Zobacz, kto może być starostą w twoim powiecie

  Zobacz, kto może być starostą w twoim powiecie

  Agata Grzelińska

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Zobacz, kto może być starostą w twoim powiecie

  ©Marcin Oliva Soto

  W dolnośląskich powiatach trwają gorące negocjacje.
  Zobacz, kto może być starostą w twoim powiecie

  ©Marcin Oliva Soto

  Do rady powiatu wałbrzyskiego nie dostał się starosta Augustyn Skrętkowicz z PO. Jednak radni z jego ugrupowania zdobyli najwięcej mandatów. SLD jest drugi, a trzecia Wałbrzyska Wspólnota Samorządowa. PO musi zawrzeć koalicję. Porozumienie z WWS nie wchodzi w grę. Mówi się więc o koalicji z Lewicą. Gdyby do niej doszło, starostą znów zostanie Augustyn Skrętkowicz.

  Częściowo wyjaśniło się, kto zostanie starostą powiatu legnickiego.
  Lilia Walasek, liderka SLD - trzeciej siły w radzie - poparła Mieczysława Kasprzaka z PSL. Jednak to na razie nie kończy sprawy, bo Kasprzak kandyduje na wójta gminy Chojnów. Jeśli wygra, wybierze gminę.

  Prawdziwe targi odbywają się w Lubinie. Po przegranej zarząd powiatu pakuje walizki. Na powiatowe stanowiska już szykują się ludzie z Lubin 2006, ugrupowania popierającego prezydenta. Na giełdzie nazwisk pojawia się m.in. Tymoteusz Myrda, który jednak raczej wybierze mandat w sejmiku. Wymienia się Damiana Stawikowskiego i Krzysztofa Maja. Pierwszy z nich, prezes spółki RTBS, odpowiada wymijająco. - Słyszałem kilka innych nazwisk. Na pewno starostą zostanie ktoś, kto będzie współpracował z prezydentem Raczyńskim - stwierdza Stawikowski.

  Maj nie potwierdza, ale i nie zaprzecza stanowczo. - Starostą zostanie ktoś, kto potrafi ciężko pracować i będzie współdziałał z prezydentem - mówi obecny rzecznik Roberta Raczyńskiego. - Nie wiem, kto to jest, ale ciężkiej pracy się nie boję.

  W głogowskiej radzie powiatu wygrał komitet Jana Zubowskiego przed PO, SLD i Aktywnymi Razem. - Za wcześnie, by mówić o konkretach. Poprzednia koalicja PO z SLD w powiecie sprawdziła się, więc nie ma potrzeby tego zmieniać - powiedział Rafael Rokaszewicz. Na stanowisko starosty brany jest pod uwagę zarówno Rokaszewicz, jak i Grzegorz Aryż.

  Żaden komitet nie zdobył większości w radzie powiatu złotoryjskiego. - Próbuję zmontować koalicję złożoną z przedstawicieli praktycznie wszystkich ugrupowań ze mną w roli starosty - potwierdza pogłoski Józef Sudoł, dotychczasowy wicestarosta. Sprawę komplikuje druga tura wyborów do ratusza. W razie przegranej Ireneusz Żurawski chciałby zapewnić sobie fotel starosty. Gdyby pokonał Krzysztofa Maciejaka, starostą mógłby zostać Damian Klicki, bo przejmie jego mandat.

  W powiecie świdnickim bezkonkurencyjna jest Wspólnota Samorządowa z obecnym starostą Zygmuntem Worsą. Prawdopodobnie nadal będzie rządził. Z naszych informacji wynika, że Wspólnota wejdzie w koalicję z dwójką radnych komitetu Razem dla Powiatu. Będzie mieć więc 14 głosów i do większości zabraknie jej jednego. Wystarczy poparcie Stanisława Wachowiaka z PSL.

  Gorączkowe rozmowy trwają w powiecie kłodzkim, gdzie wybory wygrała PO przed PSL, które w tych wyborach startowało pod szyldem Rozwój i Partnerstwo. Do rady weszli też ludzie z list SLD oraz PiS, a także Dolny Śląsk XXI.

  Najbardziej prawdopodobna jest koalicja PO-PSL, jak dotąd, starostą wtedy może zostać Maciej Awiżeń.

  PO wygrała w powiecie ząbkowickim. Drugi jest komitet dotychczasowego starosty Bą-dźmy Razem. Niewykluczone, że PO wejdzie w koalicję z komitetem Ryszarda Nowaka, co dałoby nieznaczną przewagę w radzie, ale gwarantowałoby rządzenie.

  W regionie jeleniogórskim jedynie w powiecie lwóweckim nie ma pewniaka na stanowisku starosty. Radni muszą tam zawiązać skomplikowane koalicje.

  Wsp.: PEKA, TOW, MM, WEN, ALKA, SIYA
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wykiwany Wichniak

   sąsiad Wichniaka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 73 / 65

   Och, Wichniaczku. Nabrali Cię nieboraczku. Zamieniłeś fotel burmistrza w Szklarskiej Porębie, na krzesło szeregowego radnego. Jak mogłeś do tego dopuścić???

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama