Ważne
  Europejska Stolica Kultury 2016: bociany i krasnale

  Europejska Stolica Kultury 2016: bociany i krasnale

  Małgorzata Matuszewska

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  W ramach ESK we Wrocławiu wystawy zostaną zorganizowane nie tylko w muzeach, ale też na Stadionie Miejskim. Kuratorzy z Hiszpanii mają pracować z polskimi artystami, a polscy z hiszpańskimi, bo San Sebastian, obok Wrocławia, jest także Europejską Stolicą Kultury w 2016 roku.
  Michał Bieniek, kurator ESK odpowiedzialny za sztuki plastyczne

  Michał Bieniek, kurator ESK odpowiedzialny za sztuki plastyczne ©Miłosz Poloch/Biuro Festiwalowe Impart 2016

  Jerzy Kosałka – artysta multimedialny, przygotowuje projekt plastyczny w hali głównej wrocławskiego lotniska. – Lądującą eskadrą bocianów (symbolu Polski) będą nawigować krasnale, czyli symbol Wrocławia – mówi Michał Bieniek, kurator ESK zajmujący się sztukami plastycznymi, dyrektor Przeglądu Sztuki Survival. Ten projekt ma zostać zrealizowany jeszcze w tym roku i przypominać podróżnym, że wielkie święto czeka nas już za niecałe dwa lata. – Nie wszystko da się zorganizować w 2016 roku, dlatego wiele prezentacji będzie można obejrzeć już wcześniej – dodaje Michał Bieniek.
  Wystawą Alessandro Mendiniego, znakomitego włoskiego architekta i dizajnera publiczność będzie przygotowywać się do wielkich ekspozycji w ramach Europejskiej Stolicy Kultury 2016.
  Wystawa ma zostać otwarta w grudniu w Muzeum Architektury. – Trwają rozmowy z kuratorami, szefami europejskich instytucji, kolekcjonerami sztuki z dużych europejskich miast – mówi Michał Bieniek. – Jakie dzieła sztuki zobaczymy podczas ESK, zależy od budżetu – dodaje. A budżet ESK zależy od wieloletniego programu rządowego, nieoficjalnie wiemy, że wysokość dotacji rządowej powinna zostać ustalona do lipca.
  Również jakie dzieła sztuki pokazane zostaną na Stadionie Miejskim, na razie pozostaje tajemnicą. Trwa już realizacja projektu "Wrocław od podwórka", prowadzonego przez Tomasza Opanię z Katedry Mediacji Sztuki wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. W jego ramach studenci wyszukują w mieście dziwnie zagospodarowane przestrzenie, jak np. stare kamienice otoczone przeszklonymi budynkami i dokumentują je, by później współpracować z lokalną społecznością nad rewitalizacją starych miejsc i integracją mieszkańców.
  „Miasto na końcu świata” to tytuł ekspozycji, którą na przyszły rok przygotowuje Muzeum Współczesne Wrocław. W jej ramach m.in. prace Grupy Luxus będą pokazywane w warszawskiej Zachęcie, Zagrzebiu i wrocławskim Muzeum Architektury. Odwiedzający wrocławskie muzea dobrze wiedzą, że Muzeum Architektury jest co prawda duże, a jego wielkość sprzyja organizacji dużych ekspozycji, ale wymaga renowacji. Ta ma się zacząć jeszcze w kwietniu tego roku. – W dawnym kościele zostaną zbudowane wjazdy na obie antresole i podjazd dla osób niepełnosprawnych, zamontujemy nowe oświetlenie – informuje Marta Czyż-Kaczor, rzeczniczka prasowa Muzeum Architektury. – Powstaną także toalety dla niepełnosprawnych. Remont powinien zacząć się w połowie kwietnia i skończyć do lipca – dodaje.
  Wrocław ściśle współpracuje ze Lwowem, naszym partnerskim miastem, które – choć nie będzie ESK w 2016 roku, pokaże u nas swoją kulturę. – Artyści z Ukrainy są zapraszani na rezydencje w Domku Miedziorytnika – mówi Michał Bieniek.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo