Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Technopolis, czyli Politechnika przyszłości

Jarosław Garbacz
Przy ul. Janiszewskiego będzie się mieściło 25 laboratoriów badawczych i 5 sal wykładowych dla 700 żaków
Przy ul. Janiszewskiego będzie się mieściło 25 laboratoriów badawczych i 5 sal wykładowych dla 700 żaków Fot. Wizualizacja pki predom
W połowie 2012 roku studenci dwóch wydziałów Politechniki Wrocławskiej będą mieć dostęp do technologii i aparatury na światowym poziomie. Dwa centra powstają przy ul. Długiej i Janiszewskiego pod intrygującą nazwą Technopolis. Chęć współpracy już zapowiada słynna uczelnia w Cambridge - pisze Jarosław Garbacz

Technopolis będzie supernowoczesnym centrum w skali kraju i ma rywalizować z podobnymi placówkami w Europie. Utworzą je dwa odrębne budynki. Pierwszy stanie w kompleksie Politechniki Wrocławskiej przy ul. Janiszewskiego, drugi będzie się mieścił przy ul. Długiej. Z nowych budynków skorzystają studenci, doktoranci i pracownicy dwóch wydziałów uczelni: Wydziału Elektroniki i Wydziału Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki.

Centra zapewnią im dostęp do najnowocześniejszych technologii i aparatury. Świetnie wyposażone w specjalistyczny sprzęt sale wykładowe i seminaryjne, zespoły laboratoriów, pomieszczenia dydaktyczne będą unikatowe w skali kraju.

Dla uczelni to kolejny krok w nowoczesnym kształceniu.

- Nie ma podobnej inwestycji w naszej części Europy. Oczywiście, są centra badawcze, rozwojowe, ale jeśli chodzi o dydaktykę w tak nowoczesnych technologiach i laboratoriach, będziemy pierwsi - podkreśla rektor Politechniki prof. Tadeusz Więckowski.

Centra mają powstać w niecałe dwa lata i studenci najpewniej wprowadzą się do nich od października 2012 roku.

Słynne Cambridge chce współpracować

Technopolis to jedna z kilku kluczowych inwestycji, jakie obecnie są prowadzone na Politechnice Wrocławskiej.

- Najlepszym tego dowodem jest zainteresowanie Uniwersytetu Cambridge, który chce nawiązać z nami współpracę właśnie w zakresie kształcenia studentów w obiektach Techno-polis przy ul. Długiej - zaznacza rektor Więckowski.

Dzięki temu uczelnia będzie rywalizować z najlepszymi w Europie.
- Będziemy przeprowadzać doświadczenia na najwyższym poziomie, porównywalnym z Oksfordem i Berlinem. Wiele centrów tego typu stoi pustych, nasze będzie w pełni wykorzystane - cieszy się prof. Marek Tłaczała, szef Zakładu Mikroelektroniki i Nanotechnologii na Wydziale Elektroniki Mikro-systemów i Fotoniki.

Czym dokładnie przy ul. Długiej i Janiszewskiego zajmą się studenci i doktoranci? Przede wszystkim skupią się na badaniach z dziedziny nano- i mikroelektroniki, informatyki, teleinformatyki, automatyki robotyki oraz telekomunikacji.

- Będą się starali ulepszać diody, lasery czy tranzystory polowe, z których korzysta się w niemal wszystkich dziedzinach gospodarki - wyjaśnia prof. Marek Tłaczała.

W Centrum Edukacyjno-Technologicznym przy ul. Długiej z zajęć będzie korzystało co najmniej 100 studentów, ale docelowo może być ich nawet 300. Absolwenci Wydziału Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki już są rozchwytywani na całym świecie. Wielu z nich kontynuuje badania we Wrocławiu, a proponowanymi przez nich ulepszeniami i rozwiązaniami interesują się nawet naukowcy i firmy ze Stanów Zjednoczonych.
Hałasy w komorze
Nawet 700 studentów Wydziału Elektroniki będzie zdobywało wiedzę i doświadczenie w Centrum Studiów Zaawansowanych Technik Informacyjnych i Komunikacyjnych przy ul. Janiszewskiego. Powstanie tu 25 laboratoriów i 5 sal dydaktycznych.

- Nasi studenci i doktoranci skupią się na doskonaleniu technik laserowych, inżynierii dźwięku, telekomunikacji cyfrowej. Będą pracowali nad ulepszaniem telefonów komórkowych, telewizji cyfrowej oraz zgłębią tajniki robotyki i automaty-ki - wymienia prof. Czesław Smutnicki, dyrektor Instytutu Informatyki, Automatyki i Robotyki Wydziału Elektroniki. Kadra dydaktyczna dodaje, że centrum stanie się motorem napędowym społeczeństwa informacyjnego.

W zdobywaniu wiedzy pomoże też specjalna komora akustyczna. To pomieszczenie o unikatowej geometrii, chronione od wpływu drgań, hałasu i zakłóceń środowiska, przeznaczone do wykonywania precyzyjnych pomiarów akustycznych.

- Będzie mieściło się na zewnątrz budynku i przypominało wielką, czarną bryłę - dodaje prof. Czesław Smutnicki.

Komora będzie wykorzystywana do badań jakości sprzętu elektroakustycznego, między innymi kolumn głośnikowych i wzmacniaczy. Doskonalone będą tu również instrumenty muzyczne. Studenci sprawdzą też poziom hałasu urządzeń codziennego użytku oraz maszyn. Pod lupę wezmą więc także lodówki, pralki czy samochody.

Wyniki tych badań mają zastosowania użytkowe, bo wykorzystaniem unowocześnionych materiałów izolacyjnych i ulepszonymi urządzeniami przemysłowymi interesuje się wiele firm na świecie.

Czysty pokój
Tzw. clean room to serce Centrum Edukacyjno-Technologicznego. W pomieszczeniu o kontrolowanej czystości, temperaturze i wilgotności przy ul. Długiej studenci zrealizują skomplikowane procesy technologiczne i projektowe.

- To gwarantuje wysoki poziom prac doktorskich czy magisterskich - mówi prof. Tłaczała i podkreśla, że studenci nauczą się wysokiej kultury technologicznej, a to umożliwi im zrozumienie wpływu warunków, w jakich prowadzone są prace badawcze i technologiczne, na ich końcowy efekt. Clean room ma też wpływ na jakość wytwarzanych elementów mikro- i nanoelektronicznych, jakie montowane są w komputerach, oraz na powtarzalność procesów technologicznych.

- Gonimy Europę, a wkrótce możemy osiągnąć światowy poziom badań i kształcenia - kończy z dumą prof. Czesław Smutnicki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Technopolis, czyli Politechnika przyszłości - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska