Poseł Jaros do wrocławskich rektorów: Pozwólmy ukraińskim...

  Poseł Jaros do wrocławskich rektorów: Pozwólmy ukraińskim studentom zgłosić się do wojska (LIST)

  Poseł Michał Jaros

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Poseł Michał Jaros apeluje do rektorów wrocławskich uczelni. Chce, by ci umożliwili wyjazd ukraińskim studentom studiującym we Wrocławiu i zaciągnięcie się do ukraińskiego wojska. Zdaniem posła z Wrocławia studenci powinni mieć taką możliwość, bez konieczności porzucania nauki w Polsce. Poseł Michał Jaros list wręczy osobiście na kolegium rektorów, które odbędzie się na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu, dzisiaj o godz. 12.
  Poseł Michał Jaros

  Poseł Michał Jaros ©Fot. Tomasz Hołod/Polskapresse

  Oto cała treść listu:

  Do Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia, Opola i Zielonej Góry

  Szanowni Państwo,

  Kieruję na Państwa ręce list, który jest moim głosem w sprawie aktualnego konfliktu ukraińsko-rosyjskiego. Za jego pośrednictwem chciałbym prosić Państwa o umożliwienie wyjazdu ukraińskim studentom z Państwa uczelni, którzy chcą stanąć przed ukraińską Wojskową Komendą Uzupełnień i zaciągnąć się do ukraińskiego wojska.

  Wszyscy z niepokojem obserwujemy rozwój wydarzeń na Ukrainie, który niestety nie zapowiada szybkiego zakończenia kryzysu. Po pozytywnym finale rewolucji w Kijowie i wybraniu nowych władz, nieoczekiwanie zaostrzyła się sytuacja na Krymie. Przejęcie kontroli nad Krymem przez żołnierzy rosyjskich i działanie na rzecz odseparowania półwyspu od reszty kraju, zmusiło rząd w Kijowie do ogłoszenia częściowej mobilizacji wojskowej. Pełniący obowiązki prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow poinformował dzisiaj, że każdy kto chce dołączyć do ukraińskiej armii powinien stawić się do komisji poborowych.

  W związku z tym zwracam się do Państwa o to, by ci studenci, którzy chcą zaciągnąć się do ukraińskiego wojska, mogli wyjechać na Ukrainę bez konieczności porzucania nauki. Uważam, że w obecnej sytuacji jesteśmy zobowiązani do udzielenia każdego wsparcia naszym sąsiadom, także tego w formie pośredniej.

  W ciągu ostatnich tygodni Ukraińcy przebywający we Wrocławiu niejednokrotnie okazywali solidarność ze swoim krajem. Ich obecność na licznych pochodach jest znakiem, że również oni są zaangażowani w walkę o wolną Ukrainę. Właśnie dlatego, jeśli tylko pojawi się potrzeba, by ci młodzi ludzie musieli stanąć w obronie własnej ojczyzny, nie powinniśmy ich w żaden sposób ograniczać. Wojskowa operacja podjęta przez Rosję na półwyspie krymskim z naszego punktu widzenia jest niedopuszczalną ingerencją w terytorialną integralność Ukrainy. Rosja pokazała już niejednokrotnie, że w stosunkach międzynarodowych opiera się na agresywnej polityce. Przykłady Abchazji i Osetii Południowej oderwanych w 2008 roku od Gruzji ujawniły kierunek rosyjskich interesów. Dziś te obszary pogrążone są w kryzysie, a do tego całkowicie uzależnione od Moskwy. Jeśli Ukraina i jej partnerzy nie podejmą realnej interwencji, istnieje prawdopodobieństwo, że także Krym podzieli ich los. Polska, jako najbliższy sąsiad i niejednokrotnie adwokat sprawy ukraińskiej w środowisku międzynarodowym ma moralny obowiązek podjęcia wszelkich działań, prowadzących do zachowania suwerenności Ukrainy.

  Mój głos to nie tylko wola posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, ale także członka Komitetu Wsparcia Ukrainy, a przede wszystkim człowieka który z zaangażowaniem popiera przemiany demokratyczne na Ukrainie. Mam nadzieję, że spotka się on z Państwa akceptacją.


  Michał Jaros

  Czytaj także

   Komentarze (22)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   brak słów

   karmelia (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Polska zawsze chetna do pomocy, w koncu to cala mentalnosc Polaczka. Myslicie ,ze Ukraincy odwdziecza sie Polsce za pomoc?Gowno! Jak wjadą do Unii to beda pracowac za 3 zl/h i krasc. Ot cala sprawa.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Mięso armatnie

   Rabin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Panie Jaros niech pan powie kto Ukrainie się bardziej przyda, martwi bohaterowie czy żywi wykształceni?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   walec

   WROCŁAW (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 1

   To zobaczymy czy choć jeden pojedzie?CHAMY sa tylko tutaj by skończyć szkołę darmową i maja wyjeb.ne na durnych polaczków a w plecaczku widły na lacha !!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jakie to proste

   Tolek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   Po wojnie na DS przyjechały tysiące ukraińskich nacjonalistów (banderowców) uciekających przed bolszewikami. Teraz napewno będą na niego głosować >>>


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ?

   Lolek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Czy aby na pewno banderowcy byli by bezpieczni na Dolnym Śląsku w PRL-u kontrolowanym przez sowietów?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Brawo Panie Jaros

   OUN (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7

   Prosimy także wnieść projekt ustawy gwarantującej bezpłatne studia na koszt Polski wszystkim osobom spokrewnionym z człokami SS Galizien. Stepan Bandera byłby w Pana dumny

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   gówno

   asf (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

   Co sie tak tymi ukraincami przejmujecie.ja mam ich gdzies .ruskie i ukraince to bydlo są siebie jednakowo warci

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nihil novi...

   absolwent (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   W czasach mojego studiowania, a było to w czasach PRL-u, na tej samej zasadzie z uczelni "urywali" się studenci palestyńscy, którzy jeździli postrzelać do Izraelczyków. Zatem "nihil novi sub sole"...rozwiń całość

   W czasach mojego studiowania, a było to w czasach PRL-u, na tej samej zasadzie z uczelni "urywali" się studenci palestyńscy, którzy jeździli postrzelać do Izraelczyków. Zatem "nihil novi sub sole" (nic nowego pod słońcem), w tym co proponuje poseł Jaros. Mało tego, dzięki panu posłowi Jarosowi wreszcie nie będę się irytował, kiedy ktoś napisze PO = PZPR. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ale,ale

   Jak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9

   Ukrainą przykrywacie nasze codzienne sprawy,tu i teraz jest tyle spraw do załatwienia, że nie trzeba się zajmować Ukrainą.P.Posle, Polsce b. dużo dzieje się krzywdy zwykłym POLAKOM.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   W ciągu 2-3 lat Rosja zrealizuje swój plan, a Unia rozpadnie się...ze strachu!

   Nostradamus (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

   Krym, Ukraina, korytarz do Kaliningradu, Litwa, Łotwa, Estonia, Mołdawia, Polska
   taka jest strategia.
   Unia, Obama, lewacy i inni będą się przyglądać i będą się niepokoić. Gender dalej będzie...rozwiń całość

   Krym, Ukraina, korytarz do Kaliningradu, Litwa, Łotwa, Estonia, Mołdawia, Polska
   taka jest strategia.
   Unia, Obama, lewacy i inni będą się przyglądać i będą się niepokoić. Gender dalej będzie nawoływał do tego, aby dziewczynki bawiły się pistoletami, a chłopcy lalkami.
   Historia kołem się toczy....ZAWSZE WYGRYWA SILNIEJSZY! OD ZAWSZE I NA ZAWSZE!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Panie ośle,

   czy pana (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15

   już całkiem popierd...ło????

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama