Pierwszy śnieg na Dolnym Śląsku (ZDJĘCIA)

Pierwszy śnieg na Dolnym Śląsku (ZDJĘCIA)

Przemysław Wronecki

Gazeta Wrocławska

Aktualizacja:

Gazeta Wrocławska

Pierwszy śnieg na Dolnym Śląsku (ZDJĘCIA)
1/15
przejdź do galerii

©Fot. Marcin Oliva Soto

Pierwsze płatki śniegu Dolnoślązacy zobaczyli 24 listopada, wczesnym rankiem. Najpierw w zachodnich rejonach i górach, a przed godz. 9 we Wrocławiu.
Pierwszy atak zimy w Kotlinie Jeleniogórskiej był niegroźny. Ale i tak był niezłym sprawdzianem dla kierowców i drogowców. Na górskich jezdniach w Karpaczu i Szklarskiej Porębie jeździły piaskarki i pługi. Trasy były przejezdne, a dzięki ostrożnej jeździe kierowców obyło się tu bez wypadków.

Choć nie wszędzie. W Chmieleniu, w powiecie lwóweckim, toyota wpadła do rowu, po poślizgu spowodowanym zbyt szybką jazdą w złych warunkach.
Padał bowiem deszcz ze śniegiem. Kobieta , która kierowała autem, doznała lekkich obrażeń. W Gryfowie Śląskim kierujący fordem potrącił przechodnia. Kierowca był trzeźwy, prawdopodobnie nie widział pieszego z powodu mgły i deszczu. Poszkodowany trafił do szpitala na obserwację,

Bardzo złe warunki panują w górach. Ratownicy GOPR ostrzegają, że szlaki są śliskie, jest zła widoczność, wieje silny wiatr. Nie zamknęli na razie jednak żadnych szlaków. Apelują jednak do turystów o rozwagę.

Skąd ta zmiana pogody?

- Idący znad Skandynawii niż spowodował obniżenie temperatury. A to wywołało najpierw opad deszczu ze śniegiem, a potem już sam śnieg - tłumaczy Józef Wawrzyszyn z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Zimowych pejzaży spodziewać się na razie możemy tylko w górach. Np. w samym Wrocławiu biało nie będzie, bo ziemia jest jeszcze za ciepła i padający śnieg od razu topnieje. Ale to nie znaczy, że będzie ciepło.

- Noc ze środy na czwartek rozpoczęła okres, kiedy maksymalne temperatury nie będą przekraczać zera stopni - zapowiada synoptyk. A wciągu kolejnych nocy może spaść ona do minus 6. Ale uwaga: w wysokich partiach gór, np. na Śnieżce, temperatura może spaść do -10 st. A na nizinach Dolnego Śląska w nocy temperatury będą ujemne, a za dnia będą oscylowały od 0 do 2 stopni na plusie. O ile na nizinie bardziej należy spodziewać się deszczu ze śniegiem, to w górach z pewnością posypie śnieg.

- Ten pierwszy śnieg od razu poprawił mi humor, bo już miałem jesienną chandrę - uśmiecha się Kuba Krużycki, student administracji na Uniwersytecie Wrocławskim.
- Czekam tylko, jak spadnie go więcej, to w tedy wyciągnę swoje narty biegowe i będę mógł pojeździć w okolicach mojego domu - dodaje student.

Spokojnie na opady śniegu na razie patrzy dyrektorka Szkoły Podstawowej 61 przy ul. Skarbowców we Wrocławiu Urszula Opłocka. - Nas zima nie zaskoczy, jak drogowców. Wszystko już jest gotowe do odśnieżania - przekonuje. Jeżeli będzie więcej śniegu i ładna pogoda, to dzieci ze świetlicy wyjdą przed szkołę i będą lepić bałwany.

Współpraca: Alina Gierak

Komentarze (1)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Pierwszy śnieg 2010

Miklus (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 22 / 17

A po czym poznać, że na tych zdjęciach to tegoroczny śnieg? Nigdzie nie ma plakatów wyborczych.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo