Jelenia Góra: Uczniowie zbiorą pieniądze na budowę studni w...

  Jelenia Góra: Uczniowie zbiorą pieniądze na budowę studni w Afryce

  Violetta Pietrzak

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Uczniowie jeleniogórskich szkół pomogą swoim rówieśnikom z Afryki. Młodzież i ich rodzice, zamiast wydawać pieniądze na petardy, wrzucą je do specjalnych puszek w ramach akcji "Kropla wody zamiast dymu", nad którą patronat objęła "Polska-Gazeta Wrocławska".
  Za zebrane w ten sposób fundusze zostanie zbudowana studnia w Kamerunie. Koszt budowy jednej to ok. 40 tys. zł.

  Na razie do akcji włączyły się cztery jeleniogórskie gimnazja. Odwiedza je znany jeleniogórski podróżnik Rafał Fronia, który, opowiadając o swoich wyprawach, stara się zaszczepić w młodych ludziach nieco pasji. I robi to z powodzeniem, bo ci chętnie włączają się w działania na rzecz pomocy rówieśnikom w Afryce.


  - Akcja ma bardzo konkretny cel: budowę studni - mówi Małgorzata Grzelczyk z Dolnośląskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Jeleniej Górze, który, dzięki zaangażowaniu dyrektora Zygmunta Korzeniewskiego, koordynuje akcję.

  - Ale ma też pokazać, że często życie to po prostu codzienna walka o przetrwanie. A my w tej walce możemy chociaż trochę pomóc - dodaje pani Małgorzata. - Młodzi ludzie często nie wiedzą, że w Kamerunie, aby zdobyć wodę, trzeba iść 30 km w palącym słońcu i zajmuje to cały dzień - wyjaśnia Małgorzata Grzelczyk.

  - Ale kiedy już o tym usłyszą, to chcą pomagać. I wykazują się dużą własną inicjatywą - podkreśla. Dzięki pomysłowości gimnazjalistów akcja nabiera tempa. W Gimnazjum nr 3 uczniowie wyszli z inicjatywą organizacji kiermaszu, z którego dochód przeznaczą właśnie na budowę studni w Kamerunie. Być może podobnych inicjatyw pojawi się więcej.

  Zbiórce pieniędzy towarzyszą dodatkowe lekcje na temat ekologii, deficytu wody na świecie czy chociażby szkodliwości petard dla środowiska. - Młodzież musi wiedzieć, jak duże to są problemy i co zmienia budowa studni. A zmienia wiele, bo wtedy dzieci, zamiast chodzić po wodę, zaczynają uczęszczać do szkoły - wyjaśnia Małgorzata Grzelczyk.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ale debilizm...totalny

   studnia bez DNA (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 40 / 39

   lepiej niech pomogą swoim biedniejszym kolegom ze szkoły przetrwać zimę. Tak wiele polskich dzieci przychodzi głodnych do szkół.! Niech się zainteresują kto w sąsiedztwie potrzebuje pomocy... a...rozwiń całość

   lepiej niech pomogą swoim biedniejszym kolegom ze szkoły przetrwać zimę. Tak wiele polskich dzieci przychodzi głodnych do szkół.! Niech się zainteresują kto w sąsiedztwie potrzebuje pomocy... a nie na głupawe zabawy kasę wydawać. Niech białasy wyniosą się z Afryki, niech godziwie zapłacą im za surowce i prace... to żadne zbiórki nie będą potrzebnezwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama