Ważne
  Wrocław: Akademickie Radio Luz i studencka TV Styk

  Wrocław: Akademickie Radio Luz i studencka TV Styk

  Przemysław Wronecki

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Poniedziałkowy "Kulturalny Bajzel" na antenie Radia Luz prowadzą Krzysiek Sacała i Arek Kuna. Teraz prowadzą część muzyczną progra

  Poniedziałkowy "Kulturalny Bajzel" na antenie Radia Luz prowadzą Krzysiek Sacała i Arek Kuna. Teraz prowadzą część muzyczną programu ©Fot. Tomasz Hołod

  Na Politechnice Wrocławskiej są dwie kuźnie następców Marka Niedźwieckiego, Moniki Olejnik, Kamila Durczoka i Justyny Pochanke. O akademickim Radiu Luz i studenckiej TV Styk pisze Przemysław Wronecki
  Poniedziałkowy "Kulturalny Bajzel" na antenie Radia Luz prowadzą Krzysiek Sacała i Arek Kuna. Teraz prowadzą część muzyczną progra

  Poniedziałkowy "Kulturalny Bajzel" na antenie Radia Luz prowadzą Krzysiek Sacała i Arek Kuna. Teraz prowadzą część muzyczną programu ©Fot. Tomasz Hołod

  Kobiecy głos czyta numery: 14, 9, 72, 63, 91, 6, gdzieś z drugiego końca sali krzyczy mężczyzna: - Bingo! Tak słuchaczom o swojej częstotliwości przypominają studenci z Akademickiego Radia Luz z Politechniki Wrocławskiej.

  Nawiązują do tradycji m.in. Akademickiego Radia Wrocław - działało ono we Wrocławiu w latach 1964-1990,ale można było ich słuchać tylko w akademikach. Luz nadaje na cały Wrocław, 24 godziny na dobę. Zaczynali od internetu, od ponad czterech lat nadają na częstotliwości 91,6 FM w eterze.

  Trafić do Luzu nie jest tak prosto. Trzeba pokonać śliskie metalowe schody i wdrapać się po nich na drugie piętro budynku C-8 między Wybrzeżem Wyspiańskiego a placem Grunwaldzkim. Na schodach zresztą też panuje luz. Tutaj radiowcy wychodzą na fajkę pogadać o tym, co słychać w eterze. Czy w przyszłym semestrze też będą grać tyle samo polskiej muzyki, czy może jeszcze więcej.

  Za drzwiami wejściowymi jest długi korytarz, ciągnie się przez całe radio. Pierwszy jest relax-room. Tu radiowcy odpoczywają. Na niewielkiej kanapie nieprzespaną noc odsypia szef techniki Michał Machnicki. W Luzie pojawił się trzy lata temu, na pierwszym roku swoich studiów. - Mieszkałem już miesiąc we Wrocławiu i nikogo jeszcze nie znałem. Postanowiłem podejść do dwóch chłopaków, których kojarzyłem z zajęć, i zaproponować im wspólne piwo - wspomina.

  Jednak zamiast pić, poszli razem na zebranie działu techniki radia. A tą dwójką nowych przyjaciół okazali się Kajetan Krztoń, poprzedni szef działu techniki, i Maciek Lutnik, obecny redaktor naczelny rozgłośni. Na pierwszym roku do radia przychodził tylko na jeden dyżur w tygodniu. Bo chciał zaliczyć go bezproblemowo. Wszystko zmieniło się po jego pierwszym zimowym seminarium radiowym.

  - Potem zaczęło się siedzenie w radiu do późnych godzin. Kiedyś to była moja dobra wola, teraz już obowiązek szefa - przekonuje Machnicki.

  Na pełnych obrotach pracuje newsroom. Bo tylko 10 minut zostało do kolejnego serwisu. Dziś dowodzi Monika Szwarc, ale efekty pracy jej zespołu przeczyta bardziej doświadczony radiowiec - Marta Grochecka. Wiadomości będą studenckie, ale znajdzie się miejsce na podsumowanie niedzielnej wygranej w wyścigu do prezydenckiego fotela Rafała Dutkiewicza.

  - W prezentowaniu serwisów kręci mnie najbardziej adrenalina i stres, która pojawia się w trakcie czytania - opowiada. W rozgłośni tygodniowo spędza około 20 godzin. Swój czas musi dzielić między polonistykę, muzykologię i pracę jako art menedżerka jednej z wrocławskich kawiarń.

  Najbardziej lubi siedzieć w radiu już po g. 20. To czas, kiedy jest tu intymnie i twórczo, bo zostają już tylko ludzie, którzy chcą coś stworzyć - opowiada. Wtedy życie toczy się tutaj inaczej. Newsroom jest pusty, a na antenie słychać już audycje autorskie. Wtedy anteną rządzi akademicki sport (0:1 do przerwy) czy alterglobaliści (Altergodzina).
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   poszukujemy prezenterów

   iskierka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Ja też zaczynam karierę prezenterki w strefie hitów

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Radio tv

   gosc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 132 / 59

   Radio ok ale ta telewizja to jakas kompletna padaka.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   fajne radio luz

   stas (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 254 / 215

   fajną muzykę gra, dobra do auta:)

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo