Kotlina Jeleniogórska przyciąga obcokrajowców

  Kotlina Jeleniogórska przyciąga obcokrajowców

  Violetta Pietrzak

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Holendrzy ze Starej Kamienicy organizują razem z sąsiadami wyprawy do lasu. One także zbliżają ludzi

  Holendrzy ze Starej Kamienicy organizują razem z sąsiadami wyprawy do lasu. One także zbliżają ludzi ©Marcin Oliva Soto

  Kotlina Jeleniogórska przyciąga jak magnes. Jej urokowi nie może się oprzeć wielu obcokrajowców. Przyjeżdżają tu na chwilę, po czym zostają całe lata. O tych, którzy znaleźli tu swoje miejsce na ziemi i za nic nie zostawiliby karkonoskich wsi dla najpiękniejszych miejsc na świecie pisze Violetta Pietrzak
  Holendrzy ze Starej Kamienicy organizują razem z sąsiadami wyprawy do lasu. One także zbliżają ludzi

  Holendrzy ze Starej Kamienicy organizują razem z sąsiadami wyprawy do lasu. One także zbliżają ludzi ©Marcin Oliva Soto

  Przyjechałem tu osiemnaście lat temu. Wcześniej dużo podróżowałem i szukałem swojego miejsca na ziemi. Znalazłem je właśnie tu, w Gajówce - zaczyna swoją opowieść Bernd Horsch. - Pamiętam, jak ludzie myśleli, że skoro jestem Niemcem, to na pewno mam dużo pieniędzy. A ja nie miałem nic - wspomina.

  Horsch przyznaje, że na początku nie było łatwo. Był jednym z pierwszych obcokrajowców, którzy osiedlili się we wsiach pod Jelenią Górą.

  - Po dwóch latach od przyjazdu urodziło nam się dziecko. Żona rodziła w domu, co ludzi bardzo zdziwiło. Dziwiliśmy ich też pewnie naszym nieco innym wyglądem, innymi ubraniami - wspomina Bernd. Mieszkańcy Gajówki - malutkiej wioski zawieruszonej wśród łąk i lasów Gór Izerskich, nie od razu zaakceptowali nowych przybyszów. - Ale teraz jest już inaczej. Ludzie poznali i mnie, i innych, którzy przyjechali tu później - wyjaśnia Bernd, który barierę nieufności przełamał też tym, że szybko nauczył się języka polskiego, bo nie wyobraża sobie, by nie mówić tak, jak wszyscy wokół.

  - Uczyłem się z polskiej wersji "Kaczora Donalda". Tam jest dużo obrazków, więc szybko wszystko wchodziło mi do głowy - opowiada ze szczerym uśmiechem na twarzy.

  Ale to między innymi dzięki przybyszom z zewnątrz malutka wioska, której nie ma nawet na niektórych mapach, jest znana w Polsce. Znana dzięki organizowanym tu festiwalom, jak chociażby Festiwal Dzieci Ziemi, w trakcie którego można posmakować w jodze, etnicznych tańcach, nauczyć się prawidłowo oddychać, zdrowo gotować czy wziąć udział w warsztatach teatralnych. Można jednak przede wszystkim spotkać wiele wspaniałych osób, które przyjeżdżają tu często z całymi rodzinami, żeby chociaż na moment zakosztować spokoju, jakim emanuje to miejsce.

  - Zanim osiadłem w Gajówce, mieszkałem trochę we Włoszech, Czechach, Indiach - ciągnie swoją opowieść Bernd, wciąż nie wypuszczając z dłoni papierosa. Wszędzie są piękne miejsca. Ale tu jest coś więcej. Jest jakaś energia i to mnie trzyma - wyjaśnia. - Nie mogę powiedzieć, że zostanę tu na zawsze, ale wiem, że zawsze będzie to dla mnie baza - mówi z przekonaniem.

  - W 1992 albo 1993 roku kupiliśmy tu dom. 10 lat później zamieszkaliśmy w nim na stałe - opowiada Stephanie Giere z Kopańca. Zna ją chyba każdy mieszkaniec gminy Stara Kamienica - jest tu jedynym weterynarzem. I jednym z nielicznych weterynarzy - obcokrajowców w Polsce. Leczy nie tylko domowych pupili, ale i zwierzęta gospodarskie.

  - Ze znajomymi z Kopańca robimy dużo innych rzeczy - przyznaje Stefi, która angażuje się w działania w kopanieckiej szkole, gdzie uczą się jej dzieci - opowiada Stephanie. Szkole niezwykłej, jak niezwykła jest cała wieś.

  - Nie wyobrażam sobie, że mogłabym żyć w Kopańcu i nic dla niego nie robić - śmieje się Stefi, ale dzięki takim ludziom jak ona ta niewielka miejscowość, rozciągnięta wysoko w Górach Izerskich, od lat przyciąga artystów spragnionych spokoju. Śmiało można powiedzieć, że tworzą oni coś na wzór kolonii. Są wśród nich zarówno obcokrajowcy, jak i przyjezdni z większych miast Polski.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama