Czy we Wrocławiu można rozpalać grilla i ognisko? Nie...

  Czy we Wrocławiu można rozpalać grilla i ognisko? Nie wszędzie upieczesz kiełbaski

  Weronika Skupin

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Grill we Wrocławiu - zdjęcie ilustracyjne

  Grill we Wrocławiu - zdjęcie ilustracyjne ©Jaroslaw Jakubczak / Polskapresse

  Nasza Czytelniczka Diana Harwas chciała rozpalić ze znajomymi grilla w parku Popowickim. Nie wiedziała jednak, czy jest to legalne, więc zadzwoniła do straży miejskiej, pożarnej i na policję. – Usłyszałam tylko, że to czy dostanę mandat, zależy od podejścia policjanta lub strażnika - mówi. Jakie w tej kwestii obowiązują przepisy? A co z rozpalaniem ognisk i paleniem śmieci na działkach?
  Grill we Wrocławiu - zdjęcie ilustracyjne

  Grill we Wrocławiu - zdjęcie ilustracyjne ©Jaroslaw Jakubczak / Polskapresse

  Największe obostrzenia dotyczą rozpalania ognisk. Najłatwiej będzie nam upiec kiełbaski na grillu. – Ogień z ogniska jest otwarty i stanowi bezpośrednie zagrożenie pożarem, a w urządzeniu takim jak grill jest on zamknięty - wyjaśnia Sławomir Chełchowski, rzecznik wrocławskiej straży miejskiej.

  Ognisko możemy palić tylko w wyznaczonych miejscach. Rozpoznamy je bez trudu - powinny być oznaczone tabliczką informacyjną, a palenisko gdzie należy rozpalać ogień zazwyczaj jest otoczone kamieniami. Często dookoła są ławeczki i stoliki, gdzie można usiąść, zjeść i porozmawiać. – Jedno z takich miejsc jest na przykład w lesie Osobowickim - informuje Sławomir Chełchowski.

  Co innego palenie ognisk na wałach w parkach czy lasach, innymi słowy - miejscach do tego nieprzystosowanych. - To wykroczenie, za które grozi do 500 zł mandatu. W przypadku, gdy jakaś osoba go nie przyjmie, albo rozpaleniem ognia stanowi realne zagrożenie pożarowe, grozi jej postępowanie sądowe - mówi Sławomir Chełchowski.

  Możemy za to we wszystkich wyżej wymienionych miejscach rozpalać grilla, jeśli zastosujemy się do środków ostrożności i przepisów przeciwpożarowych. Najtrudniej jest o to w lesie - tam powinniśmy wybrać miejsce przeznaczone do rozpalania ognia. – Na wałach czy w parkach można swobodnie rozpalać grilla. Nie jest to zabronione - mówi Sławomir Chełchowski.

  Krzysztof Zaporowski z biura prasowego dolnośląskiej policji dodaje, że paląc grilla czy ognisko, nawet w dozwolonym miejscu, musimy się upewnić, że nie stanowimy zagrożenia pożarowego. Mimo, że pieczenie kiełbasek w parku teoretycznie nie jest zabronione, możemy dostać mandat, jeśli jesteśmy nierozważni i występuje groźba pożaru, np. ogień jest tak duży albo tak blisko zieleni, że mogą się od niego zająć drzewa. – Poza tym osoba pilnująca ognia na grillu musi być trzeźwa - zaznacza Krzysztof Zaporowski. Pamiętajmy też, by grill stał stabilnie na ziemi.

  W wypadku gdy policja lub straż miejska uzna, że przez naszą nieuwagę może dojść do pożaru, może nas ukarać mandatem do 500 zł, nawet jeśli to tylko grill.

  CO Z GRILLEM NA BALKONIE? CZYTAJ NA KOLEJNEJ STRONIE

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz we Wrocławiu najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w pobliżu katedry?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z Wrocławiem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (5)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ...

   ... (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   Wątpię, że straż miejska przyjechałaby i po upewnieniu się, że grill nie stanowi zagrożenia pożarowego, pojechałaby sobie z powrotem. Nie byłoby z nimi dyskusji, od razu mandat! :/ Żałośni są.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   .

   . (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   to na wałach można zrobić grilla czy nie?


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   na wałach

   grilla (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   można

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ale w czym problem ?

   gosc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

   Ponoć przy stadionie można palić legalnie grilla za drobna opłatą ledwie 20 złociszy


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   nie dziw się gościu miły

   haiku (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 28 / 1

   musowo płacić, bo dym z grillów może uszkodzić delikatną strukturę kosmicznej nanoszmaty, która choć miała prać się sama deszczem, to jednak sie nie pierze i za grube tysiące musi sie teraz pocić...rozwiń całość

   musowo płacić, bo dym z grillów może uszkodzić delikatną strukturę kosmicznej nanoszmaty, która choć miała prać się sama deszczem, to jednak sie nie pierze i za grube tysiące musi sie teraz pocić przy jej czyszczeniu specjalna firma wyłowiona na drodze przetargu. zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama