Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Zlikwidują zerówki, by zmusić rodziców do wysłania dzieci do pierwszej klasy?

Malwina Gadawa
We Wrocławiu od września do pierwszej klasy powinno pójść ok. 5600 siedmiolatków i 3200 sześciolatków
We Wrocławiu od września do pierwszej klasy powinno pójść ok. 5600 siedmiolatków i 3200 sześciolatków Grzegorz Mehring/Polskapresse/zdjęcie ilustracyjne
We Wrocławiu zakończył się pierwszy etap rekrutacji do szkół podstawowych. Rodzice wypełniali elektroniczny wniosek. Na razie do pierwszej klasy zapisano około 1600 sześciolatków z 6,4 tys. Co z resztą? Rodzice chcą je wysłać do zerówek, a tych może nie być.

We Wrocławiu zakończył się pierwszy etap rekrutacji do szkół podstawowych. Rodzice wypełniali elektroniczny wniosek. Na razie znane są tylko szacunkowe dane, ponieważ departament edukacji w ratuszu ciągle sprawdza liczby z poszczególnych placówek. Wiadomo też, że wielu rodziców czeka w kolejce na badania swoich dzieci w poradniach psychologiczno-pedagogicznych. Ich orzeczenie może odroczyć obowiązek szkolny dla sześciolatków urodzonych w pierwszej połowie 2008 roku.

Dlatego wielu rodziców, którzy nie chcą wysłać swoich dzieci do szkoły, nie złożyło jeszcze wniosku w placówce i czeka. To widać po liczbach. We Wrocławiu do pierwszej klasy od września powinno pójść około 5600 siedmiolatków i 3200 sześciolatków. Tyle samo dzieci urodzonych w drugiej połowie 2008 roku może iść do szkoły, ale nie musi. Urzędnicy informują, że na razie rodzice złożyli podania o przyjęcie do szkoły tylko około 1600 sześciolatków (czyli 25 proc.). Choć departament zastrzega, że są to na razie szacunkowe dane.

Podania nie złożyli jeszcze m.in. państwo Mazurkowie z Wrocławia. - Jesteśmy zapisani z synem do poradni w kwietniu i zobaczymy, co dalej. Faktycznie, nie jesteśmy jeszcze zdecydowani. Nie wiemy, czy nasze dziecko jest już gotowe na szkołę - mówi Sebastian Mazurek.

Zobacz też, ile zarabiają absolwenci wrocławskich uczelni

Ojciec sześcioletniego Mateusza opowiada, że chciał z żoną zapisać syna do zerówki, która działałaby przy Szkole Podstawowej nr 16 przy ul. Wietrznej. Rodzice usłyszeli jednak, że zerówki nie będzie przy podstawówce, mimo wcześniejszych zapewnień, że oddział od września zostanie otwarty. - Teraz nie wiemy, co robić. Albo wyślemy syna do pierwszej klasy, a jeżeli otrzyma opinię, że nie jest gotowy, to będziemy musieli szukać oddziału przy szkole spoza naszego rejonu - mówi pan Sebastian.

Joanna Klima, działająca w stowarzyszeniu "Ratuj maluchy", które walczy o to, żeby sześciolatki nie szły do pierwszej klasy, mówi, że taka sytuacja to stawianie rodziców pod ścianą. - Ministerstwo edukacji skonstruowało system tak, żeby rodzic był jego wrogiem. Przedszkola będą musiały zrobić miejsce dla wszystkich trzylatków, więc będą chciały "pozbyć się" starszych dzieci. Likwidując oddziały zerówkowe przy szkole, nie daje się szansy rodzicom na wybór. Niektórzy będą zmuszani wysłać swoje pociechy do szkoły - uważa Joanna Klima. Twierdzi, że dziennie przychodzi do niej kilka mejli z prośbami rodziców z regionu o pomoc w odroczeniu obowiązku szkolnego sześciolatków.

CZYTAJ DALEJ
Jak w Szkole Podstawowej nr 16 przy ul. Wietrznej tłumaczą fakt, że nie otworzą tu we wrześniu zerówki? - Placówka otrzymuje zadania planowe na kolejny rok szkolny od Departamentu Edukacji Urzędu Miejskiego Wrocławia. Na rok szkolny 2014/2015 nie zaplanowano utworzenia "zerówek" przy SP nr 16, natomiast najstarsze dzieci z Przedszkola nr 16 będą mogły kontynuować edukację w naszym przedszkolu. W szkole utworzymy za to aż 7 klas pierwszych - wyjaśnia Małgorzata Mazur, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 16. - Rodzice powinni pamiętać, że "zerówek" nie dotyczy pojęcie "rejonizacja". Ten termin dotyczy dopiero uczniów klas pierwszych. Rozumiem dylematy rodziców, którzy chcieliby mieć zapewnione miejsce w "zerówce" i do tego w wybranej przez siebie szkole. Nie zawsze jest to możliwe - mówi dyrektor.

Ile więc będzie zerówek, działających od września we wrocławskich szkołach podstawowych? - Wstępnie do rekrutacji planuje się ok. 100 oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych, w tym 7 oddziałów integracyjnych dla dzieci 5 i 6-letnich - mówi Ewa Przegoń, dyrektor wydziału przedszkoli, szkół podstawowych i specjalnych w departamencie edukacji. Dodaje jednak, że ich ostateczna liczba będzie zależeć jednak od "potrzeb i wyboru rodziców".

W których szkołach działać będą zerówki? Przegoń mówi, że będzie to wiadomo dopiero po uruchomieniu systemu rekrutacji do przedszkoli, czyli od 16 kwietnia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska