Wrocławski Teatr Komedia przygotowuje „Kolację na cztery...

  Wrocławski Teatr Komedia przygotowuje „Kolację na cztery ręce" Paula Barza

  Robert Migdał

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Paweł Okoński i Wojciech Dąbrowski – właściciele Wrocławskiego Teatru Komedia

  Paweł Okoński i Wojciech Dąbrowski – właściciele Wrocławskiego Teatru Komedia ©Paweł Relikowski

  Jerzy Fryderyk Haendel i Jan Sebastian Bach – obaj byli najwybitniejszymi muzykami epoki baroku. Ich drogi się jednak nigdy nie zeszły. Sztuka Paula Barza „Kolacja na cztery ręce” opowiada więc o spotkaniu w hotelu Turyńskim w Lipsku, którego nie było.
  Paweł Okoński i Wojciech Dąbrowski – właściciele Wrocławskiego Teatru Komedia

  Paweł Okoński i Wojciech Dąbrowski – właściciele Wrocławskiego Teatru Komedia ©Paweł Relikowski

  Między kompozytorami iskrzy (zazdroszczą sobie nawzajem talentu, sposobu życia). Ba, dochodzi nawet do walki na szpady (aktorów Komedii uczył fechtunku Jerzy Wojciechowski, złoty medalista w młodzieżowych mistrzostwach świata w szpadzie z 1957 roku).
  Łączy ich muzyka, cała reszta różni. Haendel komponował dla pieniędzy, Bach dla sławy; ten pierwszy był uwielbiany przez tłumy, brawa biły mu koronowane głowy, zwiedzał cały świat; ten drugi komponował w zaciszu domu, nie ruszał się z Lipska.
  Pierwszy nie miał rodziny, dzieci; drugi wręcz przeciwnie, miał liczne potomstwo – 20 (!) dzieci.– Gdyby ich wpasować w dzisiejsze czasy, to Haendel byłby takim celebrytą, którego muzykę grałoby Radio Zet, natomiast Bach to artysta, którego puszczałaby radiowa Dwójka – uśmiecha się Paweł Okoński, reżyser spektaklu. W rolach głównych zobaczymy Jerzego Mularczyka (Haendel), Wojciecha Ziembolewskiego (Jan Krzysztof Schmidt) i Pawła Okońskiego (Bach). Kostiumy (z epoki, zewspółczesnymi elementami) zaprojektowała Zofia de Ines, która przez wiele lat współpracowała m.in. z Henrykiem Tomaszewskim. Spektakle przedpremierowe: 27 i 28 marca (godz. 20), premiera sztuki 28 marca (sobota, godz. 18) we Wrocławskim Teatrze Komedia (pl. Teatralny 4).

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama