Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie śpiewali w wielu obcych językach. W których wrocławskich szkołach się ich nauczyć?

Weronika Skupin
Duet Vis a vis z Gimnazjum nr 1 w Twardogórze zdobył I miejsce w kategorii zespołów z gimnazjów z piosenką "She will be loved"
Duet Vis a vis z Gimnazjum nr 1 w Twardogórze zdobył I miejsce w kategorii zespołów z gimnazjów z piosenką "She will be loved" fot. Paweł Relikowski
Śpiewali w językach serbochorwackim, hebrajskim, niderlandzkim, japońskim, bułgarskim, jidisz i łemkowskim. 120 piosenek zostało zgłoszonych przez uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z całej Polski do XXII Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Obcojęzycznej. Konkurs co rok organizowany jest we Wrocławiu przez MDK Fabryczna oraz SP 133 i Gimnazjum 34 z ulicy Zemskiej.

W czwartek w Centrum Kultury Agora przy ul. Serbskiej poznaliśmy 25 nagrodzonych. Śpiewali głównie po angielsku, niemiecku, francusku i rosyjsku. Specjalną nagrodę organizatorów zdobyła Wiktoria Wróbel z Gimnazjum nr 1 w Grębocicach w powiecie polkowickim, która zaśpiewała piosenkę "Na Kupała" w języku łemkowskim. Ułożyła ją jej nauczycielka, Łemkini Anna Matijczak. - Nie uczę się łemkowskiego na co dzień, ale wybrałam taką piosenkę, by wypaść oryginalnie - mówi Wiktoria Wróbel.

Jakub Ładowski z SP nr 25 we Wrocławiu zdobył III miejsce wśród solistów w swojej kategorii za piosenkę Anny German "Nadieżda". W szkole uczy się angielskiego i niemieckiego, ale chciałby się nauczyć także rosyjskiego. - Wybrałem piosenkę w tym języku, bo jestem oczarowany nie tylko nią, ale i jej autorką Anną German. Stała się bardzo popularna po emisji serialu o niej, który mnie bardzo zaciekawił - mówi Jakub Ładowski.

Gdzie nauczyć się języków?

Rosyjski jest całkiem popularny we wrocławskich szkołach. Nie tak bardzo jak angielski i niemiecki, ale podobnie jak francuski. We Wrocławiu uczniowie poznają także włoski, hiszpański i łacinę. Rzadkością jest czeski. Podstawy japońskiego można poznać na zajęciach dodatkowych z kaligrafii, np. w Liceum nr IX przy ul. Skargi we Wrocławiu. Poza tym, w tej szkole można nauczyć się jeszcze siedmiu innych języków. - To angielski, niemiecki, włoski, hiszpański, francuski, rosyjski i czeski - wylicza Izabela Koziej, dyrektorka IX LO. Jedna z klas uczy się aż trzech języków obcych: angielskiego, niemieckiego i czeskiego.

W Szkole Podstawowej nr 17 przy Wieczystej dzieci uczą się angielskiego, niemieckiego i hiszpańskiego, a w SP 113 przy ul. Zemskiej poznają angielski, niemiecki i francuski. - Jest jeszcze koło z hiszpańskiego - mówi dyrektor szkoły Marta Hołub.
Łacina była kiedyś językiem międzynarodowym, a teraz nie jest nawet użytkowym. Jednak w gimnazjum i liceum sióstr urszulanek we Wrocławiu można uczyć się łaciny. Lekcje są prowadzone w całości w tym języku.

Gimnazjum Dwujęzyczne nr 26 i Liceum Ogólnokształcące nr 5 przy ul. Grochowej we Wrocławiu przygotowują uczniów do zdania matury międzynarodowej w języku angielskim. Niektóre lekcje odbywają się w całości po angielsku. Poza tym w gimnazjum dodatkowo można poznać języki niemiecki i hiszpański, a w liceum niemiecki, włoski, francuski i rosyjski.

W ZS nr 14 przy ul. Brucknera we Wrocławiu na poziomie gimnazjum i liceum można się uczyć angielskiego, hiszpańskiego, rosyjskiego, francuskiego i niemieckiego. Dodatkowo w XIV LO w tym zespole szkół jest koło języka łacińskiego.
Naukę języków można zacząć bardzo wcześnie. W przedszkolu Król Maciuś wszystkie dzieci zaczynają od rosyjskiego. Później wprowadzany jest język angielski, a jeszcze później chiński z dialektem mandaryńskim.

Po skończeniu przedszkola maluchy kontynuują naukę w podstawówce im. Leonardo da Vinci, gdzie też jest chiński.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska