Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co jest miejscem publicznym i gdzie można napić się piwa?

Karolina Szypuła
Janusz Wójtowicz
- Co to jest miejsce publiczne i jak się to ma do picia piwa na świeżym powietrzu? Czy przykładowo tereny zielone wzdłuż Ślęzy na Oporowie to miejsce publiczne? – pyta nasz czytelnik Adam Klich.

Odpowiedzi na te pytanie poszukała Karolina Szypuła:

Problem z definicją miejsca publicznego miał również nasz czytelnik Rafał Urbanowicz, mieszkaniec Biskupina, który kilka dni temu za picie alkoholu na chodniku przed własną posesją został ukarany przez policję mandatem w wysokości 100 zł. – W zimie, kiedy trzeba odśnieżać to policji nie ma, urzędników nie ma. Ale jak sobie już odśnieżyłem i kulturalnie piję piwko, dostaję mandat – żali się Urbanowicz. Pyta, czy policjanci mieli prawo wystawić mu w tym przypadku mandat.

Niestety, w przypadku Pana Rafała funkcjonariusze policji mieli pełne prawo wystawić mu mandat za spożywanie alkoholu. Ulica, przy której położony jest chodnik, to w myśl prawa miejsce publiczne. A obowiązek odśnieżania chodnika przed nieruchomością należy do jej właściciela.

Odpowiadając na pytanie Adama Klicha - tereny zielone wzdłuż Ślęzy to miejsce publiczne, za spożywanie alkoholu w tym miejscu również można zostać ukaranym mandatem.

Czym jest dokładnie miejsce publiczne? Wyjaśniamy poniżej.

Do miejsc publicznych zaliczamy:

  • place, ulice i chodniki
  • stałe szlaki turystyczne
  • obszary kolejowe,
  • pasy drogowe dróg publicznych,
  • drogi wodne z brzegami oraz dostępne dla ogółu tereny portów i przystani,
  • tereny lotnisk cywilnych,
  • tereny zieleni użytku publicznego, jak parki, skwery itp.
  • cmentarze i inne obiekty związane z upamiętnieniem walki i męczeństwa narodu polskiego,
  • wnętrza obiektów budowlanych użytku publicznego oraz przynależne do tych obiektów ogrody i dziedzińce dostępne dla ogółu.

Jak to wygląda w świetle prawa?
Zgodnie z rozporządzeniem ministra infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. miejsce publiczne definiowane jest jako budynek przeznaczony dla administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, opieki zdrowotnej, opieki społecznej i socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym lub wodnym, poczty lub telekomunikacji oraz inny ogólnodostępny budynek przeznaczony do wykonywania podobnych funkcji. Za budynek użyteczności publicznej uznaje się także budynek biurowy i socjalny.

Konwencja przyjęta przez Zgromadzenie ONZ 15 grudnia 1997 r., a ratyfikowana przez Polskę w 2003 r., posługuje się terminem „miejsce użyteczności publicznej” dla oznaczenia tych miejsc, które są dostępne lub otwarte, niezależnie, czy stale, okresowo, czy od czasu do czasu, dla przedstawicieli ogółu społeczeństwa, i są miejscami o charakterze handlowym, biurowym, kulturalnym, historycznym, oświatowym, religijnym, rządowym, rozrywkowym, wypoczynkowym lub innym, dostępnymi lub otwartymi dla publiczności.

Gdzie można spożyć alkohol, a gdzie zostaniemy ukarani?

Spożywanie alkoholu w miejscach publicznych jest dozwolone. Oczywiście tyczy się to wyłącznie miejsc, w których sprzedawane są tego typu napoje (knajpy, restauracje itp). Policja tłumaczy, że zakaz dotyczy miejsc wymienionych ustawie o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, który mówi jasno, że mandat dostaniemy, kiedy będziemy pić alkohol w miejscu, które nie jest do tego przeznaczone.

"Zabrania się spożywania napojów alkoholowych m.in na ulicach, placach i w parkach, z wyjątkiem miejsc przeznaczonych do ich spożycia na miejscu, w punktach sprzedaży tych napojów."

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska