iliada i eseju Zbigniewa Herberta Olimpijski generał.

Temat II. Biblioteka i jej użytkownicy. Analizując i interpretując fragmenty prozy Umberto Eco Imię róży i Melchiora Wańkowicza
Ziele na kraterze, porównaj przedstawione literackie obrazy i sposoby ich kreacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska