Menu Region

Nowe banknoty: Od dziś zmienia się 10, 20, 50 i 100 zł....

Nowe banknoty: Od dziś zmienia się 10, 20, 50 i 100 zł. Zobacz, jak wyglądają (RÓŻNICE, WZÓR)

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Gazeta Wrocławska

5Komentarzy Prześlij Drukuj
Od dziś, 7 kwietnia, w obiegu pojawią się nowe banknoty: zmodernizowane 10 zł, 20 zł, 50 zł i 100 zł. Narodowy Bank Polski przypomina o różnicach, jakie dostrzegą Polacy na nowych banknotach. Jak rozpoznać nowe pieniądze? Czym różnią się nowe banknoty? Zobacz, jak będą wyglądać nowe pieniądze. Przejdź kurs, który ułatwi ci rozpoznanie banknotów z nowymi zabezpieczeniami od fałszywek. Zobacz nowe banknoty - wzór, różnice, wygląd.
Nowe banknoty 10 zł
1/8

(© materiały NBP)

Opis: Nowe zmodernizowane banknoty - zobacz, czym różnią się od starych pieniędzy (zobacz nowy banknot 10 zł w powiększeniu)
Przejdź do galerii
  • Nowe zmodernizowane banknoty - zobacz, czym różnią się od starych pieniędzy - 50 zł (  zobacz nowy banknot 50 zł w powiększeniu  )
  • Nowe zmodernizowane banknoty - zobacz, czym różnią się od starych pieniędzy
  • Nowe zmodernizowane banknoty - zobacz, czym różnią się od starych pieniędzy: 100 zł (  zobacz nowy banknot 100 zł w powiększeniu  )
  • Nowe zmodernizowane banknoty - zobacz, czym różnią się od starych pieniędzy
NIE PRZEGAP: Do której partii Ci najbliżej? Rozwiąż nasz test!

Pieniądze z nowoczesnymi zabezpieczeniami pojawią się w powszechnym obiegu 7 kwietnia. NBP wprowadzi do obiegu aż 1,2 mld nowych banknotów 10, 20, 50 i 100 zł. Banknot o nominale 200 zł nie podlega na razie modernizacji i wymianie.

Zmodernizowane banknoty o nominałach 10, 20, 50 i 100 zł będą zastępowały zniszczone lub uszkodzone banknoty wycofywane z obiegu.

Co zrobić ze starymi banknotami? Czy tracą ważność?
NBP zwraca uwagę, że zmiana zabezpieczeń banknotów jest operacją czysto techniczną.
Projekty graficzne banknotów nie zmienią się. Jednak dzięki nowym zabezpieczeniom będą widoczne różnice pomiędzy zmodernizowanymi banknotami a dotychczas używanymi. Dotychczasowe banknoty będą ważne bezterminowo.

Czytaj też: Niemcy chcą kupić Fagor Mastercook


Nowe banknoty - najważniejsze zmiany
- Najważniejsze zmiany, jakie spostrzegą Polacy na zmodernizowanych banknotach, to odkryte pole znaku wodnego, wprowadzenie farby opalizującej i ulepszone zabezpieczenie recto-verso - podkreślił we wtorkowym komunikacie NBP.

Jak rozpoznać nowe banknoty - kurs
W ramach kampanii informacyjnej będzie można wziąć udział w kursie internetowym NBP. Jego celem jest zaprezentowanie wizerunków oraz zabezpieczeń nowych banknotów 10 zł, 20 zł, 50 zł i 100 zł. Kurs ma nauczyć nas sprawdzania poszczególnych zabezpieczeń i rozpoznawania autentyczność banknotów.

Rozpocznij KURS O ZABEZPIECZENIACH POLSKICH BANKNOTÓW


Przeczytaj: Sąd Okręgowy: Abp Michalik nie pomówił feministki

O modernizacji zabezpieczeń banknotów będzie można się też dowiedzieć 5 i 6 kwietnia podczas Dni Otwartych NBP.

Nowe banknoty - aplikacja na Androida i Apple
- NBP przygotował również zaktualizowaną aplikację mobilną na urządzenia Android oraz Apple iOS – NBP Safe, dzięki której będzie można w prosty sposób nauczyć się, jak rozróżniać banknoty prawdziwe od fałszywych. Aplikacja umożliwia także sprawdzenie aktualnych średnich kursów walut NBP i jest już dostępna za darmo w sklepie Google Play oraz App Store – wyjaśnił cytowany w komunikacie dyrektor Departamentu Komunikacji i Promocji NBP Marcin Kaszuba.
5

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

pieniądze

+17 / -5

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

kapłon (gość)  •

już widzę jak płacę w sklepie i sprzedawca wzywa policję, że mam sfałszowane pieniądze.

skomentuj

właśnie

+15 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

kl. (gość)  •

Też się tego boję.

odpowiedzi (0)

skomentuj

bez stresu ludzie

+7 / -5

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

unold79 (gość)  •

pracuje w branży finansowej i plakaty z komunikatami z NBP dostaliśmy parę tygodni temu. Mamy je wywieszone, żeby klienci widzieli co się szykuje.
A takie plakaty to nawet po biedronkach też mają wywieszone, więc nie powinno być źle.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Stres 2

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Loki (gość)  •

Zapomniałem dodać żebyście uważali z nowymi banknotami na stacjach benzynowych i w miejscach gdzie maszyny jako zapłatę przyjmują banknoty. Maszynki nowych banknotów nie rozpoznają w ogóle lub mają z tym problem . Więc zanim wszystkie sektory i gałęzie biznesowe nie ogarną tematu z tym związanego będą jaja

odpowiedzi (0)

skomentuj

Niestety ze stresem

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Loki (gość)  •

Może i jakieś plakaty powstają lub powstały ale uwierz że nigdzie nie widziałem ani jednego nawet w placówkach bankowych do których uczęszczam. Oczywiście uświadamianie ludzi po fakcie i byle jak to w naszym kraju już norma. Dobrze że jest internet bo tak to już w ogóle niczego się dowiedzieć by nie można było. Nawet placówki bankowe nie we wszystkich miejscach przeszły szkolenia co do nowych banknotów a ty uspokajasz plakatami. I co z tego że ja będę wiedział jak ma wyglądać nowy banknot i gdzie ma zabezpieczenia jak babka w warzywniaku czy prywatnym sklepie wezwie policję albo po prostu odmówi mi przyjęcia banknotu. Jak na kampanię uświadamiająca to w tv nie było nawet 1 reklamy natomiast inne od reklam środków na prostatę po antyhemoroidy wprost dra się do człowieka z TV z upierdliwościa maniaka. Nie dość ze to kolejne pieniądze wywalone z budżetu publicznego to nawet ogłosić tego porządnie nie potrafią.

odpowiedzi (0)

skomentuj