Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koniec wsparcia dla Windows XP. Co to znaczy dla użytkownika. Na co zamienić Windows XP

KAG
Windows XP
Od 8 kwietnia Microsoft przestanie wspierać system operacyjny Windows XP. Użytkownicy nie będą mogli otrzymać pomocy technicznej oraz aktualizacji wysłużonego systemu. Zaprzestanie wsparcia oznacza koniec 13-letniej historii systemu operacyjnego Windows XP.

Microsoft oferuje wsparcie techniczne dla swoich produktów przez około 10 lat. W związku z dużą popularnością Windowsa XP. W 2007 roku Microsoft poinformował, że rozszerzy wsparcie techniczne do 8 kwietnia 2014 roku. System Windows XP przez wiele lat był najpopularniejszym systemem operacyjnym na świecie.

Do dziś, wiele komputerów, wciąż korzysta z niemal 13-letniego systemu. Według danych analitycznych firmy Gemius. W marcu 2014 roku, w Polsce - 23% komputerów biorących udział w ruchu internetowym korzystało z systemu operacyjnego Windows XP. Swoją popularność Windows XP zawdzięcza łatwości w obsłudze. Drugim ważnym powodem było zastąpienie przez niego, źle przyjętego poprzednika - Windowsa Milenium.

Dlaczego więc Microsoft zdecydował się na zakończenie żywota systemu? Przyczyn jest wiele, jedną z nich jest ciągły rozwój technologi i oprogramowania. W wielu przypadkach, wysłużony Windows XP nie obsługuje już najnowszego hardware'a sprzętu. Oznacza to, że nowe urządzenie podłączone do komputera mogą nie działać pod starym systemem. Drugim ważnym powodem jest wzrost cyberprzestępczości, której przestarzały system może już nie sprostać.

Zakończenie wsparcia nie oznacza, że system przestanie działać, ale będzie bardziej podatny na ataki hackerów. Zawarty w systemie Windows XP pakiet antywirusowy - Security Essentials będzie wciąż aktualizowany. Jego aktualizacja nie przyczyni się jednak do znacznego wzrostu bezpieczeństwa.

Co zrobić, więc w sytuacji jeżeli wciąż korzystamy z systemu operacyjnego Windows XP? Pierwszym krokiem jaki powinniśmy zrobić to zaktualizowanie systemu, wszystkimi dostępnymi aktualizacjami. Kolejny krok to zainstalowanie dodatkowego programu antywirusowego.

Pozwoli to na lepszą ochronę systemu przed niebezpiecznymi wirusami. Dla lepszej ochrony naszego komputera warto zwiększyć ostrożność podczas korzystania z Internetu. W tym celu warto zmienić systemową przeglądarkę Internetu na nowszą, innego producenta np. Chrome, Mozilla, Opera itp. Na dłuższą metę, warto jednak zastanowić się nad zmianą systemy na nowszy.

Wymiana wysłużonego Windowsa XP wydaje się najrozsądniejszym pomysłem. W świecie galopującej technologii, wymiana systemu operacyjnego na nowszy przyniesie więcej korzyści. Dzięki wsparciu technicznemu, raczej nie spotkamy na swojej drodze problemów związanych z kompatybilnością nowego oprogramowania czy sprzętu.

Wzrośnie też bezpieczeństwo naszego komputera oraz danych, które na nim przechowujemy. Jeżeli zdecydujemy się na wymianę systemu, to możemy wykupić aktualizację starego systemu do nowego Windows 8. Microsoft oferuje taką możliwość za ok. 120 dolarów. Warto również zastanowić się nad przejściem do innego systemu operacyjnego np. Linux.


*Restauracja Kryształowa Katowice bez Magdy Gessler. Teraz Maria Ożga z MasterChef
*Próbny sprawdzian szóstoklasistów 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI
*Prezenty na Komunię Św. Zastanów się i wybierz [TOP 10 PREZENTY KOMUNIJNE
*Agnieszka Radwańska na turnieju tenisowym BNP PARIBAS KATOWICE OPEN
*Tabliczka mnożenia do wydrukowania [WZORY TABLICZEK MNOŻENIA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Koniec wsparcia dla Windows XP. Co to znaczy dla użytkownika. Na co zamienić Windows XP - Dziennik Zachodni

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska