Igrzyska w Krakowie. Specjalna komisja sprawdzi wydatki [8...

  Igrzyska w Krakowie. Specjalna komisja sprawdzi wydatki [8 PYTAŃ]

  Dawid Serafin

  Gazeta Krakowska

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Taka speckomisja nie działała w historii krakowskiej rady miasta. Jej cel jest wyjątkowy: sprawdzenie wydatków na organizację igrzysk zimowych w 2022 r. Radni zaczną dzisiaj wyjaśniać, jaki ewentualna organizacja sportowej imprezy może mieć wpływ na stan finansów Krakowa.
  Radni z pewnością zapytają o wysokie koszty spotu reklamowego.

  Radni z pewnością zapytają o wysokie koszty spotu reklamowego. ©fot. Kraków 2022, Youtube.com

  W pierwszej kolejności przepytają wiceprezydent Magdalenę Srokę. Nie wiadomo, czy swoją wiedzą podzieli się poseł Jagna Marczułajtis-Walczak, przewodnicząca Komitetu Kraków 2022. Nie jest bowiem pracownikiem magistratu, wszystko zależy od jej dobrej woli. Warto posłuchać, co ma do powiedzenia Rafał Dyląg, szef biura komitetu Kraków 2022. Pytania powinni usłyszeć także szwajcarscy eksperci.

  Lista kwestii do wyjaśnienia jest długa. "Krakowska" przygotowała osiem pytań, na które dotąd nie uzyskaliśmy odpowiedzi.

  Nasze pytania

  • Kraków wynajął prywatną firmę EKS do napisania wniosku aplikacyjnego. Koszt - 3,75 mln złotych. Dlaczego urzędnicy nie mogli przygotować go sami? Władze Krakowa wynajęły do napisania wniosku szwajcarską firmę, choć w Oslo zrobili to urzędnicy w ramach swoich obowiązków. Nie było to trudne, bo Międzynarodowy Komitet Olimpijski ma szablon, w którym jest dokładnie napisane, jak przygotować dokumenty.
  • Dlaczego władze Krakowa zleciły wykonanie logo miasta kandydującego prywatnej firmie, za cenę dwukrotnie wyższą, niż wstępnie proponowano w otwartym konkursie? Początkowo ogłoszono konkurs na logo Krakowa jako miasta starającego się o igrzyska zimowe w 2022 r. W sumie napłynęły 142 prace. Maksymalnie autor zwycięskiego projektu mógł dostać 31 tys. złotych. Magistrat unieważnił jednak konkurs i zlecił wykonanie znaku graficznego wspomnianej firmie EKS. Koszt 78 tys. zł.
  • Co do tej pory zrobiła na rzecz miasta firma EKS i jakie zadania wykona, jeśli Kraków zostanie miastem kandydackim? Firma EKS miała dla miasta napisać wniosek do MKOl i "wspomagać proces aplikacyjny". Wciąż jednak nie wiadomo, co jest efektem pracy Szwajcarów, co wynajętych dodatkowo specjalistów, a co urzędniczych obliczeń. Nie wiemy, jakie dokładnie zadania już wykonała, a jakie wykona na rzecz miasta. Spółka do lipca 2015 r. ma zarobić w sumie 18,3 mln zł.
  • Jakich konkretnie specjalistów wynajął komitet Kraków 2022? Co dokładnie zrobili? Komitet w ciągu pół roku funkcjonowania wydał prawie 240 tysięcy złotych na wynajętych ekspertów. Jakich? Tego nie wiadomo. Wiadomo jedynie, że część z nich przygotowała dokumenty na potrzeby firmy EKS.
  • W jaki sposób i na podstawie jakich kryteriów komitet Kraków 2022 zatrudnia pracowników? Co mają w zakresie obowiązków?Obecnie w komitecie na stałe pracuje 10 osób, dodatkowo 42 na umowy o dzieło i zlecenie. Komitet nie ujawnia ich imion i nazwisk. Nie wiemy, czym dokładnie zajmuje się 42 współpracowników.
  • Na podstawie jakich dokumentów rządowych władze Krakowa przygotowały wycenę i podział kosztów budowy obiektów sportowych? W związku ze staraniami o igrzyska powstanie nowa hala Wisły, hala przy ulicy Kolnej, hala do łyżwiarstwa. Zadaszony zostanie także stadion Cracovii. Jeśli dostaniemy prawo do igrzysk, miasto musi zadbać o powstanie wioski olimpijskiej. Szacunkowy koszt 651 mln zł. Władze miasta zapewniają, że wydadzą tylko 300 mln. Resztę ma dać rząd. Nie ma jednak na razie żadnych gwarancji finansowych. Na jakiej więc podstawie krakowscy urzędnicy obliczyli, że wydadzą tylko 300 mln?
  • Kto będzie odpowiedzialny za utrzymanie obiektów sportowych po olimpiadzie i ile to będzie kosztować? Po ewentualnej organizacji igrzysk zimowych zostaną trzy hale sportowe: do łyżwiarstwa, hokeja i curlingu.
  • Kto i dlaczego zdecydował o rozpoczęciu starań o organizację igrzysk bez referendum wśród krakowian? Każde miasto starające się o igrzyska musi mieć poparcie mieszkańców. Monachium zapytało o poparcie w referendum. Kraków tymczasem przeprowadził jedynie sondaż telefoniczny w listopadzie 2013 roku. Przepytano wtedy 2 tys. osób, wśród których było tylko 500 mieszkańców Krakowa. Dlaczego w początkowej fazie starań władze miasta nie zdecydowały się na przeprowadzenie referendum, a chcą to zrobić dopiero teraz, kiedy poniesiono już niemałe koszty?


  Błyskawiczne referendum "Gazety Krakowskiej"  Czy jest Pani/Pan za zorganizowaniem i przeprowadzeniem przez Kraków zimowych igrzysk olimpijskich w 2022 roku? GŁOSUJ!  Igrzyska w Krakowie. Biernat: przy negatywnym referendum, zażądamy zwrotu środków  Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
  Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
  "Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

  Czytaj także

   Komentarze (40)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ZIO 2022

   Realista! (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Słowo do Pana Redaktora Wojciecha Harpula.

   Oglądałem w dniu dzisiejszym (04.05.14 ) relacje TVP Kraków ze spotkania( konsultacji) w Muzeum Inżynierii Miejskiej które prowadziła red.Drochomirecka i...rozwiń całość

   Słowo do Pana Redaktora Wojciecha Harpula.

   Oglądałem w dniu dzisiejszym (04.05.14 ) relacje TVP Kraków ze spotkania( konsultacji) w Muzeum Inżynierii Miejskiej które prowadziła red.Drochomirecka i chcę Panu przekazać nw spostrzeżenia.
   1. Poziom merytorycznej rozmowy i czasy na ewentualne odpowiedzi podważa sens ich prowadzenia. 2. Na każde pytanie jednej ze stron, druga nie odpowiadała, lecz wysuwała inny problem.
   3.Wydatki na ZIO i sposób ich sfinansowania w dyskusji ,,latały" w rozmowie bez żadnej logiki.
   4.Kuriozum argumentacji strony za ZIO ( Pani Sroka i Marszałka województwa) wg mnie obnaża smutną prawdę o niesprawiedliwym dzieleniu pieniędzy centralnych dla Krakowa i małopolski. Dopiero podjęcie przez Kraków obciążeń ZIO może zwiększyć finansowanie centralne i zbliżyć do stawek innych miast jak Warszawa i Wrocław ?
   5. Brakowało mi z Pana strony tak ciekawych pytań jak :
   -dlaczego Komitet do tej pory nie odpowiedział na 8 pytań;
   -na podstawie jakich przepisów Komitet odmawia ujawnienia nazwisk pracowników zatrudnionych przy ZIO;
   -jakie dokumenty odzwierciedlają zobowiązywania finansowe stron rządowych na ZIO 2022( polskiego i słowackiego);
   -jakie inwestycje infrastruktury m. Krakowa znajdują się planach rządowych (bo i tak mają być wybudowane jeżeli nie będzie ZIO)
   -kto jest przedstawicielem (koordynatorem) rządu z Komitecie i jakie ma on upoważnienia;
   - kto zdecydował o postawieniu całej sprawy na głowie tj najpierw decyzja bez planu finansowego, później ukrywanie tego przed mieszkańcami, zgłoszenie miasta i pójście w koszta a dopiero na końcu referendum;
   - kto zaakceptował treść wniosku aplikacyjnego opracowanego przez szwajcarską firmę jeżeli zawiera on rażące kłamstwa stanu faktycznego ( np. ekologia, transport, gotowość obiektów sportowych);
   -kto zdecydował o takim przeprowadzeniu ,,pseudo sondażu-referendum" w sprawie ZIO (tj 2000 osób w Polsce i 500 mieszkańców Krakowa);
   -jakie były powody zmiany zdania Prezydenta Krakowa w sprawie referendum i co się stanie jeżeli wyniki będą negatywne (Kraków wycofa swoje zgłoszenie, .........???? a co zrobi Zakopane i Słowacy);
   -jakie jest cel prowadzenia konsultacji z mieszkańcami po zgłoszeniu miasta do ZIO oraz planowanym referendum w maju?
   -według jakich zasad oceniane są te konsultacje? (czy mieszkańcy Krakowa są za czy przeciw olimpiadzie);
   6. Pytania można mnożyć i pokazywać bezsens logicznego działania władz miasta i województwa ale nie chcę mi się już pisać.

   Zamiast tego proponuję chłopską metodę w postaci wykonania 2 dużych kartek podzielonych pionowo na dwie części.
   Pierwsza- pod tytułem FINANSOWANIE ZIO i po lewej KOSZTA a po prawej PRZYCHODY z rozpisanymi kwotami.
   Druga- pod tytułem BILANS STRAT I ZYSKÓW i po lewej KORZYŚCI a po prawej STRATY
   Obowiązkowym przypisem na dole kartek musi być zapis o sposobie kalkulacji i planowanej rezerwie.

   Jeżeli obydwie kartki wypełnią się odpowiedzialną treścią to wszystko będzie jasne.

   I na końcu mam pytanie i zdanie osobiste:
   Pyt-Czy władze miasta przed podejmowaniem decyzji (w roku 2011) zamówiły jakąś ekspertyzę szans Krakowa na ZIO, kosztów strat i zysków ?
   Zdanie-Kraków nie będzie organizatorem ZIO 2022 (ocena ekspertów amerykańskich) a pieniądze włożone w przygotowanie można było lepiej wykorzystać.

   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   zostawcie Titanica

   Rysiek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 4

   Szkoda wydawać kolejne pieniądze na jakąś idiotyczną speckomisję. niech robią co mają robić, niech wydają na co mają wydawać a rozliczy się ich już jak Titanic zatonie. Przypuszczam że nie podają...rozwiń całość

   Szkoda wydawać kolejne pieniądze na jakąś idiotyczną speckomisję. niech robią co mają robić, niech wydają na co mają wydawać a rozliczy się ich już jak Titanic zatonie. Przypuszczam że nie podają kto tam zasiada bo boją się ze zaraz znajdzie się jakiś bogacz co będzie chciał przekupić, a tak nie mają do kogo iść :) szkoda tylko że na mistrzostwa Europy było nas stać a na ZIO juz nie, a może to jest jakaś zawiść ze Kraków za dużo będzie miał po ZIO i będzie lepszy od Warszawy? A może będzie lepiej wypromowany? A może się okaże że nawet tor bobslejowy stanie się rentowny. Polska zawiść jest tak wielka jak nasza dziura w budżecie a każdy Polak widzi tylko koniec swojego nosa. Pokażmy wszem i wobec jak bardzo polak Polakowi jest wilkiem i bądźmy przeciwko ZIO.

   pozdrawiam wszystkich popierających ZIO w Krakowie zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Sroka-Złodziejka?

   smog-smok (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Oj warto przyglądnąć się co robi Pani v-ce prezydent Sroka oj warto...sięgnąć jeszcze do czasów Pana Berkowicza...a i Biuro Festiwalowe przeglądnąć oj warto!!
   a gdzie Pan Prezydent znajdzie środki...rozwiń całość

   Oj warto przyglądnąć się co robi Pani v-ce prezydent Sroka oj warto...sięgnąć jeszcze do czasów Pana Berkowicza...a i Biuro Festiwalowe przeglądnąć oj warto!!
   a gdzie Pan Prezydent znajdzie środki jak nie w promocji...jak wyliczyć ile plakatów np na impreze kulturalną a ile na plakaty wyborcze!! szukajcie Rani a znajdziecie!!
   Pytam tylko gdzie przez prawie całą kandencje była komisja rewizyjna...zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Brawo Radni!!

   adam (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   dla mnie to zdrowy objaw demokracji!!
   wybraliśmy ich i dobrze że w naszym imieniu pilnują i patrzą na ręce urzędnikom!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Długi?

   bromba (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

   Co nie powinno zostać zrealizowane, jakie obiekty związane z Olimpiadą, żeby nie było długów, o których tak się trąbi? Zakopianka? Ona po prostu powinna być niezależnie od wszystkiego. Nie będzie...rozwiń całość

   Co nie powinno zostać zrealizowane, jakie obiekty związane z Olimpiadą, żeby nie było długów, o których tak się trąbi? Zakopianka? Ona po prostu powinna być niezależnie od wszystkiego. Nie będzie "realizowana" (Rabka - Lubień), rząd własnie to ogłosił. Lotnisko? Jest rozbudowywane niezależnie od wszystkiego. Gdyby Kraków otrzymał Euro byłoby już rozbudowane. Skocznie w Zakopanem? Muszą być modernizowane niezależnie od wszystkiego. Średnia Krowkiew sie rozpada. Tor do łyżwiarstwa szybkiego? Żart? Plakusiał Bródka czy nie plakusiał? Hali Olimpijskiej ma nie być? A to sorry, bo już jest. W Czyzynach. Niezależnie od wszystkiego.Chyba tylko do toru bobslejowego można się przyczepić. Chodzi więc o: realizację w ogóle Zakopianki a przyspieszenie budowy, przebudowy pozostałych obiektów. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie są POtrzebne działania wyjaśniającego komisji, tylko

   zdrowy rozsądek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 1

   prokuratury!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   STOP OLIMPIADZIE ZIMOWEJ !

   Krakowianin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10

   Jeszcze tyle lat do igrzysk a już tyle "niedomówień".
   Jak nie wiadomo o co chodzi to na pewno chodzi o kasę....rozwiń całość

   Jeszcze tyle lat do igrzysk a już tyle "niedomówień".
   Jak nie wiadomo o co chodzi to na pewno chodzi o kasę.
   http://lovekrakow.pl/aktualnosci/prowokacja-lovekrakowpl-komitet-konkursowy-zio-siedlisko-patologii_5528.htmlzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   odpowiedż na pytanie nr 1

   English speaking man (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 8

   odpowiedż bardzo prosta: zlecili szwajcarskiej firmie, płacąc prawie 4 mln zł dlatego, że powyższy wniosek należy przygotować po angielsku, ą żaden urzędas tego języka nie zna!! z polskim mają...rozwiń całość

   odpowiedż bardzo prosta: zlecili szwajcarskiej firmie, płacąc prawie 4 mln zł dlatego, że powyższy wniosek należy przygotować po angielsku, ą żaden urzędas tego języka nie zna!! z polskim mają trudności, a co dopiero angielskim!!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Igrzyska to ogromne straty finansowe!!!

   jjj51 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9

   Igrzyska, Olimpiady, Mundiale przyniosą ogromne straty finansowe. Nawet zakładając optymistycznie, że pół miliona kibiców kupi bardzo drogie bilety na igrzyska po 1000 zł to przychody z imprezy...rozwiń całość

   Igrzyska, Olimpiady, Mundiale przyniosą ogromne straty finansowe. Nawet zakładając optymistycznie, że pół miliona kibiców kupi bardzo drogie bilety na igrzyska po 1000 zł to przychody z imprezy wyniosą pół miliarda złotych, zaś koszt obiektów sportowych według planu ma wynieść 6 miliardów złotych. Wobec tego strata wyniesie co najmniej 5.5 miliarda złotych. Ciekawe czy PKOL i komitet organizacyjny, zażądały chciaż 50% tantiem z tytułu transmisji telewizyjnych, czy też interes działaczy MKOL był najważniejszy ???zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Igrzyska to ogromne straty finansowe!!!

   jjj51 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   Igrzyska, Olimpiady, Mundiale przyniosą ogromne straty finansowe. Nawet zakładając optymistycznie, że pół miliona kibiców kupi bardzo drogie bilety na igrzyska po 1000 zł to przychody z imprezy...rozwiń całość

   Igrzyska, Olimpiady, Mundiale przyniosą ogromne straty finansowe. Nawet zakładając optymistycznie, że pół miliona kibiców kupi bardzo drogie bilety na igrzyska po 1000 zł to przychody z imprezy wyniosą pół miliarda złotych, zaś koszt obiektów sportowych według planu ma wynieść 6 miliardów złotych. Wobec tego strata wyniesie co najmniej 5.5 miliarda złotych. Ciekawe czy PKOL i komitet organizacyjny, zażądały chciaż 50% tantiem z tytułu transmisji telewizyjnych, czy też interes działaczy MKOL był najważniejszy ???zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama