Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiełczów to już prawie miasto. Powiększył się trzykrotnie

Weronika Skupin
Szkoła w Kiełczowie będzie miała dodatkowe skrzydło
Szkoła w Kiełczowie będzie miała dodatkowe skrzydło Jaroslaw Jakubczak / Polskapresse
Podwrocławski Kiełczów ma już 4200 zameldowanych mieszkańców. W ciągu 15 ostatnich lat ta liczba zwiększyła się aż trzykrotnie. Z tą liczbą mógłby już spokojnie powalczyć o prawa miejskie. - To nie takie proste. I nieopłacalne - mówi Iwona Agnieszka Łebek, wójt Długołęki, na której terenie leży Kiełczów.

Stolica gminy, wieś Długołęka, liczy około 2900 mieszkańców. Kiełczów ma ich już 4200. I na tym nie koniec, bo co roku w gminie wydawanych jest 400-500 pozwoleń na budowę. Największe osiedla powstają teraz w Domaszczynie, Wilczycach i właśnie w Kiełczowie. - Nadal przeżywamy boom na budownictwo mieszkaniowe - mówi wójt gminy Iwona Agnieszka Łebek.

Czy więc wzorem niedalekich Siechnic (5700 mieszkańców) Kiełczów może stać się miastem? W Polce są nawet miasta liczące ok. 1500 mieszkańców.
– Rozmawialiśmy na te temat, ale aby wsi nadano prawa miejskie, musi ona spełnić wiele warunków. Liczy się nie tylko liczba mieszkańców, ale miejska zabudowa, wyraźne centrum, na przykład w postaci ryneczku. Jeśli chodzi o wymogi urbanistyczne, nie spełniamy ich - tłumaczy Iwona Agnieszka Łebek.

Jak dodaje, korzyści z nadania praw miejskich byłyby czysto prestiżowe. Ale wraz z powstaniem miasta, Długołęka przestałaby być gminą wiejską i straciłaby miliony dofinansowania z Unii Europejskiej, które otrzymuje z tego tytułu. A to właśnie dzięki tym pieniądzom, we wsiach powstaje między innymi kanalizacja.
– Mocno lobbujemy, żeby środki na edukację nie zmalały. Jeśli tylko ruszy jakiś konkurs na dofinansowanie projektów edukacyjnych, na pewno wystartujemy - deklaruje wójt gminy. Niedawno w Długołęce otwarto żłobek i przedszkole dofinansowane z pieniędzy unijnych. Znalazło tam miejsce łącznie ok. 250 dzieci.

Ale rozwijający się Kiełczów i tak ma swoje potrzeby. Brakuje miejsca dla dzieci w szkole. Zdecydowano więc, że podstawówka w Kiełczowie będzie większa - gmina ogłosiła już przetarg na pierwszy etap rozbudowy. Termin składania ofert mija 14 kwietnia. Miesiąc po tej dacie ma zostać wybrany wykonawca i będzie mogła rozpocząć się budowa nowej części podstawówki. Inwestycja ma się zakończyć w lipcu 2015 r.

Jak będzie wyglądała szkoła w Kiełczowie? Czytaj więcej na dlugoleka.naszemiasto.pl - kliknij Szkoła w Kiełczowie będzie rozbudowana

Jak mówi sołtys Kiełczowa Józef Wantrych, rozbudowa szkoły jest konieczna. – Nie ma w niej miejsca dla około 200 dzieci z Kiełczowa, które jeżdżą do innych szkół. Wieś bardzo się rozbudowuje. W 1997 roku było tu 1200 mieszkańców i szkoła wystarczała w zupełności, teraz zameldowanych jest tu ok. 4200 osób i zrobiła się za mała. Czekamy na szkołę z utęsknieniem. Dzieci będą miały do niej blisko, a rodzice nie będą tracić czasu na dowożenie ich - cieszy się Józef Wantrych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska