Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie liceum muszą płacić za mieszkania dla nauczycieli

Malwina Gadawa
Uczniowie wrocławskiego liceum nr XIII muszą płacić po 300 złotych rocznie za... wynajęcie mieszkań dla dwójki swoich nauczycieli. To warunek nauki w klasie dwujęzycznej w tym liceum. W ministerstwie edukacji i kuratorium łapią się za głowy: - Konstytucja gwarantuje prawo do bezpłatnej nauki!

Szkoła pobiera opłaty od... 21 lat. Przymykali na to oko kolejni szefowie wrocławskiej oświaty. Co więcej - Lilla Jaroń, była dyrektor wydziału edukacji we wrocławskim ratuszu, a potem wiceminister edukacji, sama zrzucała się na czynsz, gdy w XIII LO uczyło się jej dziecko. Sprawa wyszła na jaw dopiero teraz, gdy - korzystając z narzędzia Mój Reporter w serwisie GazetaWroclawska.pl - zgłosiła nam ją Czytelniczka Anna Żurek.

Z mieszkań opłacanych przez uczniów korzysta dwójka nauczycieli z Niemiec, uczących w klasach dwujęzycznych w XIII LO. Prowadzą nie tylko lekcje językowe, ale i np. zajęcia z biologii czy matematyki. - Niemiecki nauczyciel zadaje proste zadania i uczy słownictwa, a polski realizuje podstawę programową - tłumaczy dyrektor szkoły, Urszula Spałka. - Niemcy przyjechali do nas na podstawie umowy między polskim Ministerstwem Edukacji Narodowej, a jego niemieckim odpowiednikiem. Po naszej stronie leży obowiązek zapewnienia noclegu gościom. Szkoły na to nie stać. To rodzice zdecydowali, że za to zapłacą - mówi dyrektor Urszula Spałka.

Rzeczywiście. Decyzję o tym, że to uczniowie będą pokrywali koszty wynajęcia mieszkań dla nauczycieli, podjęli w 1993 roku rodzice dzieci, które wtedy uczyły się w XIII LO. W kolejnych latach nikt ich już jednak o zdanie nie pytał. - Podczas rekrutacji do klas dwujęzycznych informujemy rodziców o takim wymogu, później także o tym przypominamy - mówi dyrektor.

I dodaje: nawet Lilla Jaroń płaciła, gdy jej dziecko chodziło do naszej szkoły. - Rzeczywiście. Płaciłam. Nie byłam wyjęta spod prawa – mówi nam Lilla Jaroń, dziś sekretarz Dolnego Śląska. Składki na mieszkania dla nauczycieli Jaroń płaciła, będąc szefową wydziału edukacji w ratuszu.

NAJFAJNIEJSZE LICEUM NA DOLNYM ŚLĄSKU TO... KLIKNIJ I GŁOSUJ W PLEBISCYCIE

Przez ostatnie lata składka na mieszkania wynosiła 100 złotych za semestr. W tym roku podwyższono ją do 150 złotych za semestr. W klasach dwujęzycznych uczy się 50 dzieci. Łatwo policzyć, że rocznie wynajęcie dwóch mieszkań kosztuje ich 15 tysięcy złotych.

W ministerstwie i kuratorium łapią się za głowy. - Warunkiem przyjęcia do liceum publicznego, nawet dwujęzycznego nie może być obowiązek wnoszenia jakiejkolwiek opłaty - mówi Justyna Sadlak z Ministerstwa Edukacji Narodowej.

- Pierwszy raz słyszę, żeby uczeń miał płacić za nocleg nauczyciela. Realizacja podstawy programowej powinna odbywać się poza wszelkimi kosztami - mówi Janina Jakubowska z Dolnośląskiego Kuratorium Oświaty. - Konstytucja gwarantuje prawo do bezpłatnej nauki. Takie koszty powinna pokrywać szkoła lub organ prowadzący, w tym przypadku gmina Wrocław - dodaje.

Miasto tymczasem idzie w zaparte i płacić za uczniów nie zamierza. Jarosław Delewski, dyrektor departamentu edukacji w ratuszu tłumaczy, że XIII LO realizuje specjalny program nauczania, który kończy się uzyskaniem certyfikatu. Nie wyjaśnia jednak, jaki związek mają te certyfikaty z mieszkaniami nauczycieli. - Dyrektorzy placówek mają autonomię w doborze programów edukacyjnych, w których szkoły biorą udział. Przyjrzymy się realizacji tego projektu - mówi Delewski.

- Kurator zwróci się do dyrekcji XIII LO o wyjaśnienia w tej sprawie - obiecuje Janina Jakubowska z kuratorium.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Uczniowie liceum muszą płacić za mieszkania dla nauczycieli - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska