Napiszą poprawkę matury w sierpniu

  Napiszą poprawkę matury w sierpniu

  Małgorzata Rabenda

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Powtórki matur po raz pierwszy w czasie wakacji. Ale na studia trudno będzie się dostać w tym roku.
  Prawie 800 abiturientów z Wrocławia i 3,5 tysiąca z Dolnego Śląska za dwa tygodnie znowu zasiądzie do egzaminu dojrzałości.

  Po raz pierwszy Ministerstwo Edukacji Narodowej dało taką szansę uczniom, którzy nie zdali matury z jednego, obowiązkowego przedmiotu. Ten pomysł zastąpił maturalną amnestię ministra Romana Giertycha. Jeszcze rok temu ci, którym noga powinęła się na jednym przedmiocie, i tak dostawali świadectwo. Teraz muszą o nie powalczyć i zdać egzamin raz jeszcze - 25 i 26 sierpnia. Dla wielu oznacza to bardzo pracowite wakacje.

  - Tym razem muszę się przyłożyć i zasiąść do lektur - mówi Piotrek Bakalarz, absolwent Liceum Profilowanego nr 3 przy ul. Szkockiej we Wrocławiu.
  Nie zdał matury ustnej z języka polskiego. Komisja nie doceniła jego prezentacji o stosunku człowieka do pieniądza w literaturze.
  - Nie czytałem lektur - przyznaje się chłopak. - Wolałem przejrzeć streszczenia i to mnie zgubiło - wzdycha.
  Ale obiecuje, że tym razem pójdzie mu lepiej.
  - Muszę dorobić sobie na wakacjach, a tu jak na złość doszedł niezaliczony egzamin i kolejna porcja nauki. I jak tu gdzieś pojechać? - denerwuje się.

  Nie jest sam. Szekspira i Mickiewicza musi poczytać aż 220 młodych wrocławian. Tyle osób będzie - pisemnie lub ustnie - zdawać język polski. Nieco mniej osób siądzie do arkuszy z języka angielskiego i matematyki. Te przedmioty poprawia po 140 uczniów. Biologia i geografia okazała się słabą stroną 60 abiturientów, a język niemiecki - 50.
  - Ale zdarzają się i maturzyści, którzy będą poprawiali bardziej nietypowe przedmioty - włoski, hiszpański czy historię sztuki - mówi Henryk Puchała z Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej we Wrocławiu. - Poprawkowe matury będą przeprowadzone w 62 wrocławskich szkołach.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama