Wrocław: Marian Łata nowym komendantem ZHP w regionie

  Wrocław: Marian Łata nowym komendantem ZHP w regionie

  Rafał Święcki

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Jeleniogórzanin harcmistrz Marian Łata przez najbliższe cztery lata będzie kierował Chorągwią Dolnośląską Związku Harcerstwa Polskiego. Stanowisko to powierzono mu po burzliwych obradach i dwukrotnym głosowaniu, które w minioną sobotę odbyły się we Wrocławiu.
  Dolnośląscy harcerze chętnie przygotowują imprezy patriotyczne i kulturalne

  Dolnośląscy harcerze chętnie przygotowują imprezy patriotyczne i kulturalne ©Piotr Krzyżanowski

  Poprzednim komendantem dolnośląskich harcerzy była harcmistrz Barbara Matuszewska. Tę funkcję pełniła przez 6 ostatnich lat (jedną skróconą i jedną pełną kadencję). W ostatnich wyborach nie brała udziału.
  - Czas na zmiany, dlatego nie starałam się o ponowny wybór - tłumaczy.

  Początkowo jedynym kandydatem na najwyższe stanowisko w dolnośląskich strukturach ZHP był Marian Łata, wieloletni komendant jeleniogórskiego hufca. W pierwszym głosowaniu poparło go jedynie 35 delegatów. Pozostałych ponad 40 uczestników zjazdu wstrzymało się od głosu. Ponieważ harcmistrz Łata nie uzyskał wymaganej większości, głosowanie chciano odłożyć i przeprowadzić za kilka tygodni. Po krótkiej przerwie uczestnicy zjazdu postanowili jednak kontynuować wybory.

  Do drugiego głosowania zgłoszono już dwie kandydatury: harcmistrza Łaty i harcmistrza Zbigniewa Skupińskiego z hufca Łagiewniki. Większość głosów oddano na komendanta hufca jeleniogórskiego (Skupiński otrzymał poparcie 34 delegatów). Zastępcą został harcmistrz Krzysztof Kołodziejczyk, komendant hufca Wrocław. Do składu komendy weszła także podharcmistrz Agnieszka Jędrzejewska-Wnuk (skarbnik) z Jeleniej Góry, hm. Łukasz Nowicki z Lubina i hm. Piotr Pamuła ze Świdnicy.

  Nowi ludzie w komendzie chorągwi będą musieli się zmierzyć przede wszystkim z problemami finansowymi, które ma organizacja. Pieniędzy brakuje przede wszystkim na koszty związane z obsługą administracyjną (dolnośląska chorągiew zatrudnia 6 etatowych pracowników) i między innymi podatki od nieruchomości.
  - Pieniądze na cele statutowe, organizację obozów czy programy kulturalne zdobywaliśmy i zdobywamy w konkursach organizowanych przez samorządy - mówi harcmistrz Matuszewska. - Wspierają nas urząd i dolnośląskie gminy. Dzięki temu zorganizowaliśmy ostatnio w Jeleniej Górze Festiwal Piosenki Patriotycznej i Harcerskiej. Impreza odbyła się z okazji 100-lecia ZHP.

  Marian Łata chce też zdobyć pieniądze na podnoszenie kwalifikacji kadry instruktorskiej. - Chciałbym, żeby pojawili się nowi liderzy drużyn, z nowymi pomysłami. Bo bez tego nie uda się nam zatrzymać odpływu młodzieży z ZHP. Chciałbym w ten sposób zwiększyć atrakcyjność naszej organizacji - mówi nowy komendant.

  Pieniądze chce zdobyć, między innymi dzierżawiąc majątek ZHP, np. ośrodek w Sobótce.

  8 tys. druhów
  Chorągiew Dolnośląska im. hm. Stefana Mirowskiego liczy około 8 tysięcy harcerzy, harcerek i instruktorów. Większość to młodzież szkolna i studenci. Kadra dorosłych to ok. 1,5 tys. członków. Pod względem liczebności Dolny Śląsk jest piątą chorągwią w Polsce (w sumie jest ich 17). W skład Chorągwi Dolnośląskiej wchodzi 28 hufców w całym województwie. Związek Harcerstwa Polskiego to największa polska organizacja harcerska. Jest wychowawczym, patriotycznym, dobrowolnym i samorządnym stowarzyszeniem otwartym dla wszystkich.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ciekawe foto

   nera (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 72 / 67

   ciekawe co można z niego wnioskować o imprezach zhp?

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama