Uczniowie liceum muszą płacić za mieszkania dla nauczycieli

  Uczniowie liceum muszą płacić za mieszkania dla nauczycieli

  Malwina Gadawa

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Uczniowie liceum muszą płacić za mieszkania dla nauczycieli
  1/3
  przejdź do galerii
  Uczniowie wrocławskiego liceum nr XIII muszą płacić po 300 złotych rocznie za... wynajęcie mieszkań dla dwójki swoich nauczycieli. To warunek nauki w klasie dwujęzycznej w tym liceum. W ministerstwie edukacji i kuratorium łapią się za głowy: - Konstytucja gwarantuje prawo do bezpłatnej nauki!
  Szkoła pobiera opłaty od... 21 lat. Przymykali na to oko kolejni szefowie wrocławskiej oświaty. Co więcej - Lilla Jaroń, była dyrektor wydziału edukacji we wrocławskim ratuszu, a potem wiceminister edukacji, sama zrzucała się na czynsz, gdy w XIII LO uczyło się jej dziecko. Sprawa wyszła na jaw dopiero teraz, gdy - korzystając z narzędzia Mój Reporter w serwisie GazetaWroclawska.pl - zgłosiła nam ją Czytelniczka Anna Żurek.

  Z mieszkań opłacanych przez uczniów korzysta dwójka nauczycieli z Niemiec, uczących w klasach dwujęzycznych w XIII LO. Prowadzą nie tylko lekcje językowe, ale i np. zajęcia z biologii czy matematyki. - Niemiecki nauczyciel zadaje proste zadania i uczy słownictwa, a polski realizuje podstawę programową - tłumaczy dyrektor szkoły, Urszula Spałka. - Niemcy przyjechali do nas na podstawie umowy między polskim Ministerstwem Edukacji Narodowej, a jego niemieckim odpowiednikiem. Po naszej stronie leży obowiązek zapewnienia noclegu gościom. Szkoły na to nie stać. To rodzice zdecydowali, że za to zapłacą - mówi dyrektor Urszula Spałka.

  Rzeczywiście. Decyzję o tym, że to uczniowie będą pokrywali koszty wynajęcia mieszkań dla nauczycieli, podjęli w 1993 roku rodzice dzieci, które wtedy uczyły się w XIII LO. W kolejnych latach nikt ich już jednak o zdanie nie pytał. - Podczas rekrutacji do klas dwujęzycznych informujemy rodziców o takim wymogu, później także o tym przypominamy - mówi dyrektor.

  I dodaje: nawet Lilla Jaroń płaciła, gdy jej dziecko chodziło do naszej szkoły. - Rzeczywiście. Płaciłam. Nie byłam wyjęta spod prawa – mówi nam Lilla Jaroń, dziś sekretarz Dolnego Śląska. Składki na mieszkania dla nauczycieli Jaroń płaciła, będąc szefową wydziału edukacji w ratuszu.

  NAJFAJNIEJSZE LICEUM NA DOLNYM ŚLĄSKU TO... KLIKNIJ I GŁOSUJ W PLEBISCYCIE

  Przez ostatnie lata składka na mieszkania wynosiła 100 złotych za semestr. W tym roku podwyższono ją do 150 złotych za semestr. W klasach dwujęzycznych uczy się 50 dzieci. Łatwo policzyć, że rocznie wynajęcie dwóch mieszkań kosztuje ich 15 tysięcy złotych.

  W ministerstwie i kuratorium łapią się za głowy. - Warunkiem przyjęcia do liceum publicznego, nawet dwujęzycznego nie może być obowiązek wnoszenia jakiejkolwiek opłaty - mówi Justyna Sadlak z Ministerstwa Edukacji Narodowej.

  - Pierwszy raz słyszę, żeby uczeń miał płacić za nocleg nauczyciela. Realizacja podstawy programowej powinna odbywać się poza wszelkimi kosztami - mówi Janina Jakubowska z Dolnośląskiego Kuratorium Oświaty. - Konstytucja gwarantuje prawo do bezpłatnej nauki. Takie koszty powinna pokrywać szkoła lub organ prowadzący, w tym przypadku gmina Wrocław - dodaje.

  Miasto tymczasem idzie w zaparte i płacić za uczniów nie zamierza. Jarosław Delewski, dyrektor departamentu edukacji w ratuszu tłumaczy, że XIII LO realizuje specjalny program nauczania, który kończy się uzyskaniem certyfikatu. Nie wyjaśnia jednak, jaki związek mają te certyfikaty z mieszkaniami nauczycieli. - Dyrektorzy placówek mają autonomię w doborze programów edukacyjnych, w których szkoły biorą udział. Przyjrzymy się realizacji tego projektu - mówi Delewski.

  - Kurator zwróci się do dyrekcji XIII LO o wyjaśnienia w tej sprawie - obiecuje Janina Jakubowska z kuratorium.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz we Wrocławiu najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w pobliżu katedry?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z Wrocławiem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Czytaj także

   Komentarze (183)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   dobrowolny datek?

   aga (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 23

   Najlepiej zrzucić winę na rodziców.Sami ustalili,że chcą płacić to płacili przez 21 lat.
   należy dodać ,że mowa jest o 15 tys.,taka wersja jest bardzo wygodna dla Pani dyrektor ,bo z niej łatwo się...rozwiń całość

   Najlepiej zrzucić winę na rodziców.Sami ustalili,że chcą płacić to płacili przez 21 lat.
   należy dodać ,że mowa jest o 15 tys.,taka wersja jest bardzo wygodna dla Pani dyrektor ,bo z niej łatwo się rozliczyć.Nie będzie trudną sprawą potwierdzenie faktu ,że opłaty nie dotyczą wyłącznie liceum a również gimnazjum ,którego dyrektorem jest również Pani Spałka. Sześć klas gimnazjum opłacała również mieszkania dla nauczycieli i to z taką świadomością ,że nie mają innego wyjścia. Presja uiszczenia opłaty jest bardzo duża.Na wywiadówkach czyta się nazwiska osób zalegających z opłatami,w klasach podczas lekcji również. Może by tak postarać się o odzyskanie pieniędzy? Zgodnie z Art.286 par.1.Tym bardziej ,że zawsze całe grono pedagogiczne potwierdzało wersje Pani dyrektor ,że jest to opłata obowiązkowa. Ja mam już na szczęście ten problem z głowy ,ale obecni uczniowie i ich rodzice nie powinni odpuszczać sprawy.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Skandal

   Rita (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 25 / 1

   Dlaczego cały czas jest mowa o 15 tys.?
   Jeżeli się tak tuszuje sprawę to tym bardziej Pani dyrektor powinna się wytłumaczyć z pieniędzy.
   Co się działo z resztą pieniędzy zbieraną w pozostałych...rozwiń całość

   Dlaczego cały czas jest mowa o 15 tys.?
   Jeżeli się tak tuszuje sprawę to tym bardziej Pani dyrektor powinna się wytłumaczyć z pieniędzy.
   Co się działo z resztą pieniędzy zbieraną w pozostałych klasach?zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   czyżby cos drgnęło?

   naiwny (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 1

   http://www.tvn24.pl/uczniowie-placa-za-mieszkania-nauczycieli-do-tej-pory-nikt-o-to-sie-nie-burzyl,418267,s.html


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Rodzice płacą 69 tys. a nie jak podano w artykule 15 tys.

   bmn (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 1

   Szkoda tylko, że powielona została nieprawdziwa informacja, że chodzi o kwotę 15 tysięcy skoro chodzi o kwotę ok. 69 tysięcy!!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   czyżby cos drgęło?

   naiwny (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

   http://www.tvn24.pl/uczniowie-placa-za-mieszkania-nauczycieli-do-tej-pory-nikt-o-to-sie-nie-burzyl,418267,s.html

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Od zawsze

   M. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 8

   Zawsze tak było, jest i pewnie będzie. Ja również płaciłam 150 zł w każdym semestrze na "mieszkanie dla Niemców", a skończyłam klasę dwujęzyczną 8 lat temu, wiec nie jest to wcale nowa stawka. Nikt...rozwiń całość

   Zawsze tak było, jest i pewnie będzie. Ja również płaciłam 150 zł w każdym semestrze na "mieszkanie dla Niemców", a skończyłam klasę dwujęzyczną 8 lat temu, wiec nie jest to wcale nowa stawka. Nikt wtedy nie biadolił, że trzeba, po prostu się płaciło i tyle. Jeśli ktoś był z biedniejszej rodziny i nie było go stać, to z tego, co pamiętam, jakoś się mu pomagało. Klasa już od pierwszej gimnazjum jest uważana za elitarną - ma to swoje plusy, bo jest możliwość na wyjazdy i wymiany zagraniczne, jest duży nacisk na niemiecki i naprawdę wiele daje to, że przedmioty są wykładane w tym języku przez native speakerów. Niestety z drugiej strony od uczniów tej klasy wiele, czasem zbyt wiele, się wymaga przez co wiele osób rezygnuje z nauki w XIII LO. Ja jednak naukę tam wspominam jako najcudowniejszy okres w moim życiu.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   do M.

   V. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   Tak było 8 lat temu ( wtedy uczyła się tam moja córka gimnazjum + liceum).
   Teraz skończył tę szkołę mój syn ( tylko gimnazjum) o żadnym wyjeździe, wymianie nie było mowy. Kontynuować w liceum...rozwiń całość

   Tak było 8 lat temu ( wtedy uczyła się tam moja córka gimnazjum + liceum).
   Teraz skończył tę szkołę mój syn ( tylko gimnazjum) o żadnym wyjeździe, wymianie nie było mowy. Kontynuować w liceum nauki nie mógł, bo podzielono klasę H na dwie grupy po 15 osób i tylko jedna (!) grupa uczyła się nadal intensywnie niemieckiego- przy czym jest to grupa humanistyczna, w drugiej i owszem matematycznej zamiast niemieckiego pojawił się ... j. rosyjski. Syn zdecydowanie wolał matematykę i informatykę - poszedł do szkoły matematycznej.
   Niestety poziom nauczania, opinie o szkole i ilość kandydatów przy naborze zdecydowanie się zmieniła na niekorzyść przez te lata...zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   I dobrze

   J (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   I dobrze, może w końcu przestanie się posyłać dzieciaki do tej "elitarnej" szkoły. Żadnemu nie życzę takich sześciu lat.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   120 tys. złotych !!!

   EM (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   Oświadczenie majatkowe z dn. 11.04.2013 r. - URSZULA MARIANNA SPAŁKA ur. 6.09.1954 r. miejscowość Widawka. Oszczędności: majątek odrębny - odrębny rachunek 120.000 złotych. Zarobki za 2012 r....rozwiń całość

   Oświadczenie majatkowe z dn. 11.04.2013 r. - URSZULA MARIANNA SPAŁKA ur. 6.09.1954 r. miejscowość Widawka. Oszczędności: majątek odrębny - odrębny rachunek 120.000 złotych. Zarobki za 2012 r. 94.654,63 pln.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @EM

   księgowy CBA (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   Żeby coś sugerować wpierw poczytaj, jak takie oświadczenie majątkowe należy interpretować. Owszem, zarobki podaje się się za dany rok, ale oszczędności jakie zgromadzono wykazuje się sumarycznie...rozwiń całość

   Żeby coś sugerować wpierw poczytaj, jak takie oświadczenie majątkowe należy interpretować. Owszem, zarobki podaje się się za dany rok, ale oszczędności jakie zgromadzono wykazuje się sumarycznie za dany rok i lata minione. Uczciwość więc nakazywałaby wpierw zszumować zarobki z minionych lat a następnie dopiero porównywać, czy możliwe było uczciwe ich zgromadzenie. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wyłudzenie

   Zbyszek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 2

   Uważam, że pobieranie opłat za wynajęcie mieszkań dla nauczycieli jest bezpodstawnym wyłudzeniem. Każdy uczeń gimnazjum i liceum zobowiązany jest do uiszczenia opłaty w wysokości 300 zł rocznie, co...rozwiń całość

   Uważam, że pobieranie opłat za wynajęcie mieszkań dla nauczycieli jest bezpodstawnym wyłudzeniem. Każdy uczeń gimnazjum i liceum zobowiązany jest do uiszczenia opłaty w wysokości 300 zł rocznie, co daje bardzo dużą kwotę. Kolejnym minusem jest brak chęci nauczania oraz inwestycji w rozwój młodych talentów. Podczas przerabiania materiału, nauczyciel patrzy się na ilość, a nie jakość przekazywanej wiedzy. Ponadto, dzieci spędzają wiele godzin w szkole nie mając żadnych dodatkowych zajęć pozwalających odpocząć od nauki np.basen, koszykówka itp. Pani Dyrektor nie wyraża zgody na wyjścia do kina, teatru, muzeum czy opery. Wycieczki szkolne stanowią wielki problem i bardzo trudno je zorganizować. Uczniowie mają na celu przyjście do szkoły, spędzenie w klasie 8h przez pięć dni w tygodniu, żadnych przyjemności. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   HOTEL SPAŁKA

   JWH (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

   Hotel Spałka**** - cztery wymiary relaksu. Do dyspozycji gości w cenie noclegu Strefa Spa czyli basen, dwie sauny, jacuzzi.

   Hotel Spałka**** to starannie odrestaurowana XIX wieczna kamienica, w...rozwiń całość

   Hotel Spałka**** - cztery wymiary relaksu. Do dyspozycji gości w cenie noclegu Strefa Spa czyli basen, dwie sauny, jacuzzi.

   Hotel Spałka**** to starannie odrestaurowana XIX wieczna kamienica, w której czekają na Państwa komfortowe i przytulne pokoje. Hotel położony jest w spokojnej dzielnicy Kluczborka, miasta leżącego w województwie opolskim. Bezpośrednie sąsiedztwo Stobrawskiego Parku Krajobrazowego, spokój i bliskość przyrody pozwolą Państwu oderwać się od monotonii codziennego życia. Nasz hotel to połączenie tradycji z nowoczesnością. Dawna przedwojenna kamienica została rozbudowana o nowoczesną, przestronną częścią hotelową. CZYJ TO HOTEL ?
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   HOTEL SPAŁKA

   JWH (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

   Hotel Spałka**** - cztery wymiary relaksu. Do dyspozycji gości w cenie noclegu Strefa Spa czyli basen, dwie sauny, jacuzzi.

   Hotel Spałka**** to starannie odrestaurowana XIX wieczna kamienica, w...rozwiń całość

   Hotel Spałka**** - cztery wymiary relaksu. Do dyspozycji gości w cenie noclegu Strefa Spa czyli basen, dwie sauny, jacuzzi.

   Hotel Spałka**** to starannie odrestaurowana XIX wieczna kamienica, w której czekają na Państwa komfortowe i przytulne pokoje. Hotel położony jest w spokojnej dzielnicy Kluczborka, miasta leżącego w województwie opolskim. Bezpośrednie sąsiedztwo Stobrawskiego Parku Krajobrazowego, spokój i bliskość przyrody pozwolą Państwu oderwać się od monotonii codziennego życia. Nasz hotel to połączenie tradycji z nowoczesnością. Dawna przedwojenna kamienica została rozbudowana o nowoczesną, przestronną częścią hotelową.
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wyliczenie

   A. S. - uczennica gim. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 2

   Zróbmy krótki rachunek. 9 klas (6 gimnazjum i 3 liceum) średnio po 30 os. Daje to nam to 270 uczniów. Opłata wynosi 300 zł rocznie od ucznia co daje 81 000 zł. Podzielić na dwanaście miesięcy i...rozwiń całość

   Zróbmy krótki rachunek. 9 klas (6 gimnazjum i 3 liceum) średnio po 30 os. Daje to nam to 270 uczniów. Opłata wynosi 300 zł rocznie od ucznia co daje 81 000 zł. Podzielić na dwanaście miesięcy i przez ilość mieszkań (2) wychodzi 3375 zł. Spora sumka jak na mieszkanie dla jednej osoby. Gdzie oni mieszkają? Szkoła powinna się rozliczyć z tych pieniędzy przed rodzicami i przedstawić faktury. I należałoby się przyjrzeć, czy to czasem nie jakiś znajomy dyrekcji nie jest właścicielem tych mieszkań...
   Pozdrawiam
   A. S.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama