Finaliści ANGELUSA we Wrocławiu

  Finaliści ANGELUSA we Wrocławiu

  AS

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Podczas 19. Wrocławskich Promocji Dobrych Książek tradycyjnie otwarty będzie Salon Angelusa. W dniach 3-4 grudnia 2010 r. w BWA Awangarda odbędą się spotkania z finalistami tegorocznej edycji Literackiej Nagrody Europy Środkowej ANGELUS.
  W tym roku po raz pierwszy w historii konkursu decyzją jury pod przewodnictwem Natalii Gorbaniewskiej w finale znalazło się aż 4 Polaków: Wojciech Albiński "Achtung! Banditen!", Jacek Dukaj "Wroniec", Zbigniew Kruszyński " Ostatni raport" i Antoni Libera "Godot i jego cień". Wśród finalistów z zagranicy są natomiast: Norman Manea "Powrót chuligana", Eginald Schlattner "Fortepian we mgle" oraz György Spiró i jego "Mesjasze".


  - Ta edycja jest dość wyjątkowa, ponieważ dotychczas nie było w siódemce aż tylu polskich książek. Siódemka jest też różnorodna pod względem gatunkowym. Obok tradycyjnych powieści mamy zapiski autobiograficzne i esej ( Norman Manea i Antoni Libera). Jak co roku nas, jurorów, uderza siła prozy powstającej w Europie Środkowo-Wschodniej, choćby umiejętność tworzenia panoramy historycznej u Eginalda Schlattnera, który opowiada o XX wiecznej Rumunii. Historia powraca też w bardzo ciekawy sposób w książkach Wojciecha Albińskiego, Jacka Dukaja i Zbigniewa Kruszyńskiego. Mamy też tym razem bardzo ciekawy przypadek, kiedy cudzoziemiec, György Spiró opisuje najistotniejsze dla Polaków romantyczne spory o polskość. Te spory odżyły w Polsce z dużą siłą właśnie w tym roku, powieść o polskiej XIX wiecznej emigracji nagle stała się aktualna. - komentuje Justyna Sobolewska z
  jury Literackiej Nagrody Europy Środkowej ANGELUS.

  Salon Angelusa będzie niepowtarzalną okazją, by zapytać Antoniego Liberę o Becketta, a Zbigniewa Kruszyńskiego o nietypową narrację i konstrukcję bohatera - jednocześnie agenta SB i opozycjonisty. Może autor zdradzi, czy inspirował się realną postacią... W BWA Awangarda pojawi się również Wojciech Albiński, który opisał absurd wojny z bardzo interesującej perspektywy. Natomiast na pytania o udział Mickiewicza w sekcie Towiańczyków odpowie sam György Spiró.

  Salon Angelusa 2010, BWA Awangarda

  Piątek, 3 grudnia :

  16.00 - 17.00 Zbigniew Kruszyński
  17.30 - 18.30 Wojciech Albiński
  19.00 - 20:00 György Spiró

  Sobota, 4 grudnia:
  16.00 - 17.00 Antoni Libera


  Źródło: materiały prasowe


  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama