Oszczędnościowe konta nie dają zysku

  Oszczędnościowe konta nie dają zysku

  Bartosz Biskupski, Łukasz Pałka

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  W środę poznamy kolejne dane o wzroście cen w lipcu. Analitycy są zgodni - inflacja rośnie i jeszcze będzie rosła.
  A to zła informacja nie tylko dla osób, które martwią się wzrostem cen żywności, ale także dla wszystkich, które trzymają oszczędności w bankach. Tym bardziej że coraz trudniej znaleźć konto, które przy uwzględnieniu inflacji przyniesie realny zysk.

  Większość ekonomistów przewiduje, że inflacja liczona rok do roku w lipcu wyniosła 4,7 - 4,8 proc.
  - Z kolei w sierpniu może ona wzrosnąć do poziomu nawet 5,2 proc. - mówi Marta Petka, ekonomistka z Raiffeisen Bank Polska. Jej zdaniem dopiero we wrześniu można spodziewać się pewnego wyhamowania wzrostu cen.

  Na razie rosnąca inflacja ma bardzo poważny wpływ na stan naszych oszczędności. Bo chociaż nominalnie ilość pieniędzy klientów zdeponowana w bankach rośnie, to ich realna wartość maleje. A to dlatego, że za tę samą kwotę możemy dzisiaj kupić mniej niż jeszcze rok temu. Największy problem mają osoby, które nie chcą ulokować pieniędzy na rok lub dłużej. O ile bowiem ofert lokat 12-miesięcznych oprocentowanych na 6-7 proc. jest bardzo wiele, to już kont osobistych oferujących takie oprocentowanie jest jak na lekarstwo. A tylko one pozwalają klientowi podejmować gotówkę w dowolnym momencie bez utraty odsetek.

  Wspólnie z doradcami z firmy Expander sprawdziliśmy, które konta oszczędnościowe dają obecnie realny zysk, czyli ich oprocentowanie jest wyższe od aktualnego poziomu inflacji. W przeciwnym razie, pomimo że nominalnie ilość pieniędzy na rachunku będzie rosła, to realnie poniesiemy stratę.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama