Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław, Kąty Wrocławskie, Trzebnica... Gdzie powstanie nowy szpital onkologiczny?

Agata Wojciechowska, BJO
Budynki szpitala onkologicznego przy pl. Hirszfelda, mimo licznych remontów, nie gwarantują już rozwoju lecznicy
Budynki szpitala onkologicznego przy pl. Hirszfelda, mimo licznych remontów, nie gwarantują już rozwoju lecznicy fot. Tomasz Hołod
Dolnośląskie Centrum Onkologiczne od dawna nie mieści się już w budynkach przy pl. Hirszfelda. Jest tu za ciasno. Dlatego pojawiły się różne koncepcje dotyczące budowy nowego szpitala. Rozpoczęła się dyskusja o jego możliwej lokalizacji. Wśród rozważanych miejsc pojawiła się ul. Kosmonautów (naprzeciwko powstającego nowego szpitala wojewódzkiego), Zabrodzie w Kątach Wrocławskich, a także... Trzebnica.

Wśród najbardziej prawdopodobnych lokalizacji dla nowego szpitala onkologicznego we Wrocławiu mówi się o ulicach: Kosmonautów, Irysowej (Poświętne) i Granicznej (Strachowice/Żerniki). Zostały one ocenione jako korzystne. Klasyfikacji dokonała spółka Nowy Szpital Wojewódzki - ta sama, która buduje nową placówkę medyczną na Stabłowicach. - Oceniano m.in. wielkość, lokalizację, prawa własności, otoczenie, komunikację (w tym dojazd tramwajem i autobusem). Istotna była ocena dostępności prądu, gazu, wody i odprowadzania ścieków - mówi Jerzy Sypuła, dyrektor wydziału zdrowia dolnośląskiego urzędu marszałkowskiego.

W przypadku ul. Kosmonautów jest jeden słaby punkt - trzeba by poszerzyć drogę dojazdową. Wymagałoby to współpracy z miastem.

Podwrocławskie gminy walczą

Tak duży szpital w gminie to bardzo dobra inwestycja. Nie tylko z powodu poprawy dostępu do służby zdrowia, ale także nowych miejsc pracy. Gmina Kąty Wrocławskie nie przestaje zabiegać, by wybór padł na ich działkę. - Zabrodzie jest położone w bliskim sąsiedztwie AOW i autostrady A4 - przekonuje Antoni Kopeć, burmistrz miasta i gminy. - Myśląc perspektywicznie, to doskonała lokalizacja. Zaznaczam, że nie rywalizujemy z Wrocławiem o szpital, lecz współpracujemy - dodaje.

Jednak, jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, bliskie sąsiedztwo dróg może być także wadą. W przypadku Zabrodzia należałoby postawić dużo ekranów akustycznych. Problem z dotarciem do placówki mieliby także chorzy niemający własnych samochodów.

Pomysł na nową lokalizację ma poseł Marek Łapiński. Liczy on, że nowy szpital onkologiczny powstanie w Trzebnicy. - Oficjalnie wystąpiłem z tą propozycją do marszałka województwa. Trzebnica ma duże tradycje związane z ochroną zdrowia. Jest tu szpital ze świetnymi specjalistami. A już niedługo miasto będzie miało też bardzo dobrą komunikację z resztą województwa i kraju dzięki trasie S5. Nie musi być przecież tak, że wszystkie najważniejsze punkty na mapie województwa są lokowane wyłącznie we Wrocławiu - dodaje Łapiński. Swoją propozycję wysłał listownie do marszałka województwa dolnośląskiego i starosty.

Pomysł Łapińskiego zaskoczył samorządowców z Trzebnicy. - To była inicjatywa nie do końca przemyślana - komentuje Marek Długozima, burmistrz Trzebnicy. - Jak usłyszałem w starostwie, nie ma ona szans na realizację. Wolałbym, aby zamiast pisać listy, członkowie Platformy Obywatelskiej zaczęli ze sobą rozmawiać - dodaje burmistrz Długozima.

Na pytanie, czy chciałby, aby szpital onkologiczny wybudowano w jego gminie, odpowiada, że tak, ale na razie bardziej martwią go długi istniejącego szpitala powiatowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska