Pracownicy jak wino

  Pracownicy jak wino

  Jerzy Wójcik

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Pięćdziesiątka to nie wiek, by iść na emeryturę. Rusza konkurs na najstarszego pracownika.
  Wrocławscy seniorzy chcą zachęcić swoich rówieśników do aktywności zawodowej. Organizują konkurs na najstarszego dolnośląskiego pracownika aktywnego zawodowo.

  - To będzie pierwsze takie przedsięwzięcie w Polsce - zachwala dr Walentyna Wnuk, doradca prezydenta Wrocławia do spraw seniorów, pomysłodawczyni konkursu. - Chcemy odnaleźć najstarszych przedsiębiorców i ludzi, którzy pracują w różnych firmach co najmniej na pół etatu.

  Dr Wnuk wyjaśnia, że Polska ma najwięcej emerytów spośród wszystkich państw Unii Europejskiej. Jednocześnie jest krajem, który najsłabiej wykorzystuje potencjał ludzi po 50. roku życia.
  - Dlatego chcemy pokazać ludzi, którzy nie zwracając uwagi na upływające lata, wciąż są aktywni, chcą pracować i doskonalić swoje umiejętności - tłumaczy dr Wnuk. - Liczymy, że przykłady aktywnych seniorów trafią do wyobraźni innych i przekonają ich, że nie trzeba rezygnować z życia zawodowego w wieku 50 lat.

  Tymczasem zdaniem ekspertów osoby, które wcześnie przechodzą na emeryturę i rezygnują z życia zawodowego, szybciej tracą kontakt z otoczeniem, a grono ich znajomych szybko topnieje. Ostatecznie pozostaje im spędzanie wieczorów przed telewizorem.
  - Dlatego taki konkurs jest bardzo potrzebny. Chętnie wezmę w nim udział - zapewnia Janina Tyrcz, fryzjerka z Wrocławia z ponad 40-letnim doświadczeniem w zawodzie. - Od wielu lat organizuję dolnośląskie mistrzostwa we fryzjerstwie i nie wyobrażam sobie życia bez tej pracy.

  Pomysłem na konkurs jest zachwycony także Zbigniew Ładziński, szef Dolnośląskiej Izby Rzemieślniczej.
  - Osoby starsze to zwykle najbardziej solidni rzemieślnicy, sumienni i z zasadami - twierdzi Ładziński.
  Podobny konkurs w USA wygrał ostatnio 102-latek prowadzący sklep. W Polsce będzie to pierwsza taka inicjatywa.

  Pewne pieniądze i satysfakcja
  Konkurs na najstarszego pracownika ruszy we wrześniu. Rozstrzygnięcie zaplanowano na 1 października, w Międzynarodowy Dzień Seniora. Organizatorzy wyróżnią 3 osoby, które dostaną po kilka tysięcy zł. Ich sylwetki będą przedstawione na pokonkursowej wystawie.
  Regulamin można będzie znaleźć we wrześniu na stronie www. seniorzy.izp.wroclaw.pl

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama