Wrocław: Finał Angelusa już 4 grudnia

  Wrocław: Finał Angelusa już 4 grudnia

  AS

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Zdobywcę Nagrody Literackiej Europy Środkowej poznamy już 4 grudnia. Statuetka "Angelusa" za 2009 rok zostanie wręczona podczas uroczystego koncertu na scenie Teatru Muzycznego Capitol.
  Trudno wyobrazić sobie początek grudnia bez emocji związanych z finałem najważniejszej dla naszej części Europy nagrody literackiej przyznawanej za twórczość prozatorską. W tym roku po raz piąty jury pod przewodnictwem Natalii Gorbaniewskiej wyłoni zwycięzcę konkursu o Nagrodę Literacką Europy Środkowej "Angelus". Na deskach Capitolu Prezydent Rafał Dutkiewicz wręczy zaś laureatowi statuetkę autorstwa Ewy Rossano oraz nagrodę pieniężną w wysokości 150 tysięcy złotych, ufundowaną przez miasto Wrocław.


  Do finału "Angelusa" za 2009 rok nominowano siedmiu autorów. Po raz pierwszy tak wysoko znalazło się aż czterech Polaków - Wojciech Albiński z powieścią "Achtung! Banditen!" (W.A.B), Jacek Dukaj i "Wroniec" (Wydawnictwo Literackie), Zbigniew Kruszyński, "Ostatni raport" (Wydawnictwo Literackie), Antoni Libera, "Godot i jego cień" (Znak). Zarówno Norman Manea ("Powrót chuligana", w przekładzie Kazimierza Jurczaka, nakładem wydawnictwa Pogranicze) jak i Eginald Schlattner ("Fortepian we mgle", przełożyła Alicja Rosenau, Czarne) pochodzą z Rumunii. Korowód dopełnia Węgier György Spiró ("Mesjasze", w tłumaczeniu Elżbiety Cegielskiej, W.A.B.).

  Laury zeszłoroczne przypadły w udziale czeskiemu pisarzowi emigracyjnemu Josefowi Skvořeckiemu za powieść "Przypadki inżyniera ludzkich dusz". Nagrodę za 2007 rok otrzymał Péter Esterházy za "Harmonia cælestis", a rok wcześniej uhonorowano Martina Pollacka z powieścią "Śmierć w bunkrze - powieść o moim ojcu".

  Już drugi rok organizatorzy wyróżniają najlepszego tłumacza zgłoszonych do "Angelusa" książek. Nagrodę specjalną, fundowaną przez Wyższą Szkołę Zawodową im. Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu, jest czek opiewający na 10 tys. złotych. W 2009 roku tryumfował Andrzej Jagodziński, nota bene autor przekładu zwycięskiej powieści Skvořeckiego.

  Gala wręczenia "Angelusa" odbędzie się w oprawie artystycznej. Fragmenty nominowanych utworów zaprezentują znani wrocławscy aktorzy. Spektakl powstał według scenariusza i w reżyserii Tomasza Mana, ze specjalnie skomponowaną do każdego dzieła literackiego muzyką słynnego zespołu Karbido, laureata m.in. 26. Przeglądu Piosenki Aktorskiej w kategorii najlepszego projektu nurtu OFF .
  W kulturalnym pejzażu wręczenie "Angelusa" to jedno z najważniejszych wydarzeń roku. Gospodarzem dodatkowych atrakcji związanych z Nagrodą są Wrocławskie Promocje Dobrych Książek, w czasie których można spotkać się z finalistami. Bez Salonu Angelusa na tej imprezie ciężko byłoby mówić o prawdziwym święcie literatury.

  Źródło: Materiały prasowe

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama