Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Owce pomogą leczyć raka. Badania naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego

Marcin Walków
prof. dr hab. Bożena Patkowska-Sokoła
prof. dr hab. Bożena Patkowska-Sokoła Tomasz Lewandowski
Owce produkują substancję, która pomaga zwalczyć raka - twierdzą naukowcy z Wrocławia. Chodzi o skonjugowany kwas linolowy znany jako CLA. Naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego wiedzą, jak wyprodukować z niego preparaty, które pomogą pokonać nowotwory i działają profilaktycznie.

CLA to związek pochodzenia roślinnego, który produkują w przewodzie pokarmowym przeżuwacze. Owce wytwarzają go najwięcej. Preparat antynowotworowy, który opracował zespół prof. Bożeny Patkowskiej-Sokoły, powstał na bazie kwasów tłuszczowych pozyskanych z mleka polskich owiec. Badania wykazały, że ma wysoką skuteczność w niszczeniu komórek raka płuc, pęcherza, jelita grubego i białaczki.

Preparat byłby dostępny w postaci kapsułek lub jako dodatek do jogurtów czy mleka. - Zaprojektowaliśmy gotową linię technologiczną do jego produkcji. Potrzebny jest inwestor, który poświęci nie tylko swoje pieniądze, ale również czas w produkcję leku - mówi prof. Patkowska-Sokoła.

Dobroczynne CLA występują w żywności pochodzenia owczego. - Prawdziwy owczy ser, bez domieszek, uczciwy ma ogromne walory dla zdrowia - mówi prof. Bożena Patkowska-Sokoła z Instytutu Hodowli Zwierząt na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Jeśli hodowca odpowiednio żywi owce, np. karmiąc lnem, to wytwarza ona jeszcze więcej CLA. - To udowodnione naukowo - zapewnia profesor. Zdrowe jest nie tylko mleko i jego przetwory, ale również jagnięcina. Prof. Patkowska-Sokoła dodaje, że włączając je do codziennej diety każdy może zapewnić sobie dawkę profilaktyczną.

O właściwościach owczego mleka dobrze wiedzą górale. Prawdziwe sery owcze są jednak drogie - potrafią kosztować nawet 150 zł za kilogram.

Wrocławski zespół bada wielonienasycone kwasy tłuszczowe nie tylko pochodzące z mleka owczego. - Te związki mają ogromną moc - zapewnia profesor.
- Preparat CLnA-AA w leczeniu komórek nowotworowych ludzkiej białaczki wykazuje porównywalną skuteczność jak lek cytostatyczny cisplantyna. A w przypadku raka płuc, okrężnicy, piersi i jajnika przy 2-4 krotnie wyższej dawce uzyskuje się podobny efekt jak przy chemioterapeutyku - wyjaśnia prof. Patkowska-Sokoła.

Na początku kwietnia preparat z Wrocławia uzyskał złoty medal na 42. Międzynarodowej Wystawie Wynalazczości i Nowoczesnej Techniki w Genewie. Został nagrodzony również w Moskwie na XVI Międzynarodowym Salonie Wynalazków i Technologii "Archimedes". Zgłoszony został do Urzędu Patentowego RP.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Wrocław: Owce pomogą leczyć raka. Badania naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska