OFE czy tylko ZUS? Decyzja 14 milionów Polaków

  OFE czy tylko ZUS? Decyzja 14 milionów Polaków

  Joanna Pieńczykowska

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  OFE czy tylko ZUS? Decyzja 14 milionów Polaków

  © DARIUSZ GDESZ / POLSKAPRESSE GAZETA WROCLAWSKA

  Od 1 kwietnia Polacy mogą składać oświadczenia, czy chcą pozostać w OFE. Prawa takiego nie mają ci, których od emerytury dzieli mniej niż 10 lat.
  OFE czy tylko ZUS? Decyzja 14 milionów Polaków

  © DARIUSZ GDESZ / POLSKAPRESSE GAZETA WROCLAWSKA

  Już od 1 kwietnia, rozpoczyna się czteromiesięczny okres, w którym każdy z nas może wybrać, czy chce oszczędzać na emeryturę i w ZUS, i w OFE, czy też z całą składką przeniesie się do ZUS. Według Ministerstwa Finansów uprawnionych do tej decyzji jest ok. 14 mln członków OFE. Także te osoby, które posiadają w OFE konta, ale nie wpływają na nie obecnie składki.

  To kolejny etap reformy emerytalnej. Pierwszym krokiem było przesunięcie z OFE do ZUS ponad 51 proc.
  aktywów z konta każdego Polaka. Była to ta część składki, którą OFE inwestowały w obligacje gwarantowane przez Skarb Państwa. W efekcie tego przesunięcia wartość oszczędności w OFE spadła o ponad 150 mld zł, a rząd znacząco zmniejszył dług publiczny. Rząd obiecuje, że pieniądze nie przepadną, bo zostały przesunięte na specjalne subkonto w ZUS.

  Teraz zgodnie z nowelizacją ustawy o funduszach emerytalnych czas na krok kolejny: Polacy będą mogli zdecydować, czy chcą, aby część ich składki emerytalnej trafiała do OFE, czy też wszystko ma być kierowane na indywidualne subkonto w ZUS. Na decyzje są cztery miesiące: do 31 lipca.

  Osoba, która będzie chciała pozostać w funduszu, koniecznie musi złożyć odpowiednie oświadczenie. Wtedy część jej składki emerytalnej tak jak obecnie trafiać będzie do ZUS, część do OFE. Rozdział będzie wyglądał następująco: 12,22 proc. wynagrodzenia trafi do I filara (ZUS), 4,38 proc. - na subkonto w ZUS, a 2,92 proc. - do OFE.

  Jeśli ktoś nie złoży deklaracji w okresie tzw. okienka transferowego, automatycznie trafi do ZUS. W takim przypadku całość składki emerytalnej będzie odprowadzana do ZUS, tj. 12,22 proc. wynagrodzenia będzie zapisywane w ZUS na koncie w I filarze, a 7,3 proc. - na specjalnym subkoncie.

  Formularz oświadczenia można pobrać z ZUS albo ze stron internetowych (np.: emerytura.gov.pl, zus.pl) i wydrukować. Oświadczenie można złożyć w jednym z 325 oddziałów ZUS osobiście, pocztą albo drogą elektroniczną. W tym przypadku jednak konieczne jest posiadanie internetowego profilu w ZUS. Na stronach internetowych oprócz formularza można znaleźć komplet informacji o zmianach w systemie emerytalnym, a także prezentacje OFE.

  Nie wszystkie osoby będą mogły podjąć decyzję w sprawie OFE. - Ponad 2 mln kont należy do osób, które mają do emerytury mniej niż 10 lat. Te osoby nie podejmują decyzji, gdyż ze względu na tzw. suwak bezpieczeństwa ich składki są wpłacane już wyłącznie do ZUS - mówi Adam Gutowski z biura prasowego Ministerstwa Finansów.

  Decyzja nie będzie ostateczna. Będzie można ją zmienić, ale tylko w ściśle określonych terminach. Najbliższe tzw. okienko transferowe otworzy się w 2016 r., kolejne planowane są co 4 lata. Okienko daje też okazję na zmianę dotychczasowego funduszu na inny. Wówczas na stronie drugiej formularza powinniśmy wpisać nazwę funduszu, do którego chcemy się przenieść.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama