Terapia się nie powiodła

  Terapia się nie powiodła

  Romuald Piela

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Przekręty w kłodzkim oddziale PCPR. Jego szefowa broni się przed dyscyplinarką.
  Pracownicy wrocławskiego oddziału Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych sprawdzili, jak działają Warsztaty Terapii Zajęciowej w Starym Wielisławiu. Raport liczy kilkanaście stron i roi się w nim od zarzutów.

  Nieprawidłowości były tak rażące, że władze powiatu od razu zdecydowały o zwolnieniu dyrektorki Haliny Bernat. Chodzi m.in. o to, że uruchomiła warsztaty w grudniu ub.
  roku, choć w budynku trwał remont. Chciała w ten sposób uzyskać dofinansowanie na rok następny. Wytknięto jej też zatrudnianie osób bez kwalifikacji. Kierownikiem WTZ był najpierw technik mechanik, a później zięć dyrektorki, który jako prawnik nie miał doświadczenia w pracy z niepełnosprawnymi. W podaniu o pracę napisał, że raz w roku przebiera się za św. Mikołaja i bierze udział w zabawie organizowanej przez PCPR dla niepełnosprawnych.

  Kontrolerzy odkryli też nieprawidłowości w rozliczeniu pieniędzy dla uczestników warsztatów. Wydawano ich więcej niż było podopiecznych. Fundusz kazał też oddać 100 tys. zł, bo samochód, który miał służyć niepełnosprawnym wykorzystywano do innych celów.
  - Halina Bernat ciężko naruszyła obowiązki, dlatego zdecydowaliśmy o dyscyplinarnym zwolnieniu jej z pracy - mówi Marek Jagódka, wicestarosta kłodzki. - Jest jednak w wieku przedemerytalnym, dlatego zaproponowaliśmy, by sama zrezygnowała z funkcji, ale nie zgodziła się.

  Zanim wręczono jej wypowiedzenie, poszła do lekarza i teraz jest na zwolnieniu chorobowym. Nam powiedziała, że pomówiono ją. Zapowiedziała też, że odwoła się do sądu pracy.
  - Zgadzam się tylko z tym, że warsztaty nie powinny zacząć działać w grudniu, bo trwał remont. Opóźnienie wynikało z problemów zdrowotnych szefa firmy budowlanej - mówi.
  Większość niepełnosprawnych z powiatu ze zrozumieniem przyjęła decyzję o zwolnieniu dyrektorki, na którą wielokrotnie się skarżyli.

  Malwersowali pieniądze
  To nie pierwsza afera w kłodzkim PCPR. Trzy lata temu wyszło na jaw, że jedna z firm budowlanych, która remontowała domy niepełnosprawnych, zawyżała faktury za likwidowanie barier architektonicznych. Wyłudziła z PFRON-u ponad 290 tys. zł. Szefa firmy i nadzorującego prace budowlane pracownika PCPR oskarżono o malwersacje.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama