Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sprawdzian szóstoklasisty 2014 - czy to niepotrzebny stres dla uczniów?

Malwina Gadawa
Trzynastoletni Dawid Tomaszewicz pisze dziś sprawdzian szóstoklasistów. Przed testami trochę się stresował, bo chce się dostać do dwujęzycznego Gimnazjum nr 10 przy ul. Piotra Skargi we Wrocławiu
Trzynastoletni Dawid Tomaszewicz pisze dziś sprawdzian szóstoklasistów. Przed testami trochę się stresował, bo chce się dostać do dwujęzycznego Gimnazjum nr 10 przy ul. Piotra Skargi we Wrocławiu fot. Tomasz Hołod
Sprawdzian szóstoklasistów 2014. Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy sprawdzian szóstoklasistów w ogóle ma sens. Jeśli uczeń zamierza kontynuować naukę w gimnazjum w swoim rejonie, to liczba uzyskanych przez niego punktów ze sprawdzianu nie ma żadnego znaczenia. I tak zostanie przyjęty. Punkty mogą jednak decydować o tym, czy szóstoklasista zostanie przyjęty do gimnazjum spoza rejonu, społecznego lub prywatnego.

TUTAJ OPUBLIKOWALIŚMY ZADANIA I PYTANIA Z TEGOROCZNEGO SPRAWDZIANU: Sprawdzian szóstoklasisty 2014: Zaklęty dźwięk i Muzyka dziś na teście [ARKUSZE]

Nic dziwnego, że nie brak rodziców, którzy sądzą, że zdawanie egzaminu w wieku 12-13 lat to tylko zbędny stres, który niczemu nie służy. Tak uważa Marzena Kobyłecka, mama 13-letniego Dawida, który chodzi do Szkoły Podstawowej nr 73 przy ul. Glinianej. - Już kilka dni przed egzaminem syn chodził zdenerwowany. Uważam, że konieczność zdawania egzaminu w takim wieku jest nieporozumieniem - mówi Marzena Kobyłecka.

**

Sprawdzian szóstoklasisty 2014. Co było w latach ubiegłych? [ARKUSZE, PYTANIA]

**

Dodaje, że syn chce iść do dwujęzycznego Gimnazjum nr 10 przy ul. Piotra Skargi i tam też już zdawał egzaminy. - Wychodzi na to, że przechodzi teraz przez podwójny stres, a to nikomu dobrze nie służy. Nie powinno się w taki sposób traktować dzieci - zauważa pani Marzena.

Katarzyna Osieleniec-Moszczyńska, dyrektor SP nr 73, przyznaje, że uczniowie stresują się swoim pierwszym, tak poważnym egzaminem. - Dzieci są różne, niektóre naprawdę to mocno przeżywają - mówi pani dyrektor.

Prof. Mirosława Nowak-Dziemianowicz, dziekan Wydziału Nauk Pedagogicznych Dolnośląskiej Szkoły Wyższej, podkreśla, że w sprawdzaniu umiejętności i wiedzy uczniów nie ma nic złego. Od razu jednak dodaje, że przyjęta formuła egzaminu nie jest najlepsza. - Edukacja to nie jest środek do tego, żeby już od najmłodszych lat przygotowywać człowieka do "wyścigu szczurów" - mówi prof. Nowak-Dziemianowicz.

Dlatego jest przeciwna takim sprawdzianom i egzaminom, których podstawowym celem jest segregowanie, dzielenie uczniów na lepszych i gorszych. - Ocena z egzaminu powinna być istotną informacją o stanie wiedzy. Informacją ważną dla ucznia, rodzica i nauczyciela. Tylko wtedy będzie miała sens - mówi prof. Nowak-Dziemianowicz.

Sprawdzian szóstoklasistów 2014 niepotrzebny? CZYTAJ WIĘCEJ NA 2. STRONIE

Wojciech Małecki, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej we Wrocławiu, mówi, że sprawdzian szóstoklasisty ma być jak lustro, uczeń powinien się w nim "przejrzeć". Na podstawie wyników zda sobie sprawę, ile umie i co ma jeszcze do dopracowania. - Nie zgodziłbym się ze stwierdzeniem, że to poważny egzamin. To sprawdzian, który ma przede wszystkim funkcję informacyjną. Uczniowie dzięki wynikom wiedzą, co potrafią, a nauczyciele mają wiedzę, jak przygotowani są ich podopieczni i jakie są efekty ich pracy. Wiedzą, co trzeba zmienić, jeżeli jest taka konieczność. Egzamin nie selekcjonuje, życie młodego człowieka od tego nie zależy. Dlatego uważam, że emocjonowanie się punktami, często nawet bardziej przez dorosłych, nie jest wskazane- mówi Wojciech Małecki.

**

Sprawdzian szóstoklasisty 2014. Co było w latach ubiegłych? [ARKUSZE, PYTANIA]

**

Szóstoklasiści rozpoczną rozwiązywanie zadań o godz. 9. Sprawdzian potrwa 60 minut. Dla uczniów z różnymi dysfunkcjami może być przedłużony o 30 minut. Testy, w których imię i nazwisko ucznia są zakodowane, sprawdzać będą egzaminatorzy z okręgowych komisji egzaminacyjnych. Wyniki trafią do uczniów pod koniec maja.

Sprawdzian szóstoklasisty 2014 to test z wiedzy ogólnej. Badany i oceniany jest poziom w zakresie pięciu obszarów umiejętności: czytania, pisania, rozumowania, korzystania z informacji, wykorzystywania wiedzy w praktyce. Za rozwiązanie wszystkich zadań będzie można otrzymać maksymalnie 40 punktów.

Co istotne, sprawdzianu szóstoklasisty nie można nie zdać. Wynik ma znaczenie tylko informacyjne i nie powinien być podstawą do prowadzenia jakiejkolwiek selekcji. Każdy uczeń, który ukończył szkołę podstawową, niezależnie od wyników sprawdzianu, musi być przyjęty do gimnazjum w swoim rejonie, jeśli nie ukończył 16. roku życia. Uczniowie, którzy do sprawdzianu nie przystąpią w danym roku, muszą powtórzyć ostatnią klasę szkoły podstawowej i ponownie przystąpić do sprawdzianu.

**

Sprawdzian szóstoklasisty 2014. Co było w latach ubiegłych? [ARKUSZE, PYTANIA]

**

Uczniowie podstawówek ostatni raz piszą sprawdzian szóstoklasisty w takiej formie. W przyszłym roku będą zmiany. Jakie?
Wojciech Małecki, dyrektor OKE, tłumaczy, że nie będzie to rewolucja, ale na pewno zmiany będą zauważalne. Najważniejsza to ta, że wiosną 2015 roku uczniowie kończący klasę szóstą będą pisali sprawdzian nie tylko z języka polskiego i matematyki, ale także z języka obcego. Sprawdzian będzie się składał z dwóch części. Pierwsza trwać będzie 80 minut i obejmuje zadania z języka polskiego i z matematyki. Natomiast druga potrwa 45 minut i uczniowie będą rozwiązywali zadania zamknięte z języka obcego. Będą mieli do wyboru: angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski i włoski. Uczeń może wybrać tylko jeden język. - Zmiany są wynikiem dostosowania sprawdzianu do nowej podstawy programowej- mówi dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej we Wrocławiu. Dodaje, że choć zadań będzie więcej, to nie powinny sprawić uczniom większych trudności.

Pedagogom język obcy na egzaminie szóstoklasistów wcale nie przeszkadza. Prof. Mirosława Nowak-Dziemianowicz twierdzi, że taki sprawdzian powinien się skupiać na stronie praktycznej. - Na pewno egzamin z języka może być dodatkową formą motywacji dla młodzieży - zauważa pani profesor.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska