18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Księga Henrykowska trafi na listę Unesco? Prezydent Dutkiewicz: Będę o to walczył! (ZDJĘCIA)

Malwina Gadawa, fot. Paweł Relikowski
fot. Paweł Relikowski
Księga Henrykowska walczy o wpis na światową listę UNESCO. Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz przyznaje, że jest na to 30 procent szans, ale bardzo chciałby żeby tak się stało. Tym bardziej, że Wrocław zostanie Europejską Stolicą Kultury w 2016 roku.

O tym, jak ważnym jest to wydarzeniem mówili dzisiaj w gabinecie prezydenta Wrocławia, ksiądz prof. Józef Pater, prof. Władysław Stępniak, naczelny dyrektor Archiwów Państwowych, prof. Wojciech Mrozowicz z Uniwersytetu Wrocławskiego i Grzegorz Roman, doradca prezydenta.

To właśnie Księga Henrykowska i Akta Braci Czeskich są polskimi propozycjami na Listę "Pamięć Świata" UNESCO. Tak w minionym tygodniu zadecydował polski Komitet Programu "Pamięć Świata" UNESCO, któremu przewodniczy właśnie prof. Władysław Stępniak.

Do końca marca wniosek powinien znaleźć się w Paryżu. Potem eksperci będą mieli czas, aby ocenić, które z propozycji znajdą się na prestiżowej liście UNESCO. Decyzja o tym, czy Księga Henrykowska, która znajduje się we wrocławskim muzeum katedralnym, zostanie wpisana na listę zapadnie dopiero w połowie przyszłego roku. A to dlatego, że lista rozszerzana jest w cyklu dwuletnim.

Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz już teraz zapowiada, że miasto, oczywiście w ramach obowiązujących reguł, zrobi wszystko, żeby lobbować właśnie za Księgą Henrykowską.

- Na pewno, jeżeli eksperci zwrócą się do nas z pytaniami, będziemy im się starali bardzo wyczerpująco na nie odpowiedzieć - mówi Rafał Dukiewicz. Dodają, że wpis Księgi Henrykowskiej na listę UNESCO doskonale wiązałby się z wydarzeniami, które będą się odbywać we Wrocławiu - Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku.

Jakie są szanse, żeby Księga Henrykowska trafiła na listę UNESCO? Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz mówi, że komisja odrzuca 70 procent zgłoszeń.

CZYTAJ WIĘCEJ NA KOLEJNEJ STRONIE

Prof Leszek Mrozowicz przyznaje, że Księga Henrykowska miała konkurencję, więc wygrała tzw konkurs na polskich kandydatów do listy UNESCO. Historyk zaznacza jednak, że księga jest bez wątpienia ewenementem, która przedstawia wymianę kulturową - Księga przedstawia historię niemieckiego opactwa, napisana jest po łacinie i opisuje Czecha. To bardzo cenna rzecz - mówi prof. Mrozowicz.

Gdzie można kupić księgę? Ks. Józef Pater mówi, że przedrukowane egzemplarze w języku polskim są dostępne w muzeum katedralnym. Kosztują 25 złotych.

Lista „Pamięci świata” („Memory of the Word”) znana jako Lista Światowego Dziedzictwa UNESCO to rejestr wybranych zabytków o charakterze dokumentacyjnym. Służy ochronie zabytków kultury i przyrody. Celem tego programu UNSECO jest zachowanie dokumentów, będących świadectwem kluczowych wydarzeń politycznych, społecznych, religijnych, kulturalnych i historycznych, stanowiących punkty kulminacyjne oraz momenty zwrotne w dziejach ludzkości. Obecnie obejmuje ok. 300 wpisów.

Księga Henrykowska to licząca 100 stron, spisana po łacinie, kronika opactwa cystersów w Henrykowie na Dolnym Śląsku. Powstała po 1241 roku jako spis dóbr kościelnych, a w drugiej części opisuje też historię opactwa. W zapiskach z 1270 zawiera ona zdanie, które jest uważane za najstarsze zapisane w języku polskim: Day, ut ia pobrusa, a ti poziwai, które w wyniku transkrypcji można je zapisać jako: Daj, ać ja pobruszę, a ty poczywaj. Miało ono zostać wypowiedziane przez osiadłego na Dolnym Śląsku czeskiego rycerza Boguchwała do jego miejscowej żony, gdy ta mełła ziarno na ręcznych żarnach. Znajduje się ono w opisie pochodzenia należącej do dóbr klasztornych pobliskiej wsi Brukalice.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska