Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chopin na małe instrumenty

Marta Wróbel
Muzycy, którzy wzięli udział w nagraniu płyty, na której znalazło się dwadzieścia kompozycji Chopina. Od lewej: Paweł Czepułkowski, Paweł Romańczuk i Maciek Bączyk
Muzycy, którzy wzięli udział w nagraniu płyty, na której znalazło się dwadzieścia kompozycji Chopina. Od lewej: Paweł Czepułkowski, Paweł Romańczuk i Maciek Bączyk fot. z książki "małe instrumenty grają chopina"
Ukazał się wrocławski projekt "Małe Instrumenty grają Chopina", czyli książka i płyta. Na płycie są utwory kompozytora zagrane na małych pianinach, a w książce Doroty Hartwich i Pawła Romańczuka przeczytamy o fenomenie i historii tych zabawek.

Małe pianino, wbrew swojej "zabawkowej" nazwie, może być używane do całkiem poważnych celów. O historii i fenomenie toy piano traktuje projekt "Małe Instrumenty grają Chopina", który wydało właśnie wydawnictwo Format. W jego skład wchodzą książka i płyta. Książkę napisali Dorota Hartwich i Paweł Romańczuk z wrocławskiego zespołu Małe Instrumenty. To pierwsze takie dzieło o toy piano na polskim rynku.

Nazwisko Chopina pojawia się w tytule nieprzypadkowo. Do książki dołączony jest album z dwudziestoma utworami kompozytora.

Utwory na małych pianinach zagrali Paweł Romańczuk, Maciek Bączyk z Małych Instrumentów i Paweł Czepułkowski, znany m.in. z Karbido. Co ciekawe, żaden z nich nie jest pianistą. Jednak utwory mistrza zyskały dzięki wrocławskim artystom nowe życie. Na krążku słychać m.in. "Marsz pogrzebowy" z echami trzeszczących nóg instrumentów w tle oraz "Etiudę rewolucyjną" graną bezpośrednio na prętach toy piano.

Pięknie ilustrowana przez Marcina Ożoga książka, ze zdjęciami legendarnych małych pianin, jak to marki Schoenhut, wyprodukowane na początku XX w., podzielona jest na 2 części. Pierwsza - "Radość eksperymentu" Doroty Hartwich- to kopalnia ciekawostek o dźwiękach jako takich ("Czy muzyka bierze się z czarów?") i niekonwencjonalnych twórcach, jak Harry Partch, który marimby konstruował z bambusa. Dowiadujemy się też, z czego śmiał się Chopin, a także o jego radości z opowiadania dowcipów. Okazuje się także, że słynny kompozytor muzyki współczesnej John Cage lubił szperać między strunami pianina, wkładać między nie śrubki i sztućce oraz badać możliwości dźwiękowe tych połączeń. Jako pierwszy w historii muzyki napisał kompozycję na zabawkowe pianino - "Suita na toy piano" z 1948 r.

Ciekawa jest druga część pozycji autorstwa Pawła Romańczuka "Fenomen toy piano". Oprócz historii instrumentu, poznajemy tu artystów, którzy grają na minipianinach także współcześnie, jak Francuz Pascal Comelade, który nagrał duet z PJ Harvey, czy Yann Tiersen, kompozytor muzyki do filmu "Amelia".

Wrocławcy muzycy z Małych Instrumentów grają na zabawkach i innych sprzętach jak maszyna do pisania od początku istnienia, czyli od 2006 r. Mają też na swoim koncie m.in. płytę "Antonisz" z muzyką filmową Juliana Józefa Antonisza.

Klasyk inaczej
Małe Instrumenty zagrają utwory Chopina na małych pianinach, fortepianach i klawesynach 12.12 w Puz-zlach. Klubowe interpretacje muzyki Chopina pokaże też LUC (5.12, XO). Niedawno z twórczością Chopina zmierzyło się wrocławskie trio My Myself and I, które zaśpiewało mazurka w finale "Mam talent!". MW

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska