Zima utrudnia życie mieszkańcom Dolnego Śląska (RELACJA)

  Zima utrudnia życie mieszkańcom Dolnego Śląska (RELACJA)

  JU, MAT, VIOL, MM, ZYG

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Obfite opady śniegu utrudniają sytuację na drogach Dolnego Śląska. Kierowcy stoją w korkach, a pługi nie nadążają z odśnieżaniem ulic.
  Zima utrudnia życie mieszkańcom Dolnego Śląska (RELACJA)

  ©Dariusz Gdesz

  Wrocław  Z powodu ataku zimy wszystkie autobusy pospieszne kursują dziś po Wrocławiu tak jak linie normalne - zatrzymują się na każdym przystanku. Według Janusza Krzeszowskiego z MPK największe opóźnienia mają dziś linie 144, 142, 132, 149, 139, 609, 109, 612, 113. - Opóźnienia te przekraczają 20 minut. Rekordzista: 612, jeździ z 2,5 godzinnym opóźnieniem - poinformował Janusz Krzeszowski z MPK. Kierowcy tej linii skarżą się, że pętla w Bielanach Wrocławskich, na której zawracają, jest nieodśnieżona.
  Przy pętli na Pilczycach na oblodzonym torowisku tramwaj linii 22 zderzył się z "dziesiątką".
  Nikomu nic się nie stało, ale torowisko do Pilczyc jest teraz nieprzejezdne. Tramwaje dojeżdżają do pętli Wrocławski Park Przemysłowy, skąd dalej pasażerów zabierają autobusy zastępcze.

  Od 4 nad ranem na wrocławskie ulice wyjechało 35 pługopiaskarek. - Do godz. 8 wysypały w sumie 250 ton soli - mówi Ewa Mazur, rzeczniczka prasowa Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta.
  Na niewiele się to zdało, bo Wrocław został kompletnie sparaliżowany. Auta stoją w korkach na większości jezdni w mieście, rano blisko godzinę zajmował rano przejazd ul. Krakowską, Grabiszyńską czy Curie-Skłodowskiej. Ta ostatnia pokryta jest grubą warstwą lodu. Ciężarówki mają kłopoty z wjazdem na most Zwierzyniecki.
  Kompletnie zakorkowane są Nowy Dwór i Oporów, al. Jana III Sobieskiego, ul. Opolska, Krakowska, Strzegomska, Hallera, Armii Krajowej. Na ul. Milenijnej nie działa sygnalizacja świetlna.

  Policjanci nie nadążają już z liczeniem kolizji i wypadków. Od rana było ich kilkadziesiąt. Na ulicy Strachocińskiej karetka pogotowia zderzyła się z pługopiaskarką, samochodem osobowym i autobusem MPK. Efekt: jezdnia jest kompletnie zablokowana.
  Na autostradzie A4, w pobliżu węzła Bielańskiego doszło w krótkich odstępach czasu do trzech wypadków. W obu kierunkach zablokowana jest autostrada A4 Wrocław-Legnica.

  Około godziny 13.30 tramwaj linii 4 wykoleił się na skrzyżowaniu ul. Kazimierza Wielkiego i Krupniczej.
  Nikomu nic się nie stało, ale oba kierunki ruchu są zablokowane. Tramwaje jeżdżą przez pl. Legionów, Jana Pawła 2 i Piłsudskiego. - Opóźnienie będzie wynosiło ok. 20 minut, bo na szczęście uda się szybko postawić tramwaj na tory - powiedział nam Janusz Krzeszowski, rzecznik prasowy MPK.

  Trudna sytuacja panuje też na wrocławskim lotnisku. Z powodu bardzo złych warunków atmosferycznych w Monachium, nie przyleciał stamtąd samolot do Wrocławia. Planowo miał wylądować o godz. 12.30. W związku z tym odwołano również rejs z Wrocławia do Monachium (odlot miał nastąpić o godz. 13.05). O godz. 12.30 z wrocławskiego portu lotniczego miał również wystartować samolot do Warszawy. Nie wystartował, bo warszawskie lotnisko Okęcie wstrzymało przyjmowanie samolotów. Nie wiadomo, kiedy pogoda pozwoli maszynie na start, a później lądowanie w stolicy.

  Śnieg ma padać do jutra rana, kiedy opady ustaną i drogowcy będą mieli chwilę wytchnienia. Już po południu śnieg ma znowu padać. Będzie też zimno. We wtorek temperatura spadnie do 8 stopni Celsjusza poniżej zera. 1 grudnia będzie bardzo zimno, bo aż - 15 stopni. 2 grudnia przewiduje się duże zachmurzenie, opady śniegu i ok. - 12 stopni Celsjusza.

  Region legnicki  Drogi w Legnicy i powiecie legnickim są przejezdne. Piaskarki pracują od rana. Zarządcy dróg obawiają się jednak, że jeżeli śnieg będzie padał to za kilka godzin mogą być problemy.

  W Lubinie śnieg sypie intensywnie. Drogi w mieście odśnieża pięć pługopiaskarek, samochód z pługiem oraz cztery mniejsze pługi, które oczyszczają chodniki.
  - Monitorujemy sytuację całą dobę. Sytuacja jest trudna, ale walczymy - mówi Krzysztof Kubiak, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w Lubinie. - Ciężki sprzęt pracuje. Mam nadzieję, że nie przegramy tej walki z żywiołem. Dotąd w Lubinie nie było żadnych zgłoszeń o kolizjach czy utrudnieniach.

  Padający od ponad dwóch godzin śnieg pogorszył warunki jazdy po głogowskich ulicach. Jezdnie i chodniki są już bardzo śliskie. Kierowcy powinni uważać szczególnie na drodze 329 w pobliżu Jerzmanowej, i krajowej 12 w okolicy Nielubi, gdzie dodatkowym utrudnieniem są wzniesienia.

  W powiecie złotoryjskim mimo dość intensywnie padającego śniegu, wszystkie drogi są przejezdne. Kierowcy jeżdżą ostrożnie.

  W powiecie jaworskim zima paraliżuje ulice. Utrudnienia w ruchu występują głównie między Sadami Dolnymi a Dobromierzem, na drodze krajowej nr 5 oraz między Bolkowem a Kaczorowem, na drodze krajowej nr 3. Na trasie pracują intensywnie służby miejskie. Przepustowość drogi, jest jednak znacznie ograniczona.Dyżurny policji w Jaworze otrzymał także zgłoszenia o 3 kolizjach drogowych. Nie ma osób rannych.


  Region jeleniogórski  Drogowcy w Jeleniej Górze znowu wydają się zaskoczeni opadami śniegu. W dzielnicy Cieplice i Sobieszów nie widać śladu po pługach. Opóźnienia ma komunikacja miejska. Również warunki na drogach dojazdowych do Jeleniej Góry są złe.

  Do godziny 13 w Jeleniej Górze doszło do pięciu kolizji, których powodem było przede wszystkim niezachowanie ostrożności na drodze oraz niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze.

  Już na początku górki wyjazdowej z Jeleniej Góry w stronę Zgorzelca stoją ciężarówki, które nie dają rady podjechać. Blokuje to inne samochody, bowiem tylko nieliczne są w stanie objechać ciężarówki. Zablokowany jest także wyjazd w stronę Karpacza. Tam w poprzek stanął autobus podmiejski. Lada moment przejazd będzie tam udrożniony, bowiem autobus techniczny już jedzie na miejsce.

  Przy wjeździe do Szklarskiej Poręby także tworzą się korki - próbują tam podjechać tiry bez łańcuchów, a jest to niemożliwe. Na miejsce jedzie właśnie patrol Policji, który będzie zawracał i upominał kierowców tirów niemających łańcuchów. Tiry mają także problem przy wyjeździe w stronę Wrocławia i na trasie Jelenia Góra - Zgorzelec (doszło tam rano do niegroźnej w skutkach stłuczki).

  Coraz więcej ciężarówek stoi na drodze krajowej przy wyjeździe z Bolkowa w kierunku Jeleniej Góry.
  Kolejne nadjeżdżające ciężarówki nie mogą wyminąć tych już stojących na drodze. Tworzy się potężny korek. Policja nie zatrzymuje ciężarówek wcześniej na parkingu przy stacji benzynowej. Stąd wkrótce nawet dla aut osobowych może nie być przejazdu z Bolkowa do Jeleniej Góry. Aby uniknąć korków należy skręcić w Bolkowie w kierunku Kamiennej Góry, a później skręcić w kierunku Marciszowa i z Marciszowa przez Janowice Wielkie, Radomierz lub Trzcińsko do Jeleniej Góry.

  Region wałbrzyski  W Wałbrzychu główna droga do centrum miasta - ulica Wrocławska, Armii Krajowej i Kolejowa jest całkowicie zablokowana. Korek zaczyna się już od skrzyżowania Wrocławskiej z Długą (obok marketu OBI). Ci którzy chcą dotrzeć do centrum powinni pojechać przez Poniatów. Potężny korek utworzył się na ul. Armii Krajowej w stronę Piaskowej Góry.

  Zablokowane trasy, gigantyczne korki i kolizje - tak wyglądają dzisiaj drogi w całym powiecie kłodzkim.
  Drogowcy walczą z trudnymi warunkami na drogach już od rana. Pełną parą pracują pługi i piaskarki. Pełne ręce pracy mają też policjanci. Sytuacja od rana ani na chwilę się nie poprawiła. Cały czas intensywnie pada śnieg, a jazdę utrudnia błoto pośniegowe. Właściwie na wszystkich głównych trasach z Kłodzka, czyli w kierunku Nysy, Boboszowa i Kudowy-Zdroju, tworzą się korki. Zwłaszcza na stromych podjazdach ciężarówki mają duże problemy. Policja apeluje do kierowców, którzy nie muszą pilnie wyjeżdżać w trasę o pozostanie w domach i przeczekanie trudnej sytuacji.

  Trudne warunki panują tez na drogach powiatu ząbkowickiego, zwłaszcza w rejonie Barda i Dębowiny.

  Tiry stwarzają problemy z poruszaniem się po drodze krajowej nr 35. Po godz. 10 zablokowany był odcinek pomiędzy Świebodzicami i Wałbrzychem. Teraz w miejscowości Marcinowice droga krajowa 35 zablokowana jest w kierunku na Świdnicę. Z uwagi na opady śniegu i oblodzenie tiry nie mogą podjechać pod górkę na wysokości Hotelu "U Marcina", blokując jeden pas ruchu.

  Przy odśnieżaniu Dzierżoniowa pracuje 7 pługów, dwa multicary, cztery pługi pchane (ręczne) i star z piaskarką. Dodatkowo 49 osób pracuje przy odśnieżaniu chodników i dojścia do posesji i instytucji.

  Czytaj także

   Komentarze (9)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @mutra

   tantus (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 28 / 13

   Przecież od kilku lat polityka miasta polega na zmniejszaniu, a nie zwiększaniu częstotliwości kursowania MPK. Co jak widać mieszkańcom Wrocławia się podoba, bo wybrali Dutkiewicza na kolejną...rozwiń całość

   Przecież od kilku lat polityka miasta polega na zmniejszaniu, a nie zwiększaniu częstotliwości kursowania MPK. Co jak widać mieszkańcom Wrocławia się podoba, bo wybrali Dutkiewicza na kolejną kadencję.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   pretensje do sniegu,ze kurzy

   długo_pis (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 38 / 36

   kazdy łopatke i niech zrobi koło siebie a sniegu nie bedzie

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Do sami sobie utrudniają

   mutra (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 22 / 26

   30-40% nie potrzebuje jeździć samochodem. Bo po co panienka mieszkająca na Gaju jedzie do pracy - ok rynku samochodzikiem?
   Aż dziwne, że tak banalnego problemu nie potrafią rozwiązać w dwa...rozwiń całość

   30-40% nie potrzebuje jeździć samochodem. Bo po co panienka mieszkająca na Gaju jedzie do pracy - ok rynku samochodzikiem?
   Aż dziwne, że tak banalnego problemu nie potrafią rozwiązać w dwa tygodnie:
   - 500 pln mandat za złe parkowanie a nie 50pln ( chodniki , trawniki, ..itd)
   - 1000 pln za blokowanie dróg pożarowych na osiedlach.
   - za kasę uzyskaną z mandatów dokupienie taboru MPK tak aby częściej jeździły.
   Zniechęceni ludzie przesiądą się do transportu publicznego.
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kataklizm 2010

   rodian (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 29 / 45

   We Wrocławiu dziś paraliż, do centrum miasta praktycznie można było się dostać tylko autobusem i w odrotnej kolejności. Tym razem nie zawiodły pługi co jest wielka zaletą. Gdyby miasto...rozwiń całość

   We Wrocławiu dziś paraliż, do centrum miasta praktycznie można było się dostać tylko autobusem i w odrotnej kolejności. Tym razem nie zawiodły pługi co jest wielka zaletą. Gdyby miasto zmodernizowało tory tramwajowe nie było by awarii i kolizji-to jest od kilka lat wada miasta. Korki dziś były mega duże.Nie którzy
   narzekali jeżeli chodzi o komunikację miejską byli nie zadowoleni lecz z drugiej strony nie słusznie.
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   sól

   dziadekmróz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 46 / 61

   czemu nie zaczeli walić dzień wcześniej?? w meteo trabili o tym ze bedzie padać.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   do miklus

   maria (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 55 / 49

   uśmiałam się z Twojego komentarza, na prawdę rewelacyjnie to ująłeś gratuluję:D

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   40min spoznienie

   .. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 92 / 46

   zima ich zaskoczyla.. nic nowego co roku jest to samo... a jeszcze jakis czas temu tak sie zarzekali ze to oni zime zaskocza... 40 min marzłem na przystanku na kiełczowskiej z samego rana po czym...rozwiń całość

   zima ich zaskoczyla.. nic nowego co roku jest to samo... a jeszcze jakis czas temu tak sie zarzekali ze to oni zime zaskocza... 40 min marzłem na przystanku na kiełczowskiej z samego rana po czym wsiadlem do nieogrzewanego autobusu... ale coz kierowcy dbaja tylko o siebie a dodam jeszcze ze satysfakcje chyba sprawia im jak "zwieja komus" bo koles chyba celowo czekal az kobieta dobiegnie do autobusu,po czym jak ta juz prawie byla przy drzwiach ruszyl.. pozdrawiam tego pana,oby jego spotkala kiedys taka sama przyjemnosc zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zima

   Miklus (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 48 / 16

   Koniec listopada. Spadło trochę śniegu. Niebywała katastrofa, totalna klęska, kompletne zaskoczenie. Proponuję powołanie komisji śledczej, może nawet dwóch. Na czele jednej niechby stanął Zbigniew...rozwiń całość

   Koniec listopada. Spadło trochę śniegu. Niebywała katastrofa, totalna klęska, kompletne zaskoczenie. Proponuję powołanie komisji śledczej, może nawet dwóch. Na czele jednej niechby stanął Zbigniew Ziobro, na czele drugiej niezawodny Antoni. Może dobrze byłoby zebrać trochę podpisów i zawieźć do USA. Mogłaby pojechać poseł Beata Kempa, ona by ustnie dopowiedziała, co trzeba, bo tam nie ma takiego, kto by jej przerwał.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama