Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Jedlinie-Zdroju otworzą odbudowany browar. To będzie raj dla piwoszy

Artur Szałkowski
Tak wyglądał browar przed odbudową
Tak wyglądał browar przed odbudową fot. Dariusz Gdesz
W czwartek 1 maja zostanie oficjalnie otwarty browar w kompleksie pałacowo-hotelowym Jedlinka. Miejsce to ma bogate tradycje warzenia piwa.

Jako jedyna ekipa dziennikarska byliśmy świadkami historycznego wydarzenia w regionie wałbrzyskim. W odbudowanym z ruin browarze, na terenie kompleksu pałacowego Jedlinka w Jedlinie-Zdroju, obserwowaliśmy rozpoczęcie procesu warzenia piwa. - Będziemy serwowali cztery rodzaje świeżego piwa: Jaśnieksiążęce, Pszeniczny Pan, Marcowa Dama oraz Czerwony Baron - mówi Radosław Leda, właściciel Zespołu Pałacowo-Hotelowego Jedlinka. - To ostatnie piwo będzie jedynym dostępnym również poza Jedlinką. Będzie można je kupić w Świdnicy.

Ukłon w stronę Świdnicy nie jest przypadkowy. Ma ona jedną z najbogatszych tradycji piwowarskich w regionie. Ponadto jest związana z Czerwonym Baronem, czyli Manfredem von Richthofenem, asem myśliwskim z okresu I wojny światowej. Replika jego słynnego samolotu - Fokkera Dr. I - stoi przed pałacem Jedlinka.

Nowoczesne urządzenia do produkcji piwa zostały przywiezione z Niemiec. Połączono w nich tradycję z nowoczesnością. Są skomputeryzowane, ale piwo jest w nich warzone według tradycyjnych, starych receptur i na bazie najlepszych produktów. - By zapewnić odpowiedni skład i smak warzonego przez nas piwa, musimy dysponować najlepszymi surowcami - wyjaśnia Krzysztof Ozdanowski, główny piwowar browaru Jedlinka. - W tym celu z Niemiec sprowadzamy ziarno, z którego uzyskujemy słód pilzneński.

Oficjalne otwarcie browaru w Jedlince wyznaczono w samo południe 1 maja.

Jedlinka ma bogate tradycje związane z warzeniem piwa. Do rozwoju miejscowego browaru przyczynił się Carl Krister, były właściciel pałacu Jedlinka i słynnej fabryki porcelany w Wałbrzychu. Wpływ na upadek browaru miały wojny. Zamknięto go w 1943 roku. Obecnie na Dolnym Śląsku świeże i niepasteryzowane piwo produkuje Minibrowar Spiż we Wrocławiu oraz reaktywowany browar w Lwówku Śląskim.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W Jedlinie-Zdroju otworzą odbudowany browar. To będzie raj dla piwoszy - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska