Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

WPT: Technologie blisko Ciebie

Marcin Walków
wrocławska fontanna multimedialna z modułami LED firmy Lediko z Wrocławskiego Parku Technologicznego
wrocławska fontanna multimedialna z modułami LED firmy Lediko z Wrocławskiego Parku Technologicznego mat. Lediko
Wrocławski Park Technologiczny dysponuje 10 wysoko specjalistycznymi laboratoriami. Z produktów, które w nich powstają, korzystasz, gdy idziesz ulicą albo dbasz o swoje zdrowie.

Dziesięć laboratoriów i prototypowni wyposażonych w wysoko specjalistyczny sprzęt o łącznej wartości ponad 50 mln zł – to niewątpliwie serce Wrocławskiego Parku Technologicznego.
To tu rezydenci firm z WPT pracują nad nowymi produktami i technologiami. Są one znacznie bliżej wrocławian, niż by się mogło niektórym wydawać. Tu nauka i technologia zamieniane są w produkty, które trafiają na rynek.

Światła LED – w ciepłych i zimnych barwach

Oświetlenie w technologii LED jest nie tylko ekologiczne, ale pozwala również uzyskać widowiskowe efekty, gdy jest wykorzystywane do oświetlania fasad budynków lub innych obiektów architektonicznych.
Wrocławianie mogą zobaczyć jego możliwości np. podziwiając pokaz fontanny multimedialnej przy Hali Ludowej albo korzystając z basenu we Wrocławskim Parku Wodnym. Rozwiązania wrocławskiej firmy Lediko są stosowane również w Łodzi – budynek centrum handlowego Manufaktura, w Warszawie – iluminacja hotelu Mariott, a nawet w Dubaju – oświetlenie LED dodaje blasku ekspozycji w eksluzywnym sklepie z galanterią skórzaną.

Na co dzień firma Lediko specjalizuje się w systemach oświetlenia ulicznego oraz fabrycznego, wykorzystującego energooszczędne diody LED.
Wieczorne spacery ulicami stolicy Dolnego Śląska mają swój urok. Gdy przekroczy się progi wspólnoty mieszkaniowej przy jednej z ulic we Wrocławiu, od razu można zauważyć różnicę. Tam zamiast tradycyjnych lamp sodowych, firma Lediko zastosowała nowoczesne technologie oświetlenia LED. Są one przyjazne środowisku, energooszczędne i dają więcej możliwości, zarówno oświetlenia ulic, jak i budowania nastroju.

Zimno, zimniej... Kriosystem

Jeśli kiedykolwiek będziecie oglądać mecz rugby, w którym biorą udział drużyny z Walii, albo retransmisję ubiegłorocznego pucharu świata ligi rugby, możecie być prawie pewni, że po meczu lub treningu korzystają oni z seansu w kriokomorze wrocławskiej firmy Kriosystem.

Od ponad 20 lat dostarcza ona urządzeń do krioterapii, w tym pierwszą na świecie mobilną kriokomorę z własnym systemem zasilania. Pozwala ona wykonywać zabiegi krioterapii blisko ośrodków zdrowia lub –w przypadku sportowców – stadionów i ośrodków treningowych.
Trzyminutowe zabiegi krioterapii całego ciała jako element treningu pomagają zwiększyć wydolność, a podczas odnowy biologicznej usunąć zmęczenie.
Wrocławska kriokomora jeździ po Europie – korzysta z niej angielska federacja rugby czy francuski klub piłkarski AS Saint Etienne. Wszystkie urządzenia firmy KrioSystem z dziedziny medycznej powstały na bazie kilkudziesięcioletnich doświadczeń we współpracy z ośrodkami badawczymi i medycznymi.

Kriogenika to nauka i sztuka osiągania niskich temperatur – poniżej 160 stopni Celsjusza. Jej zastosowania nie ograniczają się wyłącznie do medycyny. Firma Kriosystem stworzyła urządzenia do budowanego niedaleko Hamburga największego europejskiego lasera na wolnych elektronach XFEL (ang. X-Ray Free Elektron Laser). Będzie on ułożony w tunelu długości 3,4 km.

Dzięki urządzeniom z Wrocławia w ośrodku naukowym pod Hamburgiem będzie można prowadzić badania w warunkach bliskich zeru absolutnemu, czyli temperaturze -271 stopni Celsjusza.

Rozmowa w Parku: LED – lepiej, ekologicznie, dłużej
Rozmowa z Mateuszem Biernackim z firmy LEDIKO, produkującej oświetlenie uliczne, magazynowe i przemysłowe w technologii LED

Jaka jest najważniejsza różnica między ulicznym oświetleniem tradycyjnym a tym wykorzystującym diody LED?
To przede wszystkim oszczędności wynikające z zastosowania nowej technologii. Przykładowo, oprawę sodową o mocy 150 W można zastąpić oprawą LED o mocy 75 W, która wygeneruje taką samą ilość światła. Poza tym, oświetlenie z oprawy LED jest równomierne, dzięki optyce można skierować je tam, gdzie to potrzebne. Oprawa standardowa świeci dookoła – na chodnik, krzaki, do góry, co powoduje straty. Nowoczesne oprawy można przygaszać i rozjaśniać bez wpływu na ich żywotność. To ważne, bo inna jest norma jasności na ulicach do godz. 2 w nocy, a inna między 2 a 5, gdy ruch jest mniejszy. Można je wówczas delikatnie przygasić. Tradycyjne oprawy nie dają takiej możliwości.

A sama barwa ?
Możliwości jest znacznie więcej. W przypadku oświetlenia LED możemy dobrać barwę z całego zakresu. W praktyce stosuje się diody chłodne, neutralne i ciepłe. Na przykład, na przejściach dla pieszych wybieramy barwy neutralne, by poprawić widoczność. A w parkach – barwy ciepłe.

Oświetlenie LED wciąż nie jest powszechnym rozwiązaniem na ulicach.
Niestety. To dlatego, że w przetargach uwzględniana jest niższa cena początkowa, a nie późniejsze koszty eksploatacji. To znaczy, wymiana i czyszczenie tradycyjnych opraw, przyciągających więcej pyłu i brudu. Oprawa z diodami LED świeci przez 10 lat. Tradycyjne lampy trzeba przez ten czas wymienić nawet 14 razy! A to kosztuje – potrzebny jest podnośnik, pracownik, nowa lampa...

Jest jednak sektor, który szczególnie docenił zalety oświetlenia LED.
Tak, to prywatne firmy – zwłaszcza fabryki i całodobowe magazyny. Lampa uliczna świeci średnio 11,5 godz./dobę. W magazynie czy fabryce ten czas to 24 godziny. Tam są największe koszty oświetlenia, więc i potrzeba wprowadzania rozwiązań energooszczędnych jest równie wielka. Oświetlenie LED pozwala świecić kierunkowo na alejki między regałami, a nie na półki. Dzięki możliwości przygaszania i uruchamiania czujką ruchu, oszczędności wynoszą nawet 90 proc.!

Jaką widzi Pan szansę na upowszechnienie oświetlenia LED w Polsce?
Nie da się ukryć, że w kolejnych latach ceny energii elektrycznej będą rosły. Właściciele domów i mieszkań dopiero zauważą ten wzrost w swoich rachunkach. Właściciele fabryk i magazynów już go odczuli. Dlatego stosowanie rozwiązań energooszczędnych jest i będzie coraz popularniejsze.

Lediko to polska firma. Czym może konkurować z zagranicznymi producentami?
Właśnie tym, że jest firmą z Polski, z Wrocławskiego Parku Technologicznego. W każdej chwili klienci mogą się z nami spotkać, porozmawiać, liczyć na pomoc. To o wiele większe bezpieczeństwo i lepszy serwis niż w przypadku produktów np. chińskich.

Czy wiesz, że... pierwsze diody LED powstały w latach 60. XX wieku?
Od tamtej pory zdobywają kolejne rynki. Technologia LED należy do najbardziej zaawansowanych i wciąż najszybciej rozwijających się.

Diody LED można je spotkać w kieszonkowych latarkach, lampkach na biurko, gadżetach reklamowych, podświetleniu ekranów urządzeń elektronicznych. Ale diody LED stosowane są również w systemach oświetlenia ogólnego, ulicznego, sygnalizacyjnego i ostrzegawczego. Są stosowane w reflektorach samochodowych, oświetleniu scenicznym i reklamowym.
Produkowane są białe diody LED, które są ponad dziesięciokrotnie bardziej wydajne niż standardowe żarówki.
Powstają też urządzenia do chromoterapii, czyli leczenia światłem barwnym, wykorzystujące diody LED.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska