Dolnośląska Solidarność chce zmian w nauczycielskich...

  Dolnośląska Solidarność chce zmian w nauczycielskich emeryturach

  Agata Wojciechowska

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Dolnośląska Solidarność chce zmian w nauczycielskich emeryturach

  ©Agata Wojciechowska

  Jarosław Krauze - działacz dolnośląskiej Solidarności, a jednocześnie szef klubu Rafała Dutkiewicza w radzie miejskiej - złożył dziś na ręce związanego ze środowiskiem Dutkiewicza senatora Jarosława Obremskiego projekt ustawy, który "usuwa nierówności pomiędzy nauczycielami". Część z nich, ucząca w centrach kształcenia praktycznego, nie mogła przejść na wcześniejsze emerytury.
  Dolnośląska Solidarność chce zmian w nauczycielskich emeryturach

  ©Agata Wojciechowska

  W ustawie o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych z 2009 roku "zapomniano" o nauczycielach uczących w centrach kształcenia praktycznego. Nie mogą oni skorzystać z możliwości wcześniejszej emerytury, która jest możliwa po 30 latach pracy, w tym co najmniej 20 latach w zawodzie. To pominięcie dotyczy około 40 nauczycieli z Centrum Kształcenia Praktycznego przy ul. Strzegomskiej we Wrocławiu. W skali kraju mowa o około 1000 osób.


  - Centrum Kształcenia Praktycznego świadczy usługi dla całej aglomeracji wrocławskiej - mówi Jarosław Krauze. - Kształcą się tam uczniowie z liceów, zawodówek i techników. - To ciężka praca, dlatego też należałoby umożliwić nauczycielom wcześniejszy odpoczynek za ten trud - dodaje Piotr Drozd, nauczyciel z Centrum Kształcenia Praktycznego we Wrocławiu i wiceprzewodniczący NSZZ "Solidarność" POiW Wrocław-Krzyki.

  Projekt zmiany ustawy przygotował na zlecenie Regionu Dolny Śląsk NSZZ „Solidarność” prof. Marcin Zieleniecki z Uniwersytetu Gdańskiego. Jest ekspertem w prawie ubezpieczeniowym i podczas procesu legislacyjnego zaoferował swoją pomoc.

  Wrocławskie Centrum Kształcenia Praktycznego zostało utworzone, decyzją Kuratora Oświaty we Wrocławiu, 1 czerwca 1996. jest nowoczesną placówką, która wzorem swoich zachodnich odpowiedników, ma uzupełniać kształcenie zawodowe.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama