Nowe banknoty w obiegu od 7 kwietnia 2014. Zobacz, co się...

  Nowe banknoty w obiegu od 7 kwietnia 2014. Zobacz, co się zmieniło

  Anna Nagel

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Wzory banknotów przed i po zmianach
  1/10
  przejdź do galerii

  Wzory banknotów przed i po zmianach ©Fot. NBP

  W poniedziałek 7 kwietnia po raz pierwszy niektórzy z nas mogli trafić na unowocześnione przez NBP banknoty o nominałach 10, 20, 50 i 100 zł. Jak wyglądają ich zabezpieczenia?

  LEGENDA - ZABEZPIECZENIA NOWYCH BANKNOTÓW
  W ubiegłym tygodniu pisaliśmy o tym, dlaczego Narodowy Bank Polski wprowadza do obiegu banknoty z unowocześnionymi zabezpieczeniami, jakie to przyniesie korzyści finansowe i jak ta operacja wpłynie na bezpieczeństwo obrotu gotówkowego. Wymiana około 1,25 mld sztuk banknotów prowadzona będzie stopniowo, w miarę wycofywania z obiegu zniszczonych banknotów.

  Czytaj więcej: Bezpieczniejsze banknoty (kliknij!)

  Sformułowanie "wymiana banknotów" może być nieco mylące. Nie spodziewajmy się zupełnie nowych banknotów, których będziemy musieli się od nowa uczyć. Zmodernizowane banknoty będą miały ten sam projekt graficzny, taką samą kolorystykę i taką samą wielkość co dotychczasowe. Na czym zatem polega różnica? Projekty graficzne nie uległy zmianie, ale zastosowanie nowych zabezpieczeń powoduje, że różnice pomiędzy banknotami nowej i dotychczasowej emisji będą widoczne. Najważniejsze zmiany, jakie spostrzegą Polacy na zmodernizowanych banknotach, to odkryte pole znaku wodnego, wprowadzenie farby opalizującej i ulepszone zabezpieczenie recto-verso, czyli uzupełniającego się druku obustronnego.

  W związku z tą ogromną operacją NBP rozpoczął kampanię "Bezpieczne pieniądze" i stara się dotrzeć do jak największej rzeszy Polaków z informacją o unowocześnionych zabezpieczeniach papierowych złotych. O zmianach na banknotach informują nie tylko media, w tym nasze dzienniki, ale również sklepy i banki, które zamieszczają w swoich placówkach plakaty pokazujące nowe zabezpieczenia. Akcję wspierają także instytucje państwowe, ministerstwa, konsulaty czy policja.

  Uruchomiono również specjalną stronę internetową: nbp.pl/bezpiecznepieniadze, na której można znaleźć wszystkie informacje o unowocześnionych banknotach, a także kurs online, który pozwala poznać nowe zabezpieczenia na każdym ze zmodernizowanych nominałów. Te same informacje dostępne są dla osób niesłyszących, niewidomych i niedowidzących w dostępnej dla nich formie oraz dla osób z upośledzeniem umysłowym pod postacią tekstu łatwego do czytania. Wystarczy wejść na: www.nbpniewyklucza.pl. Użytkownicy smartfonów i tabletów z systemami Android i iOs mogą ściągnąć darmową aplikację NBP Safe. Oficjalna aplikacja NBP nie tylko pomoże poznać zabezpieczenia, ale dostarczy wielu ciekawostek na temat polskich banknotów i monet oraz pokaże, jak rozpoznawać podróbki.

  Wszyscy, zwłaszcza osoby starsze, powinni uważać na oszustów, którzy mogą liczyć na łatwy zarobek przy okazji wprowadzenia do obiegu lepiej zabezpieczonych banknotów. Pamiętajmy zatem, że nie ma konieczności wymiany pieniędzy ani w banku, ani tym bardziej u "życzliwych pośredników". Zarówno dotychczasowe, jak i zmodernizowane banknoty będą ważne bezterminowo. Banknoty będą wprowadzane do obiegu stopniowo, będziemy je otrzymywać, pobierając gotówkę z bankomatu czy odbierając resztę w sklepie. A w razie wątpliwości, czy otrzymany banknot jest prawdziwy, zawsze możemy zwrócić się z pytaniem do najbliższego oddziału banku.

  Projekt realizowany z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej.  KONKURS: DO WYGRANIA 5 TABLETÓW!


  Zachęcamy Czytelników do udziału w konkursie z cennymi nagrodami. Wystarczy przesłać odpowiedzi na kilka pytań dotyczących naszego cyklu oraz zaproponować pięć tematów, o których powinniśmy napisać w przyszłości. Chcemy się dowiedzieć, na ile nasz poradnik jest użyteczny oraz jaką tematykę powinniśmy poruszać w jego kolejnych edycjach. Autorzy 5 najciekawszych propozycji tematycznych zostaną nagrodzeni tabletami o wartości około 2 tys. zł każdy.

  Weź udział w naszym konkursie głównym i wygraj 1 z 5 tabletów (kliknij!)

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama