Wrocław: W spółdzielni nowy regulamin opłat za ciepło....

  Wrocław: W spółdzielni nowy regulamin opłat za ciepło. Różnicę zapłacą mieszkańcy

  Bartosz Józefiak

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  - To kpina. Nie po to oszczędzamy na cieple, żeby płacić więcej - mówi Mariusz Kiczmachowski

  - To kpina. Nie po to oszczędzamy na cieple, żeby płacić więcej - mówi Mariusz Kiczmachowski ©Fot. Tomasz Hołod

  Mieszkańcy Polanki są wściekli. W tym roku po raz pierwszy w historii spółdzielni muszą dopłacić do swoich rachunków za ciepło. Kwoty dopłat do rachunków za 2013 r. wahają się od 150 do 300 zł. A wcześniej, grzejąc tyle samo, płacili znacznie mniej. W dużej części to efekt nowego regulaminu, który wymyśliła rada nadzorcza spółdzielni. Problem dotyczy ok. 900 rodzin. W całej spółdzielni Polanka jest 2160 mieszkań.
  - To kpina. Nie po to oszczędzamy na cieple, żeby płacić więcej - mówi Mariusz Kiczmachowski

  - To kpina. Nie po to oszczędzamy na cieple, żeby płacić więcej - mówi Mariusz Kiczmachowski ©Fot. Tomasz Hołod

  - Musimy dopłacić 150 zł do rachunku za ciepło za zeszły rok. A w poprzednich latach spółdzielnia oddawała nam pieniądze za nadpłaty - po kilkaset złotych. Tak było, odkąd zamontowano na kaloryferach podzielniki mierzące zużycie ciepła. A grzaliśmy tyle samo, a nawet mniej, bo zima była w tym roku łagodna - mówi Michał Karpiuk, mieszkający przy Żmigrodzkiej.
  Marianna Cmokowicz musi dopłacić 170 zł.
  za ogrzewanie mieszkania o wielkości 35 metrów. - Przy tak niskich emeryturach, jak moja to duży wydatek. Specjalnie oszczędzałam na ogrzewaniu i cieszyłam się, że jak co roku dostanę zwrot. A tu taka niespodzianka! - mówi.

  Spółdzielnia na opłacenie nadpłaty dała mieszkańcom miesiąc. Wielu się jednak buntuje i nie chce płacić. Zapowiadają odwołania. - To jest absurd. W innych spółdzielniach nie wzrosły tak nagle ceny. Nie po to mamy podzielniki i oszczędzamy, by teraz dopłacać - denerwuje się Mariusz Kiczmachowski.

  Dzisiaj w klubie Polanka odbyło się spotkanie z mieszkańcami, podczas którego władze spółdzielni chciały wyjaśnić skąd wzięły się podwyżki.

  Janusz Skiba, przewodniczący rady nadzorczej spółdzielni tłumaczy, że nadpłaty to efekt podwyżki cen od dostawców i mroźnej zimy. - Końcówka roku była łagodna, ale rozliczenie prowadzone jest za cały rok. A styczeń i luty były bardzo mroźne - mówi.

  Te dwa fakty spowodowały łącznie wzrost kosztów o 15 proc. Ale podwyżki cen ciepła to też efekt nowego regulaminu wprowadzonego w październiku 2013 r. - Wcześniej niektórzy płacili nawet 15 razy wiecej za ciepło od tych, którzy płacili najmniej. Wcale nie dlatego, że tak dużo grzali. Po prostu sposób naliczania ciepła był niesprawiedliwy - dodaje Jan Śliż, prezes zarządu.

  Wcześniej 80 proc. opłaty za ogrzewanie wynikało z odczytu podzielnika. - Ale mieszkanie ogrzewane jest też ciepłem z pionów grzewczych i grzejników łazienkowych. Dużo więcej płacili ci, którzy mają lokale przy ścianach zewnętrznych budynku (tak zwane skrajne mieszkania - przyp. aut.) - mówi Janusz Skiba. - Zaproponowałem więc algorytm, którym bardziej sprawiedliwie oblicza się zużycie ciepła.

  Władze spółdzielni mówią, że nie przewidują zwrotów nadpłaty ani nie wycofają się z nowego regulaminu.

  Czytaj także

   Komentarze (60)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Gatuluję Panu Skibie i dziękuję!

   FR (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Przeczytałam od deski do deski 58 stron Pana opracowania "Rozliczenie kosztów sezonu 2010/2011". Dziękuję za udostępnienie. Chociaż jestem z innego krańca miasta pomógł mi Pan przeliczyć faktyczne...rozwiń całość

   Przeczytałam od deski do deski 58 stron Pana opracowania "Rozliczenie kosztów sezonu 2010/2011". Dziękuję za udostępnienie. Chociaż jestem z innego krańca miasta pomógł mi Pan przeliczyć faktyczne i maksymalnie możliwe zużycie ciepła w mieszkaniu i porównać do nałożonego rozliczenia.
   Brakowało mi przejścia z "emisji ciepła przez grzejniki" na zużyte GJ. Przyjęłam 7,9GJ na 1kW mocy nominalnej (ze świadomością, że to przelicznik tylko dla roku 2011, kiedy moc grzewcza była wykorzystana w 41 %) i wykorzystałam do kontroli obliczeń właśnie z tamtego roku. Być może bardziej uniwersalne będzie 4MJ/unit lub 0,44 GJ/m2/rok, żeby móc sprawdzić pozostałe sezony. Tego jeszcze nie jestem pewna.

   Mieszkańcy spółdzielni Polanka skarżą się na dopłaty w wysokości 150 zł. Jak ja im zazdroszczę!

   Moje "niedopłaty" (w stosunku do zaliczkowanej kwoty - od 2000zł w roku 2006 do 2700 zł w roku 2013) wynosiły od 1400 zł do 3500zł! Obciążano mnie za moc grzewczą przekraczającą maksymalnie możliwy pobór mocy kilkakrotnie! Reklamacje spławiając "zgodnie z regulaminem".
   To jest naprawdę żałosne, że komentatorzy atakują osobę, która wykazała, na czym polega problem złego podziału kosztów.

   Podzielniki weszły w użycie pod "hasłem "każdy płaci za swoje". Nikt nie wytłumaczył ludziom, że podzielniki wymyślono dla normalnie korzystających z ogrzewania.
   Nikt nie wytłumaczył ludziom, że skrajne oszczędzanie ciepła (zakręcanie zaworów), to KRADZIEŻ pieniędzy z kieszeni sąsiada, który normalnie używa grzejników na 2-3. Te zwroty zaliczek nie wpłynęły z kasy MPEC, tylko wpłacił je sąsiad! To ciepłem z jego otwartych grzejników dogrzewają swoje mieszkania "oszczędni". Jak wykazał Autor metodą obserwacji, w pomieszczeniach (za wyjątkiem skrajnego pokoju) NIGDY temperatura nie spadła poniżej 18. Komfortu nie ma, ale jeszcze się nie zamarznie.

   Im więcej ludzi zakręca kaloryfery, tym cena za jednostkę z podzielnika jest droższa. Jak wszyscy zakręcą, to całość kosztów dostarczonego ciepła przypadnie temu, kto niechcący otworzy zawór! Żyjcie zatem w strachu i obchodźcie z daleka zamknięte zawory!

   Nieumiejętne korzystanie i rozliczanie podzielników (np. dlaczego opłata stała za dostawę wpada w 60% do kosztów zmiennych, skoro powinna być liczona od m2?)
   cofnie nas do ery czynszówek ogrzewanych gazem na ryczałcie i "farelkami".

   A przecież mieszkacie w pięknych, nowych blokach! Nie tęsknicie do czasów, kiedy za zapłaconą zaliczkę na c.o. nie pilnowaliście zaworów i nie obserwowaliście, ile kresek dobije na podzielniku przez miesiąc? I ile to będzie kosztowało? Zaliczka wystarczała. Nikomu nie zwracano, nikomu nie wysyłano żądania dopłaty.

   Teraz obserwuję mały ekranik i zastanawiam się dlaczego podzielnik liczy ciepło skumulowane (zawory zamknięte, kaloryfer stygnie godzinę). Czy to nie oszustwo? Może gdzieś to jest uwzględnione, a może nie!

   Pytam znajomych i porównuję stan licznika. Rożnica 7-krotna! A przecież zima jeszcze nie przyszła a już nabiło zużycie ekwiwalentne za 11GJ! Każdy potrafi pomnożyć A*B, więc obliczcie państwo komentatorzy, ile zł kosztuje ogrzanie 21m2 w ciepły miesiąc! I
   Myślenie naprawdę nie boli.
   Szanowni mieszkańcy Polanki. Może macie szansę , jako nieliczni w mieście, zbliżyć się do płacenia faktycznie za koszty zużytego ciepła (plus koszt opłat stałych i ogrzania części wspólnych). Nie zmarnujcie tego. Bo będziecie sprzedawać swoje mieszkania, nie mogąc zarobić na koszty ich utrzymania.

   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   mieszkanka Rowerowej

   Maja (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Kupiłam mieszkanie 2 lata temu i okazało się,że sprzedająca nie dawała rady z opłatami i uciekła.Walczę do dziś i ponieważ mieszkanie mieści się na parterze i na rogu a ja miałam bardzo duże...rozwiń całość

   Kupiłam mieszkanie 2 lata temu i okazało się,że sprzedająca nie dawała rady z opłatami i uciekła.Walczę do dziś i ponieważ mieszkanie mieści się na parterze i na rogu a ja miałam bardzo duże dopłaty grzejąc w 1 pokoju na 3(50m2)-800zł za rok !i posiadam lokal o podobnym usytuowaniu poprosiłam 2 niezależne spółdzielnie o przeliczenie i gdy wyszło,że to oszustwo pismem wskazałam ściągnięcie opomiarowania.Płacę najwięcej z wszystkich i jeszcze ma dopłacać!to jakieś nieporozumienie i chyba będę musiała jak najszybciej pozbyć się mieszkania jak tamta Pani!W innym moim lokalu nigdy mimo grzania na ful (bez opomiarowania)nic nie dopłacałam a mieszkałam w różnych spół.i miałam porównanie.Ludzie budynki! są chore!grzyb wszedzie i poprzez takie dopłaty ludzie będą jeszcze bardziej skręcać bo nie stać ich na grzanie.W takich starych budynkach i to z wielkiej płyty! trzeba grzać na ful i ściągnąć liczniki!Liczniki i tak są popsute bo nikt ich nie konserwuje(a obowiązek ma spółdzielnia!)Spółdzielnia nie wymienia i konserwuje podzielników więc te wyliczenia są z nieba!Ja do sądu nie pójdę poczekam aż spółdzielnia pójdzie!zobaczymy!!!!!!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Panie Lucjuszu

   Mieszkaniec Macedońskiej (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   W tematyce pojęć związanych z procedurami przesyłu ciepła jestem laikiem, więc zapewne ma pan rację.
   Chciałbym tylko aby mi ktoś w skrócie wytłumaczył. dlaczego mając skrajnie niekorzystne warunki...rozwiń całość

   W tematyce pojęć związanych z procedurami przesyłu ciepła jestem laikiem, więc zapewne ma pan rację.
   Chciałbym tylko aby mi ktoś w skrócie wytłumaczył. dlaczego mając skrajnie niekorzystne warunki do ogrzewania a więc: mieszkanie nad klatką schodową i lokalem usługowym, nieocieplona skrajna ściana, strona północna dla większości pomieszczeń muszę dopłacić 200zł ogrzewając naprawdę bardzo oszczędnie zwłaszcza przy tak łagodnej zimie jaka była? zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Panie Lucjuszu

   Mieszkaniec Macedońskiej (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   Być może są rzetelne i zrozumiałe, ale nie dla wszystkich. Uważa pan że wszyscy pokończyli politechniki by analizować algorytmy rodem z Politechniki? Zakłada pan też że wszyscy posiadają internet i...rozwiń całość

   Być może są rzetelne i zrozumiałe, ale nie dla wszystkich. Uważa pan że wszyscy pokończyli politechniki by analizować algorytmy rodem z Politechniki? Zakłada pan też że wszyscy posiadają internet i śledzą na bieżąco to co dzieje się w spółdzielni? Otóż nie, ludzi interesuje to co widzą na rozliczeniu. A co widzą?
   Fakt że zza to co faktycznie wskazały im wymienniki, płacą raptem 18% całego rachunku. Osobiście też nie pamiętam by ktokolwiek informował mnie osobiście o zmianie regulaminu w ubiegłym roku.
   Pan Sosenka pisze że miał rok w rok dopłaty rzędu 3000 zł. I nic z tym nie robił? Ha ha, bogate mamy te społeczeństwo na POLANCE. Uważam że to stek bzdur. dodatkowo myślę że zaistniała sytuacja nie wynika ze zmiany regulaminu. Uważam że problem jest w konsumpcji energii cieplnej. Spółdzielnia zakupiła ryczałtem dużo więcej ciepła niż faktycznie zostało zużyte przez zbyt łagodną zimę. Więc kto ma ponieść koszty? Oczywiście mieszkańcy, prawda?
   Oczywiście podtrzymuje zdanie iż zebranie jak się zresztą wcześniej spodziewałem było jednym wielkim nieporozumieniem, dlaczego?, wszyscy wiemy. Pozdrawiamzwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jeszcze jedno

   Lucjusz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Spółdzielnia nie zakupuje ryczałtem ciepła!
   Za zużyte ciepło płaci się według wskazań ciepłomierza głównego w węźle. Płacimy zawsze dokładnie za taką ilość ciepła jaką zarejestrował ciepłomierz....rozwiń całość

   Spółdzielnia nie zakupuje ryczałtem ciepła!
   Za zużyte ciepło płaci się według wskazań ciepłomierza głównego w węźle. Płacimy zawsze dokładnie za taką ilość ciepła jaką zarejestrował ciepłomierz. Pomylił Pan ciepło z opłatą za moc zamówioną. To zaś nie ma żadnego związku z ilością zużytego ciepła i zależy WYŁĄCZNIE od energetycznej charakterystyki budynków. Prawo energetyczne wymaga aby opłaty za ogrzewanie pokrywały WYŁĄCZNIE koszty poniesione przy zakupie ciepła. Gdyby ktoś miał informację, że u nas w spółdzielni jest inaczej, to powinien natychmiast zgłosić to do prokuratury.
   Pozdrawiamzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zastanówmy się, więc

   Lucjusz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Jeżeli dla kogoś wyjaśnienia są niezrozumiałe to zawsze może się dopytać. Jeżeli byłyby uproszczone to można by postawić zarzut, że są niewystarczające. Ja zwróciłem się do autorów i uzyskałem...rozwiń całość

   Jeżeli dla kogoś wyjaśnienia są niezrozumiałe to zawsze może się dopytać. Jeżeli byłyby uproszczone to można by postawić zarzut, że są niewystarczające. Ja zwróciłem się do autorów i uzyskałem zadowalające wyjaśnienia. Co do zasad. Pisze Pan, że niektórzy płacą raptem 18% kosztów zmiennych. Z tego co rozumiem ta wartość jest WYLICZONA a nie przyjęta arbitralnie. Można zadać pytanie czy jest wyliczona dobrze? No właśnie! O tym można dyskutować. Jeżeli jednak przyjmiemy, że wyliczona wartość jest zgodna z rzeczywistością to pytanie co z tym wyliczeniem zrobić? Czy przyjąć do wiadomości i zastosować w rozliczeniu (tak zrobiono w regulaminie), czy też zignorować i wziąć wartość z sufitu powodując olbrzymią deformację rachunków?
   O tym warto rozmawiać. Swoją drogą wyliczone wartości (różne dla różnych węzłów!) wydają się realne. Dlaczego? Świadczy o tym duża liczba wpisów typu:

   "cały sezon nie odkręcałem grzejników, bo nie było takiej potrzeby"

   To zastanówmy się. Skoro nie było takiej potrzeby to znaczy, że ciepło docierało do mieszkania w odpowiedniej ilości z innych źródeł niż kaloryfery. Innej możliwości nie ma!
   Co do Pani Sosenki. Rozumiem, że poprzednio miała takie wysokie rachunki. Pyta Pan dlaczego nic nie zrobiła. A co miała zrobić? Pójść zwyzywać prezesa?
   Pozdrawiam Pana, Panią Sosenkę i wszystkich myślących. :-) zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Drogi mieszkańcu Macedońskiej - last but not least :-)

   Lucjusz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

   Nie nie spodziewałem się, że będą kiwać główkami. Spodziewałem się jednak, że czegoś się dowiem i że będę mógł zadać pytania. Czy prezentacja była mierna? Tego nie wiem bo nie dano mi jej...rozwiń całość

   Nie nie spodziewałem się, że będą kiwać główkami. Spodziewałem się jednak, że czegoś się dowiem i że będę mógł zadać pytania. Czy prezentacja była mierna? Tego nie wiem bo nie dano mi jej wysłuchać. Materiały zamieszczone na naszej stronie internetowej są, według mnie, bardzo rzetelne i szczegółowe. Co do terminu ogłoszenia regulaminu. Jesienią zeszłego roku było specjalne spotkanie poświęcone nowemu regulaminowi. Projekt regulaminu był udostępniony, na miesiąc przed uchwaleniem, na stronie internetowej. Były ogłoszone konsultacje, w których zresztą miałem okazję wziąć udział. W październiku, zaraz po uchwaleniu regulamin był udostępniony na stronie internetowej, można go też było bez trudu otrzymać w siedzibie spółdzielni. Wreszcie obszerna informacja była zamieszczona w biuletynie, który wszyscy dostaliśmy przed świętami Bożego Narodzenia. Jak więc można mówić, że ktoś został zaskoczony?
   Nie mówię, że ten regulamin jest idealny. Sam mam wiele zastrzeżeń. Ale jest o niebo lepszy od starego i przede wszystkim bardziej SPRAWIEDLIWY. Dlaczego? No właśnie to interesujący temat na który warto by podyskutować. Ubolewam, że jest grupa mieszkańców, która preferuje chamskie zadymy zamiast dyskusji. Ci ludzie na pewno mnie nie reprezentują! Mam nadzieję, że nie jestem w tej opinii osamotniony. Sądzę, że jest nas znacznie więcej. Pozdrawiam :-)zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Mnie też nie reprezentują

   Sosenka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Nie jesteś Lucjuszu sam!
   Mnie też nie reprezentują osoby stosujące wyzwiska, pomówienia, obelgi i zadymy w stylu kiboli piłkarskich. Wstyd mi za niektórych mieszkańców naszej spółdzielni....rozwiń całość

   Nie jesteś Lucjuszu sam!
   Mnie też nie reprezentują osoby stosujące wyzwiska, pomówienia, obelgi i zadymy w stylu kiboli piłkarskich. Wstyd mi za niektórych mieszkańców naszej spółdzielni. Niektórym demokracja myli się z ochlokracją.
   Co do meritum. Wcześniej miałam dopłaty sięgające 3 tysięcy złotych. Wcale nie dlatego, że miałam otwarte okna i non stop włączone kaloryfery. Teraz rozumiem, że dopłacałam do niskich rachunków tych którzy tak "dzielnie"teraz walczą. Rzeczywiście, straszna tragedia bo ktoś ma dopłatę 100 czy 200 złotych. Niektórzy przyzwyczaili się do tego, że mają stale zwroty ( z moich pieniędzy!). Uważają, że skoro w ogóle nie włączali grzejników to zwrot należy im się jak psu buda. Otóż NIE. Ja się nie zgadzam finansować dotacji dla tej grupy.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Panie Lucjuszu

   Mieszkaniec Macedońskiej (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   A co pan się spodziewał po zebraniu z 8.04? że przyjdzie 15 osób i będzie kiwać główkami jak piesek we fiacie 126P słuchając zapewne miernej prezentacji? Przyszli ludzie sfrustrowani przede...rozwiń całość

   A co pan się spodziewał po zebraniu z 8.04? że przyjdzie 15 osób i będzie kiwać główkami jak piesek we fiacie 126P słuchając zapewne miernej prezentacji? Przyszli ludzie sfrustrowani przede wszystkim tym że regulamin wprowadzono w listopadzie o czym dowiedzieli się dopiero w bieżącym roku?. Od kiedy to zmienia się warunki gry po meczu? W efekcie przyszli też po swoje pieniądze. Mnie osobiście poziom zebrania również się nie podobał.
   Wracając do warunków rozliczenia, rozumiem że pan zimą przebywa w cieplutkim dogrzanym mieszkaniu gdzie wszystkie wymienniki pracują bo takie mają przeznaczenie i śpi pan spokojnie bo pan wie że na końcowym rozliczeniu niczego nie będzie pan musiał oddać tytułem niedopłaty. Jeśli tak to GRATULUJĘ zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Drogi mieszkańcu Macedońskiej c.d.

   Lucjusz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

   Bez urazy, ale to nie jest miejsce na obszerniejsze wyjaśnienia. Dla mnie regulamin jest napisany bardzo czytelnie i zrozumiale. Proszę o wyjaśnienia zwrócić się do autora. Sęk w tym, że na...rozwiń całość

   Bez urazy, ale to nie jest miejsce na obszerniejsze wyjaśnienia. Dla mnie regulamin jest napisany bardzo czytelnie i zrozumiale. Proszę o wyjaśnienia zwrócić się do autora. Sęk w tym, że na zebraniu 8 kwietnia liczna, hałaśliwa grupa uniemożliwiła autorom regulaminu udzielenie wyjaśnień. Z tego co czytam w komentarzach to poczytują to sobie za wielkie osiągnięcie i zwycięstwo. (Vide post - "Zarząd zmiażdżony"). Ani słowa o tym, że zarząd został "zmiażdżony" nie argumentami ale poprzez tumult, inwektywy i wyzwiska.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Panie Lucjuszu

   Mieszkaniec Macedońskiej (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Zmiana ceny jednostki rozliczeniowej z 3 zł na 14 zł w porównaniu z rokiem 1012 to wg pana ile %?
   Na marginesie, jeżeli ja i prawdopodobnie wielu innych ma problem ze zrozumieniem tego co czytamy...rozwiń całość

   Zmiana ceny jednostki rozliczeniowej z 3 zł na 14 zł w porównaniu z rokiem 1012 to wg pana ile %?
   Na marginesie, jeżeli ja i prawdopodobnie wielu innych ma problem ze zrozumieniem tego co czytamy może nam pan łaskawie to wyjaśni, bo pan zapewne doskonale czyta ze zrozumieniem.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Panie Lucjuszu

   Mieszkaniec Macedońskiej (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Zmiana ceny jednostki rozliczeniowej z 3 zł na 14 zł w porównaniu z rokiem 1012 to wg pana ile %?
   Na marginesie, jeżeli ja i prawdopodobnie wielu innych ma problem ze zrozumieniem tego co czytamy...rozwiń całość

   Zmiana ceny jednostki rozliczeniowej z 3 zł na 14 zł w porównaniu z rokiem 1012 to wg pana ile %?
   Na marginesie, jeżeli ja i prawdopodobnie wielu innych ma problem ze zrozumieniem tego co czytamy może nam pan łaskawie to wyjaśni, bo pan zapewne doskonale czyta ze zrozumieniem.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Panie Lucjuszu

   Mieszkaniec Macedońskiej (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Wzrost stawki za jednostkę z 3 zł na 14 zł to wg pana ile %?
   Na marginesie skoro ja i wielu innych mamy problem ze zrozumieniem tego co czytam, może łaskawie nam pan to wyjaśni?

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama