Oblężona twierdza

  Oblężona twierdza

  PIEL

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Polecamy: Inscenizacja bitwy z czasów wojen napoleońskich w Kłodzku.
  Już w czwartek wieczorem Muzeum Ziemi Kłodzkiej na całą noc otworzy swoje bramy - zwiedzający obejrzą w nim kolekcje planów bitew i fortyfikacji i różne rodzaje militariów. Przygrywać będzie zespół Czerwie, łączący folk ze wszystkich stron świata (Słowiańszczyzny, Karaibów, Tybetu i Afryki) z elementami punka i industrialu.

  Tak wyglądać będzie początek Dni Twierdzy Kłodzkiej. W kolejnych dniach miasto będzie świadkiem bitwy, jaką o twierdzę stoczy 250 wojaków w strojach z okresu wojen napoleońskich. Taką inscenizowaną walkę publiczność oglądała już w poprzednich latach, w tym roku nowością są efekty pirotechniczne.

  - Chcemy postawić trzy wiejskie chaty. Jedna z nich zostanie podczas bitwy spalona. Będą też bardzo widowiskowe efekty pirotechniczne. Ziemia będzie fruwała w powietrzu po armatnich wybuchach - zapewnia Leszek Michalski, jeden z organizatorów Dni Twierdzy i żołnierz działającego od trzech lat w Kłodzku pruskiego regimentu. - W inscenizacji wezmą udział grupy rekonstrukcyjne z Polski, Czech, Niemiec, Litwy, Łotwy i być może Białorusi. W sumie ponad 250 żołnierzy, w tym 12-osobowy oddział kawalerii. Po godzinach żołnierze będą bardziej pokojowo nastawieni - oprowadzą turystów po korytarzach najsłynniejszej kłodzkiej budowli.

  W Rynku natrafimy na jarmark rzemieślniczy i scenki ukazujące życie mieszczan w XVIII wieku.
  W sobotę będzie można podpatrzeć, jak smaży Grek Teo Vafidas, kucharz znany z telewizyjnego programu "Europa da się lubić".

  Wstęp na wszystkie imprezy jest darmowy.

  Program

  czwartek, 14 sierpnia
  Noc w Muzeum Ziemi Kłodzkiej (od g. 20) - będzie można zapoznać się z historią miasta i posłuchać koncertu zespołu Czerwie

  piątek, 15 sierpnia
  W kłodzkiej twierdzy swoje obozy rozbiją historyczne regimenty z okresu wojen napoleońskich (g. 20). O godzinie 21 rozpocznie się seans w kinie pod gwiazdami (twierdza). Wyświetlane będą filmy młodych twórców kina niezależnego.

  sobota, 16 sierpnia
  g. 10 - jarmark forteczny. Kupcy i rzemieślnicy rozłożą swoje stragany na Rynku;
  g. 11 - Francuzi w mieście: historyczna inscenizacja ukazująca życie mieszczan w XVIII wieku (Rynek).
  g. 13 - kulisy kuchni zdradzał będzie Grek Teo Vafidis, znany z telewizyjnego programu "Europa da się lubić" (Rynek);
  g. 16 - rekonstrukcja bitwy o twierdzę, która rozpocznie się w parku przy ulicy Noworudzkiej i stopniowo przenosić się będzie do fortyfikacji;
  g. 19 - zagrają miejscowe kapele, a także zaproszone gwiazdy: zespoły happysad i Hurt.

  niedziela, 17 sierpnia
  Od g. 11 w kłodzkiej twierdzy będzie można obejrzeć występy zespołów folklorystycznych z Macedonii, Turcji, Słowacji, Ukrainy i Szkocji.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama