Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak wrocławianie pamiętają 1989 rok? Powstaje Mapa Pamięci Wrocławia

Katarzyna Kaczorowska
Happening Pomarańczowej Alternatywy, ul. Świdnicka. Czy ktoś rozpoznaje się na tym zdjęciu? Piszcie do nas
Happening Pomarańczowej Alternatywy, ul. Świdnicka. Czy ktoś rozpoznaje się na tym zdjęciu? Piszcie do nas fot. Wiesław Dębicki
Wrocław jest pierwszym miastem w Polsce, w którym powstanie szczególna mapa pamięci, w całości stworzona przez samych wrocławian - to mapa miejsc ważnych dla nas w przełomowym roku 1989.

Pomysł wyszedł od prof. Krzysztofa Ruchniewicza, który kilka tygodniu temu w Niemczech widział mapę "Pokojowa rewolucja w Berlinie".

- Wynikało z niej, że całe miasto żyło opozycją demokratyczną, a przecież nie trzeba być historykiem, by wiedzieć, że przełom, który zmienił całą Europę, zaczął się u nas, w Polsce. Zaczęliśmy się zastanawiać nad stworzeniem takiej mapy we Wrocławiu, twierdzy Solidarności i mieście Pomarańczowej Alternatywy - mówi prof. Ruchniewicz z Centrum im. Willy'ego Brandta.

Kolejnym krokiem było zaproszenie do projektu Radia Wrocław, redakcji naszej gazety, przedstawicieli władz miasta, Ośrodka Pamięć i Przyszłość oraz Instytutu Pamięci Narodowej. A następnym stworzenie portalu, gdzie każdy wrocławianin może zamieścić swoje wspomnienie z 1989 roku.

Każdy z nas zapamiętał tamten rok inaczej. Chcemy zebrać wspomnienia, a potem wspólnie ze Słuchaczami i Czytelnikami, w głosowaniu internetowym, wybrać wydarzenia, które powinny trafić na wrocławską Mapę Pamięci.

W czerwcu Mapa przestanie być wirtualna - przybierze formę planu miasta z zaznaczonymi na nim miejscami ważnymi dla wrocławian w 1989 roku. Z takim planem będzie można wybrać się na wycieczkę z rodziną albo turystom pokazać "miasto niezłomne". Wersja elektroniczna www.wroclaw1989.pl jest stale aktualizowana od wczorajszego południa. Chcemy, by na mapie znalazły się zarówno miejsca wskazane przez historyków i dawnych opozycjonistów, jak i zwykłych wrocławian, ale będą tam też miejsca i obiekty związane z opozycją i obalaną wtedy władzą. Kto z najmłodszych wie, gdzie mieścił się KW PZPR, a gdzie koszary ZOMO?

Czekamy na Państwa wspomnienia, zdjęcia z tamtego czasu. Możecie wrzucać je bezpośrednio na stronie Mapy, ale możecie je też przysyłać do redakcji "Gazety Wrocławskiej" na adres: św. Antoniego 2/4, 50-073 Wrocław, z dopiskiem "Wrocław 1989", albo przesyłać je mejlem na adres: [email protected].

To też dobra okazja dla najmłodszego pokolenia. Przepytajcie mamę i tatę, babcię i dziadka - co oni pamiętają z 1989 roku? Czy ten najważniejszy dzień wyborów, czyli 4 czerwca? A może strajk na Uniwersytecie Wrocławskim lub obóz żywego protestu na placu Dzierżyńskiego, który dzisiaj nosi historyczną nazwę placu Dominikańskiego?

Wrocławianie - pamięć jest ulotna, ale właśnie dlatego warto zadbać o wspomnienia, by zostawić kolejnym pokoleniom ślady tego, co było ważne w życiu miasta i kolejnych pokoleń budujących jego wyjątkowość. Czekamy!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Jak wrocławianie pamiętają 1989 rok? Powstaje Mapa Pamięci Wrocławia - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska