Tajemnica zaginionego fragmentu "Ołtarza Gandawskiego"...

  Tajemnica zaginionego fragmentu "Ołtarza Gandawskiego" rozwiązana? Prokuratorzy na tropie arcydzieła

  Bojan Pancevski

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Jan Van Eyck
  1/3
  przejdź do galerii

  Jan Van Eyck ©Wikipedia

  To jedno z najczęściej rabowanych arcydzieł sztuki światowej. Napoleon bez skrupułów zabrał je z Luwru. Hitler poszedł w jego ślady i chciał umieścić je w planowanym swoim prywatnym muzeum.

  Teraz jednak możemy w końcu znaleźć rozwiązanie zagadki otaczającej dzieje "Ołtarza Gandawskiego" lub ołtarza "Adoracji Baranka Mistycznego" pędzla niderlandzkiego mistrza Jana van Eycka. Pochodzące z 1432 r. arcydzieło znajduje się w katedrze św. Bawona w Gandawie.

  Osiemdziesiąt lat po tym, gdy skradziono z niej część obrazu - tablicę zwaną "Sędziowie Sprawiedliwi" - może ona wrócić na swoje miejsce.

  Belgijscy śledczy wszczęli nowe dochodzenie, gdy pojawiła się informacja, że w zniknięcie fragmentu mogła być zamieszana jedna z najbardziej prominentnych rodzin Belgii.


  65-letni historyk średniowiecza i deputowany brukselskiego parlamentu Paul De Ridder stwierdził, że dysponuje poszlakami na temat miejsca, gdzie obecnie znajduje się brakująca tablica. Informacji miał dostarczyć mu nieżyjący już profesor Robert Senelle - prawnik konstytucjonalista i doradca belgijskiej rodziny królewskiej.

  Według De Riddera obaj z Senelle przez całą dekadę prowadzili rozmowy z niewymienioną z nazwiska rodziną w celu doprowadzenia do zwrotu tablicy. Operacja miała odbyć się w sposób anonimowy. Senelle zmarł w ubiegłym roku. Rodzina wycofała się z rozmów. Dlatego De Ridder przekazał wszystkie swoje zapiski na ten temat do biura gandawskiego prokuratora okręgowego.

  De Ridder odmawia jednak podania nazwiska rodziny będącej rzekomo w posiadaniu tablicy "Sędziowie Sprawiedliwi".

  - Nie wymieniam nazwiska tego rodu, bo nie jest on niczemu winien. Osoby odpowiedzialne za zniknięcie fragmentu dzieła od dawna nie żyją. Interesuje mnie tylko powrót tablicy na jej właściwie miejsce. "Ołtarz Gandawski" to dziedzictwo nas wszystkich. Całej ludzkości - mówi De Ridder.

  De Ridder podaje, że tablicę skradli w kwietniu 1934 r. katoliccy przedsiębiorcy mający bliskie powiązania z sama katedrą św. Bawona. Pomagać miał im jeden z pomocników katedralnych.

  Tablica spoczywała ukryta gdzieś w samej katedrze. Jednocześnie wysyłano do rządu anonimowe listy z żądaniem wypłacenia okupu za ewentualny zwrot. Żądanie odrzucono i sprawa ucichła. Jeden ze wspomnianych przedsiębiorców miał wyznać na łożu śmierci, że wie, gdzie ukryta jest tablica. Mężczyzna zostawił list, gdzie pisał, że znajduje się ona w miejscu, z którego ani on, ani nikt inny nie mógłby jej zabrać bez zwrócenia na siebie uwagi.

  Hitler uznawał "Ołtarz Gandawski" za największe dzieło malarskie świata. W 1942 r. nakazał przenieść je do planowanego w Linzu muzeum Führera. Wysłał również specjalnych detektywów, którzy mieli odnaleźć brakujący fragment. Ci doszli do wniosku, że musi się on znajdować albo w samej katedrze, albo gdzieś w jej pobliżu. Nigdy jednak nie trafili na żaden ślad.

  Hitler zabrał z katedry 11 pozostałych tablic. Ukryto je w austriackiej kopalni soli Altaussee. Chodziło o zabezpieczenie dzieła przed ewentualnymi skutkami nalotów bombowych aliantów. To właśnie tu odnaleziono je w 1945 r. I o tym opowiada film George'a Clooneya.

  Paul De Ridder uważa, że z uwagi na wojnę i chaos towarzyszący powojennej odbudowie fragment ten rodzina mogła dostać po prostu na bezpieczne przechowanie. - W pewnym momencie, zapewne już po samej wojnie, przeniesiono go do domu wspomnianej rodziny i od tego czasu pozostaje w jej posiadaniu - mówi historyk średniowiecza.

  Tłumaczenie: Zbigniew Mach

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama