Piłka ręczna: Miedziowi mają nerwy ze stali

PAweł Pluta
Grzegorz Garbacz rzucił zwycięską bramkę 3 s przed końcem
Grzegorz Garbacz rzucił zwycięską bramkę 3 s przed końcem Piotr Krzyżanowski
Trzy sekundy przed końcem meczu rzut byłego zawodnika Śląska Wrocław Grzegorza Garbacza dał piłkarzom ręcznym Refleksu Miedzi Legnica zwycięstwo w Gorzowie Wlkp. z miejscowym AZS AWF.

Dla obu zespołów był to bardzo istotny mecz, biorąc pod uwagę ich dorobek punktowy. Legniczanie czuli większą presję, bo w pierwszej rundzie niespodziewanie ulegli u siebie beniaminkowi z Gorzowa. Jeszcze większy ciężar czuł na swych barkach trener Edward Strząbała, który wówczas prowadził Miedź, a po pięciu kolejkach działacze klubu postanowili się z nim rozstać. Jednak w minionym tygodniu włodarze Miedzi cofnęli wypowiedzenie 72-letniemu szkoleniowcowi, który po raz trzeci w swojej karierze zasiadł na trenerskiej ławce legnickiego klubu. Tyle otoczki. A na parkiecie?

Grający bez Filipa Kliszczyka (były zawodnik m.in. Śląska Wrocław) gospodarze zaczęli lepiej i prowadzili 5:2. Jednak po kwadransie to już miedziowi wygrywali 7:5. Do przerwy mieli nawet czterobramkową przewagę. Jednak w drugiej połowie gorzowianie odrobili straty, a w 57 minucie wyszli na prowadzenie 22:21. Wyrównał Adam Skrabania, a do końca zostało 60 sekund. Gospodarze dwa razy byli w posiadaniu piłki i dwa razy ją stracili. W ostatniej akcji na trzy sekundy przed ostatnią syreną na rzut zdecydował się Garbacz, a piłka trafiła do bramki AZS AWF.

- Z przebiegu meczu to my byliśmy lepsi, lecz w końcówce wynik się zawahał. Zawodnicy zafundowali sobie i mnie horror. Trzeba popracować nad zdrowiem i sprawnością, bo w końcówce tego nam brakowało - mówił Edward Strząbała.

Sytuacja w dole tabeli skomplikowała się, bo ostatni Piotrkowianin pokonał wicemistrzów Polski - MMTS Kwidzyn.

AZS AWF Gorzów Wlkp. - Reflex Miedź Legnica 22:23 (8:12)
Miedź: Kryński, Banisz - Piwko 4, Swat 4, Fabiszewski 4, Szuszkiewicz 2, Garbacz 2, Skrabania 2, Brygier 2, Paluch 1, Szabat 1, Boneczko 1.
PGNiG Superliga mężczyzn
Pozostałe wyniki 12. kolejki: Nielba Wągrowiec - Stal Mielec 34:29 (16:13), Piotrkowianin - MMTS Kwidzyn 33:25 (17:15). Awansem: Chrobry Głogów - Azoty Puławy 26:28 (13:13), Wisła Płock - Warmia Olsztyn 35:24 (18:14), Zagłębie Lubin - Vive Targi Kielce 33:35 (18:20).

1. Vive Targi Kielce 12 24 433-301
2. Orlen Wisła Płock 12 22 372-306
3. MMTS Kwidzyn 12 15 341-341
4. Stal Mielec 12 13 385-370
5. Azoty Puławy 12 11 337-350
6. Warmia Olsztyn 12 11 334-363
7. Chrobry Głogów 12 10 350-373
8. Zagłębie Lubin 12 9 383-399