Film "Noe: Wybrany przez Boga" w ogniu krytyki. Aronofsky...

  Film "Noe: Wybrany przez Boga" w ogniu krytyki. Aronofsky nakręcił proekologiczny pamflet [TRAILER]

  Rhys Blakely

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Zabieranie się do ekranizacji biblijnej historii jest równoznaczne z proszeniem się o kłopoty, o czym przekonał się właśnie Darren Aronofsky. Wyreżyserowana przez niego najnowsza hollywoodzka produkcja opowiadająca historię Noego i jego arki wzbudziła falę krytyki ze strony wiernych.

  Mówi się, że film Darrena Aronofsky'ego "Noe: Wybrany przez Boga", w którym występują Russell Crowe, Emma Watson, Anthony Hopkins i Jennifer Connelly, wywołał negatywne opinie po próbnych projekcjach w całych Stanach Zjednoczonych.
  "Reakcje chrześcijańskiej i żydowskiej publiczności budzą niepokój" - pisze "The Hollywood Reporter", a głównym zarzutem jest to, że obraz Aronofsky'ego znacząco odbiega od oryginalnej biblijnej historii. Według wersji scenariusza, która wyciekła, Noe jest wojowniczym ekologiem "biegłym w sztukach walki niczym starożytny, bliskowschodni ninja". Potop jest przedstawiony jako kara za brak szacunku ludzi dla ekosystemu, a wraz ze zwierzętami do arki przedostaje się zły watażka.  Pierwszym widzom nie przypadł do gustu głównie fakt, że film oparty na historii religijnej, który powinien opowiadać o moralnej kondycji człowieka, bezceremonialnie przemianowany został na proekologiczny pamflet, Noe zaś przeobraził się w wegetariańskiego oszołoma. Dodatkowo sam reżyser filmu nazwał opowieść o arce Noego świetną bajką, co jeszcze bardziej rozjuszyło chrześcijańskich krytyków.

  W obronie tych scenariuszowych zabiegów przemówił jeden z producentów filmu Scott Frankin, stwierdzając, że "historii o Noem jest poświęcone bardzo niewiele miejsca w samej Biblii, z wieloma dziurami w historii, które musieliśmy wypełnić twórczą inwencją, jednak uważam, że udało nam się odwzorować tę biblijną historię w miarę wiernie".Noe przeobraził się w wegetariańskiego oszołoma, biblijna historia zaś została przemianowana na pamflet proekologiczny

  Aronofsky, najlepiej znany jako reżyser nominowanego w kilku kategoriach do Oscara filmu "Czarny łabędź" (statuetkę zdobyła Natalie Portman), ale także kultowego już dziś "Requiem dla snu", podobno odmawia wprowadzenia zmian, jakich żąda wytwórnia Paramount, która wniosła połowę z budżetu filmu opiewającego na 125 mln dol. Reżyser oznajmił, że ta wersja potopu mówi o apokalipsie środowiska naturalnego, a Noe jest w niej pierwszym ekologiem.

  Brian Godawa, chrześcijański filmowiec, który twierdzi, że w ubiegłym roku zdobył wersję scenariusza, powiedział: - Jeśli spodziewacie się wiernego przedstawienia biblijnej historii, opowieści o odkupieniu i posłuszeństwa wobec Boga, to srodze się zawiedziecie. Historię przedstawioną w filmie określił mianem niebiblijnej i nieinteresującej oraz wyraził ubolewanie, że obraz "zrujnuje na całe dekady szansę na nakręcenie faktycznie wartościowego, świetnego filmu o tym biblijnym bohaterze".

  Projekcji filmu zabraniają również kolejne kraje muzułmańskie, w tym Egipt, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Katar i Bahrajn (a w przyszłości prawdopodobnie jeszcze Pakistan). Mimo że postać Noego jest obecna w Koranie tak samo jak w Biblii i Torze, to powodem niedopuszczenia amerykańskiego obrazu na ekrany kin jest obawa, że dzieło amerykańskiego reżysera może obrazić muzułmanów.

  - Są sceny, które są sprzeczne z islamem, więc zdecydowaliśmy się tego nie pokazywać. Film szkodzi religii i zasadom szariatu oraz godzi w uczucia wiernych - powiedział Juma Al-Leem z United Arab Emirates National Media Centre. Uznano również, że szariat zabrania przedstawiania w filmie proroków.

  Wytwórnia Paramount zaprzeczyła, by były jakiekolwiek problemy z filmem, wydając oświadczenie mające ugłaskać gniewnych wiernych, w którym wyjaśnia, że "Noe: Wybrany przez Boga" jest tylko i wyłącznie artystyczną interpretacją Aronofsky'ego, a nie filmem stricte religijnym mającym przedstawiać wydarzenia z Pisma Świętego jeden do jednego.

  W oświadczeniu możemy przeczytać, że film jest jedynie inspirowany, a nie oparty na Biblii, choć nie odchodzi zbytnio od głównych prawd wiary zawartej w Księdze Wyjścia.

  Tym sposobem udało się nieco załagodzić kontrowersyjny tumult. Część środowisk chrześcijańskich wyraziła swoje zadowolenie z oświadczenia, które sprawiło, że już mniej obawiają się błędnej oceny filmu w oczach wiernych.

  Jednak mimo nieprzychylnego przyjęcia przez mnogie religijne środowiska film i tak będzie się cieszyć dużą publiką złożoną z osób zaciekawionych sposobem, w jaki Aronofsky tchnął nowe życie w historię o arce Noego, ponieważ jasne wydaje się, że reżyserowi bardzo zależy na tym, aby widzowie czuli, że oglądają starannie wyrzeźbione kino autorskie, zamiast bezdusznej, przeładowanej efektami specjalnymi hollywoodzkiej papki. Jego filmom nie można odmówić specyficznego rysu i widocznej próby osiągnięcia czegoś wybijającego się ponad ramy bezpiecznych schematów.

  Tłumaczenie: Witold Turopolski

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Zdjęcie autora komentarza
   Zaprawdę...

   Gwardian Pompejan

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 5

   Zaprawdę Powiadam Wam Siostry i Bracia!
   Wystrzegajcie się uczonych w Piśmie rzymsko-katolickich faryzeuszy, tych konsekrowanych szamanów, agentów UB i SB, pedofilów i innej maści seksualnych...rozwiń całość

   Zaprawdę Powiadam Wam Siostry i Bracia!
   Wystrzegajcie się uczonych w Piśmie rzymsko-katolickich faryzeuszy, tych konsekrowanych szamanów, agentów UB i SB, pedofilów i innej maści seksualnych dewiantów, społecznych pasożytów, oszustów i złodziei, którzy chętnie chodzą w długich szatach i lubią pozdrowienia na rynkach i pierwsze krzesła w świątyniach, i pierwsze miejsca na ucztach; którzy pasożytując pożerają renty i emerytury moherowych wdów i dla pozoru długo się modlą; tych ponoć spotka szczególnie surowy wyrok. [wg Marka Ewangelisty
   zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama