Menu Region

Pierwszy dzień wiosny 2014. Kiedy zaczyna się wiosna?...

Pierwszy dzień wiosny 2014. Kiedy zaczyna się wiosna? (RÓWNONOC, KALENDARZOWA, ASTRONOMICZNA)

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Gazeta Wrocławska

PAP,red

Prześlij Drukuj
Pierwszy dzień wiosny 2014. Kiedy zaczyna się wiosna? Pierwszy dzień wiosny astronomicznej już dziś, 20 marca. Pierwszy dzień wiosny kalendarzowej przypada na 21 marca. Dziś również jest równonoc wiosenna - kiedy dzień i noc będą trwały tyle samo.
2/3

^ Pierwszy dzień wiosny 2014. Kiedy zaczyna się wiosna? Pierwszy dzień wiosny astronomicznej już dziś, 20 marca. Pierwszy dzień wiosny kalendarzowej przypada na 21 marca. Dziś również jest równonoc wiosenna - kiedy dzień i noc będą trwały tyle samo.

(© Marcin Hołubowicz)

Kiedy zaczyna się wiosna? W czwartek, 20 marca, o godz. 17.57 Słońce znajdzie się w punkcie Barana i rozpocznie się astronomiczna wiosna – informuje dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

ZOBACZ KONIECZNIE: Równonoc wiosenna 2014 - to już dziś


Pory roku zawdzięczamy odpowiedniemu nachyleniu osi obrotu naszej planety do płaszczyzny jej ruchu okołosłonecznego (ekliptyki).
Oś obrotu tworzy z ekliptyką kąt 66,5 stopnia, dzięki czemu przez pół roku na działanie promieni słonecznych bardziej wystawiona jest półkula północna, a przez drugie pół roku - półkula południowa.

PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY - KALENDARZOWA CZY ASTRONOMICZNA?

- Dwa razy w roku Słońce znajduje się w punktach, w których ekliptyka przecina się z równikiem niebieskim (czyli rzutem równika ziemskiego na sferę niebieską). W momentach tych mamy do czynienia ze zrównaniem dnia z nocą i początkiem astronomicznej wiosny lub jesieni - wyjaśnił astronom.

Równonoc wiosenna – to dziś mamy do czynienia z sytuacją, kiedy dzień i noc trwają tyle samo.

Kalendarzowa wiosna rozpocznie się natomiast w piątek, 21 marca.

CZYTAJ TEŻ: Dziś pierwszy dzień wiosny. I to nie tylko astronomicznej, będzie 20 stopni ciepła!
Reklama
 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Reklama
Reklama