Soyka: Brać pełnymi garściami z Osieckiej

  Soyka: Brać pełnymi garściami z Osieckiej

  Małgorzata Matuszewska

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Znakomity piosenkarz i kompozytor Stanisław Soyka opowiada o nieznanym obliczu Agnieszki Osieckiej, poetki, autorki tekstów, do której wierszy napisał niedawno muzykę. Rozmawia Małgorzata Matuszewska
  Soyka: Brać pełnymi garściami z Osieckiej

  ©fot. Grzegorz Kozakiewicz/ forum

  Wybierając wiersze Agnieszki Osieckiej na płytę "... tylko brać. Osiecka znana i nieznana", chciał Pan, żeby słuchaczowi zrobiło się ciepło na sercu ze wzruszenia?
  Każdy chce, śpiewając, dodać ducha, otuchy. Nie wiem, czy piosenka jest po coś innego, niż po to, żeby było pogodniej?

  Akurat "Uciekaj moje serce" z serialu "Jan Serce" to nie jest pogodna piosenka.
  Takich piosenek niewesołych jest już trochę w moim repertuarze. W przypadku wierszy Agnieszki nie dało się inaczej wybrać. Te wiersze są tam dobrze, "czujnie" napisane, autorka potrafi znaleźć jakieś zdanko, które człowiekowi aż idzie w pięty. Postanowiłem napisać do tych wierszy prostą muzykę.

  I skomponował ją Pan na gitarze?

  Tak, chciałem, żeby była do okiełznania przez gitarzystę. A skoro grałem na gitarze, to pociągnęło za sobą konsekwencje. Stąd w składzie zespołu wziął się Janusz Yanina Iwański i starzy przyjaciele.

  Świetnie się zgraliście.
  Z niektórymi jesteśmy zgrani od trzydziestu lat (śmiech), więc trzeba przyznać, że wspólne granie to jest wielka przyjemność.

  Znał Pan osobiście Agnieszkę Osiecką?
  Tak, zostałem jej przedstawiony w 1980 roku przez Marylę Rodowicz i Magdę Umer, chyba w Opolu. Wtedy byłem smarkaczem, nie należałem do najbliższego grona poetki. Ale sprawiało mi wielką radość, że mogę ją spotykać np. na Saskiej Kępie, gdzie mieszkałem, albo czasami widywać gdzie indziej. Pewne jest, że cieszyłem się jej życzliwością. I, no cóż, pewnie jak wielu mężczyzn, nawet się w niej podkochiwałem.

  Agnieszka Osiecka była bardzo osobną poetką i osobnym człowiekiem. Trudną?

  Generalnie każdy człowiek jest osobny i unikalny. Agnieszka była osobą jak najbardziej kochającą życie, a więc potrafiła - myślę - także świetnie biesiadować i dobrze się bawić. Ale też przyznam, że w jej spojrzeniu było coś takiego, co świadczyło, że ona jest bardzo cały czas skupiona. Z takim swoim cudownym uśmiechem odpowiadała "dzień dobry" i wracała do swojego spojrzenia, nie nieobecnego, broń Boże, jak najbardziej obecnego, ale jednak skupionego. Dużo pracowała, odnaleziono i sklasyfikowano ok. dwa i pół tysiąca jej tekstów. Tego się nie da zrobić ciągle balangując.

  Dużo czasu zajęło Panu szukanie wierszy do piosenek wśród tak wielu tekstów?
  Nie. Dlatego, że dobrze się złożyło, że wiosną trafiła do księgarń dwutomowa antologia, zbiór zawierający rzeczy znane z eteru, piosenki ze spektakli teatralnych, ale też wiersze niezagospodarowane. Myszkowałem raczej wśród tych ostatnich. Nie było sensu zajmować się tymi, które są dobrze znane i świetnie muzycznie obsłużone. Agnieszka dysponowała plejadą znakomitych kompozytorów. Jakoś nie przyszło jej do głowy, żeby pomyśleć o mnie. Uważała mnie za jazzmana, była jazzfanką. A kompozytorów miała kilku, świetnych.

  Teraz świetnie Pan sobie poradził z interpretacją jej utworów.

  Ta przygoda jest dla mnie swoistym spotkaniem z Agnieszką. Wiele razy przekonałem się, że projekty powstają z jakiegoś jednego zdania, wypowiedzianego nawet w chwili nieuwagi. W lipcu zeszłego roku zadzwoniła do mnie Agata (Passent, córka Agnieszki Osieckiej - przyp. red.), zaprosiła na galę festiwalu "Pamiętajmy o Osieckiej". Myślałem o jej znanych piosenkach, o tym, że w ostatniej dekadzie już kilku świetnych artystów wydało zbiory z utworami Agnieszki i stwierdziłem, że nie mam do tego głowy. Kończyłem wtedy zresztą album "Studio Wąchock", który ukazał się jesienią.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama